nejsem sama
Úvod
Krása a zdraví
Recepty
Nápady
Magický svět
Cestování
Partnerské vztahy
Příběhy
Domů     Léčivé prameny – Česká republika
Léčivé prameny – Česká republika

Objevte léčivou sílu přírody! Pokud jste ještě nepropadli kouzlu českých minerálních pramenů, je nejvyšší čas. Máme totiž velké štěstí, že je to právě naše území, kde je tento druh přírodního bohatství hojně zastoupen.

Černá studánka u Valašského Meziříčí

Pokud se vydáte po stopách autora slavných Broučků, dostanete se na Naučnou stezku Jana Karafiáta. Začíná na nádraží ve Valašském Meziříčí (střední Morava) a po pár kilometrech stoupá k obci Velká Lhota. Není náročná, ale zvažte její délku (11 km).

Téměř na každém panelu jsou dětem i dospělým kladeny otázky postavičkami z Broučků. Černá studánka leží u Malé Lhoty a silný pramen kvalitní vody tu nevysychá ani v době sucha.

U studánky se nachází zastavení naučné stezky o mokřadních společenstvech. Dřív sloužila jako zdroj vody pro okolní obce, a byly i doby, kdy byla v dezolátním stavu. Dnes si ale její návštěvu užijete!

Pramen Vzkříšení v Kašperských Horách - Prameniště je přímo v ruinách kaple. Černá studánka u Valašského Meziříčí - Podle pověsti straší u Černé studánky skřítek Vincek, který může mít různou podobu. Jesenická kyselka - První rozbory kyselky byly provedeny v roce 1900 a vědci zjistili, že jde o léčivou vodu první třídy. Jesenická kyselka - Tato kyselka prospívá srdci, ledvinám, močovým cestám i žaludku. Jesenická kyselka - Tento pramen v Horní Lipové je připomínkou návštěvy císaře Josefa II. v září 1779. Pramen Korunní kyselky u Stráže nad Ohří - Korunní kyselka je známá i v řadě zemí v zahraničí, kam se exportuje. Grünská kyselka u Louky na Sokolovsku - Po roce 1813 se jí říkalo Ernestinen-Brunnen na počest manželky vévody Beauforta. Grünská kyselka u Louky na Sokolovsku - Historie Grünské kyselky sahá až do 19. století a o jejích léčivých účincích není pochyb. Grünská kyselka u Louky na Sokolovsku Pramen sv. Vojtěcha u Horní Malé Úpy - Na jaře si tady můžete dopřát chladivou nožní pololázeň v tůňce. Pramen sv. Vojtěcha u Horní Malé Úpy - Z Pomezních Bud můžete podniknout výšlap třeba na Sněžku, je to zhruba 7 km. Pramen sv. Vojtěcha u Horní Malé Úpy - Když se na Pomezní Boudě ubytujete, můžete si léčivý pramen sv. Vojtěcha dopřávat denně.

Jesenická kyselka

Pro kyselku bohatou na minerály se vydejte do Jeseníku nad Odrou na severozápadní Moravě. Šest minerálních pramenů se jmenuje Zita, Franz, Josef, Herma, Lipový a Hedva a první zmínky o nich pochází už z 19. století.

Mezi jejich přednosti patří nízký obsah sodíku, který z kyselky dělá zdravotně prospěšný nápoj pro lidský organismus. Je pomocníkem při tvorbě červených krvinek a stimuluje činnost ledvin.

V roce 2000 byl vybudován i obecní pramen coby místo zastavení, které je celoročně přístupné. Minerálku si můžete také čerpat v budově pálenice, kde se vyskytuje ještě další pramen.

Grünská kyselka u Louky na Sokolovsku

Máte cestu do obcí Nová Ves nebo Louka v západních Čechách? Nedaleko nich se nachází Grünská kyselka, která má díky hornině hadci extrémně vysoký obsah hořčíku.

Jméno získala podle zdejší osady Grün, kde žili za druhé světové války obyvatelé německé národnosti.

Lidé sem ale chodili odjakživa, neboť šlo o zdroj kvalitní a vynikající vody. Během okupace tu ale byla průmyslová stáčírna minerálky, kde do úmoru pracovali francouzští zajatci.

Po válce místo pustlo a v 90. letech zde stáčírnu spustili až Karlovarské minerální vody, které obnovily i přirozený vývěr. Poblíž je vrt, z něhož se jímá minerálka prodávaná pod názvem Magnesia.

Pramen Korunní kyselky u Stráže nad Ohří

Nedaleko Karlových Varů v oblasti Doupovských hor u vsi Korunní se začínal psát úspěch věhlasné Korunní kyselky, když byl roku 1876 objeven pramen naprosto specifické chuti.

