Posvátné háje bývaly odpradávna sídlem tajemných duchů, božstev i skřítků. Listům, větvím a plodům stromů se proto připisovaly nadpřirozené síly. Víte, jak spolu stromy komunikují a jak vám předají energii?
Les je pro mnohé z nás vytouženým místem odpočinku. Je synonymem ticha a nedotčené přírody. Mnohé stromy, jako například duby, spolu navzájem komunikují prostřednictvím vonných látek.
V okamžiku, kdy je některý ze stromů napaden hmyzem, vysílá vůně jako signály a všechny stromy v okolí upozorní na nebezpečí. Zajímavé procesy se neodehrávají pouze v listech. Pro svůj růst potřebuje strom minerální látky.
Ty získává z vody, proudící kmenem z půdy až do koruny. Taková cesta může být v jednom stromě až 100 metrů dlouhá.
Černý bez umí léčit
Díky léčivé síle se černému bezu říkalo Boží lékárna. K léčení zdravotních obtíží, jako je např. žaludeční nevolnost, chřipka nebo revmatismus, se černý bez používá už odpradávna.
Tato rostlina ovšem hrála velkou roli i v keltských, germánských a slovanských kultech, kde platila za strom bohyně smrti. Na mnoha místech se dodržoval zvyk modlit se za mrtvého vkleče na větvičkách bezu.
Dub je symbolem síly
Podle germánské mytologie sídlil v dubu Thor, bůh války. Při bouři udeřil svým mocným kladivem do země a probudil životní síly přírody na pomoc. Žalud dubu na parapetu okna chránil domov před zničujícím úderem blesku.
Tvrdé dřevo a listy dubu, které opadávají pozdě na podzim a dlouho se rozkládají, vytvořily z dubu symbol trvanlivosti a nesmrtelnosti. Ten spojuje tři světy: kořeny v zemi představují podsvětí. Kmen je světem živých a koruna světem bohů.
Jeřabina odhání kouzla
Jeřabina má hluboké kořeny v mytologické minulosti, byla totiž zasvěcena starogermánskému bohu hromu Donarovi. Kdysi se jeřabiny používaly jako ochrana před zlými čarodějnicemi.
Právě proto tak často rostou jeřáby blízko domů. Jejich větvičky v příbytcích mají zabránit tomu, aby dovnitř pronikli zlí duchové. Ale každý rok, přesně 3. května, se musí vyměnit za nové.
Jabloň dokáže věštit
Sotva byste na celém světě našli nějaký jiný strom, který by byl v náboženstvích nejrůznějších kultur tolik spojován s jiným, lepším světem. Jabloň bývá často označována za strom života.
Jabloni se přisuzovalo, že je ve spojení se světem skřítků a víl. Pokud jste pod ní usnuli, mohlo se vám úplně klidně stát, že jste se později probudili v jejich kouzelném světě. Plody jsou symbolem života, lásky, erotiky a plodnosti.
Bříza dodává chuť do života
Staří Slované se dívali na břízu jako na kouzelný strom, byla symbolem jara, čistoty a světla, znovuobnovení života a nového počátku. Sloužila k magickým obřadům, které měly přivolat lásku a plodnost, ale byla i ochranným stromem.
Proto se často z jejího dřeva vyráběly kolébky. Z březových větví se pak vázala košťata, jimiž se symbolicky uklízela sakrální místa.
Olše nabízí ochranu
Olše byly našimi předky považovány za ochranné stromy, neboť jejich dřevo je pevné a odolné proti rozkladu. Italské Benátky stojí na olšových kůlech.
Stromy, které vyrostly v bažinatém prostředí, mu odolávají po tisíciletí. Mokřady jsou jejím přirozeným stanovištěm a dodávaly olši tajuplnost. Na takových místech údajně provozovaly své rejdy nečisté síly.
Lípa plní milostná přání
Velkou roli hrála lípa ve slovanské mytologii, kde byla a je považována za národní strom. Její srdcovité listy ji předurčily jako strom starogermánské bohyně lásky Freyji. Pod vesnickými lipami se konají svatební hostiny a taneční zábavy.
Omamná, sladká vůně květů a dlouhá doba kvetení měly podněcovat zamilované k vyznávání nejniternějších citů. Čaj z lipových květů byl už od středověku považován za zázračný lék při nachlazení. Pod lípou se dokonce dříve konaly i vesnické soudy.
Jak správně objímat stromy?
Když obejmete kmen stromu, je to jeden z nejjednodušších způsobů, jak nabrat energii, sílu a zklidnit mysl. Jen musíte vědět, jak na to.
Ezoterici tvrdí, že stromy v sobě kumulují nejen svou, ale i vesmírnou a zemskou sílu, která se v nich mísí a pak se šíří do prostoru.
Každý má ale podle své velikosti a druhu energii různě silnou. Její vyzařování je také závislé na prostředí, kde roste. Strom rostoucí na skládce bohužel na to, aby vám pomohl, nemá.
Jak vybrat ten pravý?
Hledejte mohutný, od pohledu silný a zdravý strom. Když se vám bude na první pohled líbit a přitahovat vás, obejměte ho a vyzkoušejte, jestli je vám příjemná i struktura jeho povrchu. Jestli zvolíte dub, nebo borovici, je pro načerpání energie jedno. Záleží na tom jen v případě, že chcete řešit konkrétní problémy.
Kouzelný rituál, jak získat energii
Pohodlně se oblečte, sundejte šperky i hodinky. Chvíli kolem stromu choďte, zklidněte dech a vyprázdněte mysl. Pak k němu přistupte, přiložte na něj ruce, obejměte ho a zavřete oči. Plně se soustřeďte na to, co mezi vámi a kmenem začne proudit za energii.
Můžete vnímat i barvy či obrazy. Až to počasí dovolí, je příjemné si zout boty a postavit se ke kořenům bosá. Poproste ho, ať k němu můžete odložit svá trápení. U stromu vydržte aspoň dvacet minut.