Baví vás dávat starším věcem nový život? A máte doma bílý, či jednobarevný hrneček z původního servisu, který je vám líto vyhodit, ale nevíte, co jiného s ním? Namalujte si ho a dodejte mu nový šmrnc!
A. Kromě hrnečku budete potřebovat barvy na porcelán či keramiku a štětce různých velikostí, případně speciální fixy na porcelán.
Pokud použijete barvy, které schnou na vzduchu, počítejte s tím, že výrobky jimi dekorované lze potom omývat jen velmi opatrně studenou vodou. Barvy, které se zapékají v troubě, jsou trvanlivější a snesou i častější mytí.
B. Nemusejí to být jen hrnky, ale třeba i konvičky, vázičky, nebo si můžete vyzdobit soupravu hrnečku s talířkem. Před malováním je důkladně umyjte a odmastěte a dokonale osušte. Pak si rozmyslete, čím si svůj hrnek vyzdobíte.
C. Pokud si nejste úplně jisti svým uměním, předkreslete si motiv nejdříve na papír. Pak ho zvolenou konturou namalujte na hrnek a po zaschnutí opatrně vyplňte vzniklé plochy barvami pomocí štětce.
Pokud se vám po zaschnutí budou zdát kontury nevýrazné, zkuste je obtáhnout ještě jednou.
D. Nesnažte se o maximální dokonalost, klidně malujte hned uvolněnou rukou. Vyzkoušejte si různé varianty vzorů, od teček a čárek až po kytičky, zvířátka, domečky, vločky, puntíky… cokoli vás napadne.
E. Při práci s barvami na porcelán se řiďte přiloženým návodem, je velmi jednoduchý. Barvy se ředí vodou a po důkladném zaschnutí (6–8 hodin) je vypálíte v běžné elektrické kuchyňské troubě po dobu 30 minut na teplotu 170 °C.
Teplotu je třeba dodržet, aby se barvy správně vypálily – nižší teplota barvy trvale nezafixuje, vyšší je může naopak spálit a zcela změnit jejich odstín.
F. Pokud se na malování štětečkem necítíte, pak si pořiďte speciální vypalovací fixy na porcelán. Jejich použití je opravdu snadné, kreslí se s nimi jako s klasickými fixkami a jsou k dostání v různých barevných odstínech.
Malba není moc náchylná na rozmazání, ale i tak postupujte raději opatrně, abyste si omylem rukou nerozmazali už namalované části.
G. A když se vám s fixou nějaký tah nepovede, stačí přetaženou nebo pokaženou linku jednoduše smýt vlhkým hadříkem. Případně můžete celý povrch umýt jarem a začít znovu.
Ozdobte jimi třeba jen okraje hrnečku či talířku nebo namalujte jeden motiv, opět dle libosti. Fantazii se meze nekladou.
H. Malba speciálními fixy se po dokončení také zapéká v troubě předehřáté na 160 °C dobu 25 minut. Takto vyzdobené nádobí pak můžete mýt dokonce i v myčce.
Existují ale i nevypalovací fixy, obrázky jimi nakreslené není nutné zapéct v troubě. Ale pozor, tyto zasychají poměrně rychle, takže je potřeba s tím při malování počítat.
Já miluji knihy o umění a ruční práce, takže tento návod na malované hrnečky považuji za skvělý tip! Ráda bych tento projekt vyzkoušela s dětmi ve škole, myslím, že by mohli být nadšeni. Díky za sdílení.
Zajímavý článek, na malování na porcelán jsem ještě nenarazila, ale vypadá to jako krásný nápad na oživení starých hrnečků. Jsem zvědavá, jak se mi s tím bude pracovat. Díky za inspiraci!
Ahojky, super článeček. S přítelkyněma jsme si nedávno dělaly večer na malování hrnečků a byla to fakt sranda. Musím říct, že i když nejsem žádnej Picasso, tak výsledek stál za to a hrnečky teď používáme každej den. Ty barvy na keramiku jsou super věc!