Jaké bylo překvapení, když všechny chemické analýzy prokázaly, že má mnohé léčivé vlastnosti.

Snad právě to byl impulz k založení firmy, která funguje dodnes. V prameni najdete hořčík, který posiluje imunitu, sodík, draslík i fluor – ten například zase přispívá k prevenci zubního kazu.

Obsažený vápník je pak nezbytný pro zdravý vývoj našich kostí a zubů. Vývod pramene je přístupný pod svahem poblíž rybníčku na červené turistické značce. Nejkratší cesta je od parkoviště.

Pramen Vzkříšení v Kašperských Horách

V kapli Zmrtvýchvstání Páně Na Prádle se sice do dnešních dní už nedochovala střecha ani krovy a i klenba byla prolomena. Zůstalo zde však obvodové zdivo, a co je nejdůležitější – uvnitř do dnešních dnů vyvěrá pramen Vzkříšení.

Voda z tohoto pramene byla považována za léčivou takřka odjakživa. Jde o zapomenuté místo, za kterým se budete muset vydat do srdce Kašperských Hor v Pošumaví. Ty kdysi bývaly zlatým pokladem českého království.

Král Karel IV. zde založil strážní hrad Kašperk, který se návštěvníkům znovu otevře na začátku dubna. Pěkná procházka je i na nedaleký Pustý hrádek, odkud se můžete z nově zbudované vyhlídkové plošiny rozhlédnout po okolí.

Pramen sv. Vojtěcha u Horní Malé Úpy

Poblíž serpentiny státní silnice na Pomezní Boudy v Krkonoších se nalézá prameniště s názvem Sv. Vojtěch s jedenácti jedinečnými léčivými vývěry.

Své jméno si získalo podle světce a osobnosti česko-polských dějin na počest výzkumné spolupráce Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze a Wrocławské Polytechniky.

V těchto místech je přirozeně zvýšená radioaktivita, která je nejen léčivá, a to zejména na kloubní aparát, ale také pro místo příznivá i mikroklimaticky.

Pro vás to znamená, že byste měli využít dvou laviček, které tady jsou, a aspoň chvíli setrvat, dýchat a rozjímat. Nezní to jako skvělý plán na víkendovou procházku?

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
radka

Ahojte, já fakt miluju tyhle výlety po pramenech a učících stezkách. Černá studánka u ValMez to je super tip! Dík za článek.

