Procházka lesem osvěží na těle i na duchu. Nabízí se tu zdarma svěží a voňavý vzduch, zdravý pohyb, klid i lesní plody.
Nejen v lese, ale i cestou do něj na nás číhá zákeřné nebezpečí – miniaturní cizopasník klíště. Letos jsou prý klíšťata nejen velmi aktivní, ale i častěji infekční.
Nepusťte ho na sebe
Proti klíšťové encefalitidě se můžete nechat očkovat, ale co když to bude zrovna borelióza, proti které žádná vakcína zatím není? Nejlepší je proto prevence, tedy vhodné oblečení, obuv a repelenty.
Po každém pobytu v přírodě se dobře prohlédněte, a pokud najdete nějaké klíště přisáté, ihned ho odstraňte.
Aktuálně lékaři doporučují klíště lehce zakápnout jodovou dezinfekcí a poté vyviklat kleštičkami, vatovou tyčinkou nebo sirkou a poté nejlépe spláchnout do záchodu.
Místo přisátí je dobré několik dní sledovat, a pokud se kolem něj objeví červený kruh, spěchejte k lékaři.
Jenže tento příznak se objeví asi jen u poloviny nakažených boreliózou a i další příznaky (například malátnost, velká únava apod.) mohou probíhat dlouho skrytě.
Při borelióze jde o čas
Pro úspěšnou léčbu je včasná léčba klíčová. Pokud byste nemoc zanedbali, přejde do druhé fáze, kdy napadá nervový systém, způsobuje bolesti kloubů, horečku nebo malátnost, a může vést i k doživotnímu poškození nervů, mozku nebo srdce.
Bylinky umějí hodně
Pokud už boreliózou onemocníte, lékař vám obvykle předepíše na několik týdnů antibiotika. Nepříjemné projevy spojené s touto nemocí vám ale pomohou zmírnit také bylinné přípravky, konkrétně tinktury z topolu a štětky soukenické.
Pokud ovšem pociťujete i po skončení léčby stále obtíže, jako například bolesti kloubů či dlouhotrvající zvýšenou únavou, vyzkoušejte gemmoterapeutika, tedy léčivé výtažky z pupenů rostlin, konkrétně z ostropestřce a jalovce.