sdílejte článek
Související články
Pokud plánujete dovolenou, kdy si dopřejete plážovou zahálku, pak je pro vás Sardinie ideál­ní. Téměř 2000 km dlouhé pobřeží, fantasticky čisté moře a také zajímavé zbarvení písku od bílé až po zlatou či růžovou. Budete se tu cítit jako v ráji Na čtyři desítky sardinských pláží se pyšní oceněním Modrá vlajka. Nejkrásnější pláž Sardinie je […]
Na samém cípu chorvatského pobřeží se nachází nádherné město, které v sobě snoubí modernu a starou architekturu. Dubrovník se nachází v jižní Dalmácii a je považován za jedno z nejkrásnějších měst na světě. Jeho historické centrum je dodnes obehnáno monumentálními hradbami. Uvnitř pak najdete nespočet obchůdků, kavárniček i tajuplných uliček, které přímo vybízí k tomu, abyste se v nich schovali před spalujícím letním […]
Pro mnohé z nás je léto v Chorvatsku srdeční záležitostí. Sem Češi jezdí na dovolenou nejčastěji. Moře je tu krásně čisté a teplé, ceny stále ještě akceptovatelné a lidé pohostinní. Jadranské moře, které omývá chorvatské pobřeží, je považováno za jedno z nejkrásnějších v Evropě. Sytá modř, skály kolem malých zátok i nekonečně dlouhé pláže, hory na dohled a mnoho ostrůvků v moři dělá […]
Na Mallorce vás zcela jistě uchvátí rozlehlé pláže a azurově modré moře, ale i fantastická okolní příroda a historické památky. Navíc je na ostrově krásně po celý dlouhý rok, takže plánování dovolené je o to jednodušší. Přestože největší z Baleárských ostrovů Mallorca spadá oficiálně pod Španělsko, rozdíly v porovnání s pevninským Španělskem jsou znatelné na první pohled. Na Mallorce se mluví místním nářečím katalánštiny, […]
reklama
Partnerské vztahy
Syndrom náhle prázdného hnízda
Když se děti osamostatní a odcházejí z domova, můžete se cítit docela ztracená. Jejich pokoj je prázdný, lednička naopak plná. A všude je takové divné ticho. Jak se s tím vyrovnat a zařídit si nový život? Po odchodu dětí se vám změní život. Některé matky to uvítají s radostí a oddychnou si, ale jiné se potýkají s tíží a smutkem. Říká se […]
Syn je hypochondr a já to odnáším
Nejdříve jsem si myslela, že je jen líný a nechce se mu chodit do práce. Když ale začal nadávat na lékaře, že nemohou přijít na to, co mu je, pochopila jsem, že je situace mnohem horší. Každá maminka si od té doby, kdy se jí narodí děti, představuje, co z nich asi vyroste. Já jsem si děti […]
Vaše tělo mnohé napovídá. A nelže!
To nejlepší, co pro váš vztah můžete udělat, je neřešit, jaký je ten druhý, ale všímat si co nejvíc toho, jak se vedle něj cítíte vy sama! Jestli ve vás ten druhý vidí nějakou špatnou vlastnost, kterou vám vyčítá, je to velmi pravděpodobně právě ta, která ho štve na sobě samém! Možná se mu na sobě taky nelíbí, […]
Zvedněte si sebevědomí
Všechno, co prožíváte, začíná v hlavě. Způsob, jak vnímáte sama sebe, si utváříte už v dětství. Vyrovnaná žena se jen tak nehroutí, ta nejistá o sobě stále pochybuje. Je to i váš případ? Pomůžeme vám: Ženy s nízkým sebevědomím často uvěří manipulátorům, kteří jim říkají, že jsou neschopné a že za nic nestojí. Jsou velmi citlivé […]
Cestování
Nejkrásnější ostrovy – Řecko
Letní dovolená na kterémkoli z řeckých ostrovů je takovou sázkou na jistotu. Počasí tu nezklame nikdy a zdejší pláže jsou vesměs excelentní. Santorini Pláže na ostrově Santorini jsou jedinečné. Mají různobarevné odstíny od černé po červenou a bílou. Moře je až indigově modré a láká ke koupání. Pláž Perissa je jednou z nejdelších na ostrově […]
Starobylé Turecko – Evropa
Turecko nabízí rozmanité možnosti pro strávení letní dovolené. Luxusní hotelové resorty nabízí skvělé služby, ale místní městečka a letoviska také mnoho památek k poznávání. Letní dovolená v Turecku je další oblíbenou záležitostí českých turistů. Příjemné počasí tu panuje od května až do října, v letní sezoně tu je 12 hodin slunečního svitu a prakticky žádný déšť. Klasika, která neomrzí Oblíbenou […]
Kouzelné řecké ostrovy
Dokonalé pláže, krásná příroda, zajímavé památky a méně turistů. Tady navíc i trochu ušetříte a dovolená bude i tak úžasná! Zkuste něco nového a přitom řeckého! Krásný výhled Portara Zde najdete opravdu nádherné pláže s tyrkysovým Egejským mořem, malebné typické řecké vesničky i bohatou historii, zejména tu antickou. Na ostrově Naxos si užije ideální dovolenou ten, kdo touží po dobrém odpočinku a hlavně klidu. […]
Ochutnejte snové kouzlo Malediv
Máte-li hluboko do kapsy, tahle luxusní jihoasijská destinace vám zřejmě zůstane zapovězena. Tedy pokud si netroufnete na velké dobrodružství a nevydáte se na exotické Maledivy na vlastní pěst. Podaří-li se vám vychytat letenky, sen se může stát velmi rychle skutečností. Souostroví Maledivy na jihu Asie v Indickém oceánu tvoří řetězec 19 korálových atolů s celkem […]
Krása a zdraví
Znáte účinky levandulového oleje?
Levandulový olej má všestranné využití nejen v kuchyni či v kosmetice jako esenciální olej, ale je také lékem proti bolesti a zánětům. Levandule pomáhá snižovat vysoký krevní tlak, proto je dobré ji inhalovat. Vetřením oleje z levandule do spánků i vypitím levandulového čaje se zmírňují migrény a bolesti hlavy. Pro lepší spánek Levandule má zklidňující a relaxační účinky. Nejenže pomáhá při usínání, […]
Kroky ke zdraví a dlouhověkosti
Obyčejná chůze je jednoduchý a efektivní způsob, jak pečovat o své zdraví. Bez ohledu na věk či fyzickou kondici dokáže zlepšit celkovou kvalitu života. Projděte se do práce, na kávu nebo si třeba dopřejte svižnou procházku v přírodě. Můžete zkrátka chůzi lehce zakomponovat do běžného dne. Jak chodit správně Aby chůze fungovala, nestačí se jen tak loudat. Je […]
Posilujte svou imunitu
V novém miniseriálu vám přinášíme tipy na posílení imunity v průběhu celého roku. Dnes se zaměříme na zdraví prospěšné bylinky. Kouzelné bylinky umí zázraky a k udržení zdraví není lepších parťáků. Andělika lékařská Andělika pomáhá s trávením a proti nadýmání, při nechutenství a problémech se žaludkem. Ale také se jí dají vyhnat toxiny z těla, a to nejen běžné škodliviny, ale také jedy. Užívají […]
Mytí vlasů? Jděte s dobou!
Přáli byste si mít krásné lesklé vlasy, ale jako by jim pořád něco chybělo? Pečujete o ně, a pořád to není ono? Zkuste metodu CWC. Co se skrývá za písmeny CWC? Je zkratka anglických slov condicioner–wash–condicioner, tedy česky kondicionér– mytí–kondicionér. Spolu se správně vybranými vlasovými produkty touto metodou docílíte úžasných výsledků. Kondicionér, šampon, kondicionér Je to velmi […]
Magický svět
Jak jsem ve starém domě vymyslela hororový příběh
Věřila jsem, že to bude ideální prostředí pro psaní. Takové strašidelné doupě se jen tak nevidí! Jenže v noci se ta barabizna probudila k životu a já byla strachy bez sebe. Opřela jsem se vší silou do dveří a vzala za kliku. Při prvním kroku jsem klopýtla přes práh a při pádu do temného prostoru se mi na tvář přilepila […]
Letní nápoje, které umějí čarovat
Osvěží, a navíc v sobě ukrývají magickou sílu díky svým ingrediencím. Pojďte si s námi trochu začarovat u dobrého, vychlazeného drinku! Budete překvapeni, jak jednoduché to je. Myslíte si, že si čarodějky dávají v létě také dovolenou? Ani náhodou. Připravte si pár kostek ledu, sáhněte po správné sklenici a připravte si nápoj, který vás ochrání před zlými duchy nebo přinese do […]
Kávová sedlina skrývala tajemství
Nemohla to být náhoda. Zlé zjevení na dně šálku kávy se objevilo už dvakrát a dvakrát jsem poté oplakávala smrt někoho blízkého! Nedokážu vyjádřit ten zvláštní pocit, když se mi to stalo poprvé. Bylo mi asi třináct let. U obce, kde bydlím, se stalo vlakové neštěstí. Tehdy při něm zahynulo hodně lidí. Celý vagon motoráčku byl zdemolován. […]
Láska v duchu feng-šuej
Jste už dlouho sama a nedaří se vám potkat vhodného partnera? Zkuste to podle moudrého učení feng-šuej, které vám může pomoci nejen tipy, jak udělat domov kouzelnějším, ale také jak potkat pana Božského. Když to v dávných dobách nešlo jinak, lidé se uchylovali k milostné magii. A dělají to i dnes. Existují metody, jak přivábit […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Japonská kapitulace: Císařův projev propašovali z paláce v koši s prádlem
historyplus.cz
Japonská kapitulace: Císařův projev propašovali z paláce v koši s prádlem
Pučisté v čele s majorem Kendžim Hatanakou horečně prohledávají Hirohitův císařský palác v Tokiu. Nemohou nalézt vytoužený úlovek a v nitru jindy zdvořilých Japonců už to pořádně vře. Půlnoc se zatím překulila do nového dne, kdy jejich vládce přizná světu hořkou válečnou porážku.   Na obloze nad japonskou Hirošimou se 6. srpna 1945 objevuje mohutný hřib.
Zdeněk Žák: „Mám staročeskou zahradu“
panidomu.cz
Zdeněk Žák: „Mám staročeskou zahradu“
Kdysi v seriálu Život na zámku byl za kovboje. Dnes má spoustu dětí i vnoučat a také koně. O ty se však stará hlavně jeho paní. Maminka Zdeňka Žáka učila v mateřské školce, otec byl nástrojařem, později konstruktérem. Zdeněk má mladšího bratra. Všichni bydleli v malém bytě v centru Prahy, v činžáku s pavlačemi do
Nebeské menu bude možné ochutnat na nové adrese
iluxus.cz
Nebeské menu bude možné ochutnat na nové adrese
Zážitkově gastronomická atrakce Večeře v oblacích patří k podzimní Praze stejně jako Karlův most či Pražský hrad. Nejen tyto dominanty české metropole si můžete při obědě či večeři prohlédnout z nevše
Jemně pikantní thajská polévka s kokosovým mlékem
tisicereceptu.cz
Jemně pikantní thajská polévka s kokosovým mlékem
Je pikantní, velmi jemná a odráží se v ní hned několik výrazných chutí. Suroviny 1 –2 kachní prsíčka 1  l zeleninového vývaru 1 balení rýžových nudlí 1 cm zázvoru 2 plechovky kokosového mlék
Když potkám toho pravého, poznám to okamžitě
skutecnepribehy.cz
Když potkám toho pravého, poznám to okamžitě
Zatvrdila jsem se a řekla si, že si už do života žádného chlapa nepustím. Potom jsem našla přede dveřmi kytici lučního kvítí. Všechno začalo tak, že jsem napochodovala ve Štěchovicích na parník. Doprovázel mě můj tehdejší kluk, a musela bych se hluboce zamyslet, abych si vzpomněla, jak se jmenoval. Měla jsem jich fůry. Byly to však samé
Poušť Atacama, nejsušší místo na planetě, rozkvetla uprostřed zimy
21stoleti.cz
Poušť Atacama, nejsušší místo na planetě, rozkvetla uprostřed zimy
Atacama se nachází v Jižní Americe, táhne se tisíc kilometrů podél Pacifiku od jižní hranice Peru po centrální část Chile. Prší zde jen velice zřídka, dle měření v jejím středu mezi roky 1570 až 1971
Hřbitovní záhada: Vesnici děsí živí mrtví!
enigmaplus.cz
Hřbitovní záhada: Vesnici děsí živí mrtví!
Na vesnickém hřbitově v San Bernardu v Kolumbii se už několik desítek let pohřbení nebožtíci sami od sebe mumifikují. Vědci si přitom marně lámou hlavu, co se to děje. Činí tak jeden nebožtík po druhé
Léta, kdy Charlie Sheen užíval drogy, se mu nakonec pořádně vymstila
nasehvezdy.cz
Léta, kdy Charlie Sheen užíval drogy, se mu nakonec pořádně vymstila
Charlie Sheen (58) si slávu užíval plnými doušky. Alkohol tekl proudem a bez drog a sexu nedokázal ani fungovat. Jednoho dne ale všechno zčistajasna skončilo – z úst lékařů si vyslechl, že je HIV pozi
Tajemná Macocha: Proč přitahuje sebevrahy?
epochanacestach.cz
Tajemná Macocha: Proč přitahuje sebevrahy?
Rozdíl teploty je značný. Zatímco venku zuří horké léto, při vstupu do jeskynního systému se výrazně ochlazuje. Ve vzduchu je vlhkost, dno jeskyně tvoří vodní hladina. Pohled ze stometrové hloubky propasti Macocha je neskutečný a nádherný. A mrazivý, když si uvědomíme, že tělo sebevraha dopadne na dno během pouhých čtyř vteřin. Píše se rok 1723.
Domácnosti i firmy pod náporem hackerů! Braňte se!
epochaplus.cz
Domácnosti i firmy pod náporem hackerů! Braňte se!
Počítače dnes používáme k mnoha transakcím od objednávání k jídla přes nákupy v obchodech až po ovládání bankovního účtu. Přitom jejich zabezpečení řada z nás věnuje menší pozornost než výběru zámku ke vchodovým dveřím a pojištění bytu. Zloději jsou však vždy napřed a již před dlouhou dobou se přesunuli i na internet. Vybílit kreditní kartu, kterou používáte k nákupům na
Geny, hormony, nebo sex: Proč plešatíme?
epochalnisvet.cz
Geny, hormony, nebo sex: Proč plešatíme?
Každý den člověku vypadne asi 100 vlasů. Mezi 100 000 zbývajícími je to celkem zanedbatelná ztráta. Řídnoucí ohon nebo první spálenina pokožky hlavy sluncem ale může signalizovat, že něco je v nepořádku. Zcela bez povšimnutí může dotyčný přijít až o 50 procent své kštice, než si uvědomí nesporný fakt: Začíná plešatět.   Muži se jí
Průsečík barev a designu
rezidenceonline.cz
Průsečík barev a designu
Interiér tak trochu extravagantního domu navrhla velmi kreativní designérka, jež hledala inspiraci v barvitém životním příběhu investorského páru, a vytvořila tak svěží a moderní platformu pro život uprostřed přírody. V městečku Itupeva v srdci brazilského státu São Paulo stojí rezidence, jež je více než jen obyčejným obydlím; je to místo setkávání velké rodiny, zasahující do
1
0
Would love your thoughts, please comment.x