S blížícími se Vánoci přichází hektické období nakupování dárků, uklízení a pečení. Na zvyky našich předků už nezbývá tolik pozornosti, což je velká škoda.
Čas Vánoc je totiž plný nádherné energie, díky které si můžete přičarovat lásku, zdraví, štěstí a bohatství.
Dnes už jsou Vánoce pro mnohé z nás spíše symbolem stresu a napětí než pohody, klidu a odpočinku. Přitom pro naše předky to bylo jedno z nejdůležitějších období roku, během kterého se chtěli přiblížit tajemnému světu dávných božstev.
Od Keltů, kteří u nás žili v 6. a 5. století před naším letopočtem, jsme převzali tradici v zavěšování jmelí, které mělo kouzelnou moc a muselo se rituálně sestřelovat právě za zimního slunovratu a zachytit jen levou, kouzelnou rukou.
Dárky měly přinést štěstí
Během dalších staletí význam Vánoc sílil a ve středověku se přidala tradice obdarovávání, která ovšem původně nesloužila pro potěšení blízkých, ale aby dárky přinesly dotyčnému štěstí po celý rok a ochránily ho od zlých sil.
Během let se také přidalo mnoho dalších magických rituálů, které můžete během Vánoc vyzkoušet. Pokud vám v životě něco chybí, můžete se spolehnout na kouzlo barevných svíček, které k adventu neodmyslitelně patří.
Samozřejmě si je můžete pálit jen tak někde položené, ale největší moc budou mít, když si je přidáte právě do adventního věnce a budete pálit jednu po druhé. Při pohledu do plamínku se pak soustřeďte na to, co opravdu potřebujete.
Žlutou vyberte, pokud vám chybí úspěch a sebevědomí, zelenou pro zdraví a štěstí, modrá přináší lepší náladu, uzdravení a psychickou pohodu.
Červená zase přináší lásku, vášeň a plodnost, růžová romantiku a oranžová odvrací obavy, nedůvěru a žárlivost. Pro očistu od problémů vyberte bílou svíčku.
Šupina přičaruje peníze
Kdo by neznal klasickou tradici o rybí šupině, která symbolizuje bohatství a dává se buď do peněženky, nebo pod talíř. Existuje ale rituál, kterým její moc posílíte!
Připravte si, heřmánek, hřebíček, skořici, zázvor, misku, 4 svíčky, kapří šupinu, kovový peníz a mandle. Následně si ze svíček vytvořte kruh a doprostřed dejte misku. Do ní vložte bylinky a šupinu.
Poté obsah v misce zapalte, přitom v ruce tiskněte peníz a mandli a řekněte: „Přijďte ke mně, peníze moje, a dejte mi již pokoje. Volám vás sem, volám vás k sobě, nenechte mě v chudobě.“
Živě si představujte prospěch, věci, které si potřebujete koupit, nebo třeba i zaplacené dluhy. Poté, co miska přestane doutnat, hoďte do ní peníz a snězte mandli. Pak obsah misky zakopejte do země i s penízem.
Krájení jablíček je klasika
Pokud se vám nechce do složitých rituálů, rozhodně byste neměli vynechat alespoň klasické štědrovečerní rozkrajování jablíček, které zabere jen pár sekund a dokáže vám nastínit, zda budete v příštím roce všichni zdraví.
Po štědrovečerní večeři ho přepulte nožem kolmo na osu a následně čtěte v té polovině, která má jádra.
Pokud vypadá jako pěti- nebo vícecípá hvězda, sejdou se všichni za rok ve zdraví. Pokud má tvar kříže, je čtyřcípá, pak někdo z přítomných těžce onemocní, nebo zemře.
Jmelí má mnoho magických sil
Rozhodně nezapomínejte každý rok na kouzelné jmelí, které už naši předci považovali za magické. Zavěšovali ho do domů jako ochranu před ohněm, čarodějnicemi a zlými duchy.
Traduje se, že splní jedno přání každému, kdo zašeptá svou prosbu do plamínku zapálené svíčky na vánočním stromečku.
Keltové věřili, že přináší do domu štěstí, odvahu, lásku a plodnost. Pokud chcete posílit svůj vztah a zajistit mu štěstí a trvanlivost i nadále, neváhejte partnera na štědrý večer políbit přímo pod jmelím.
Ochrana někoho blízkého
Záleží vám vždy více na ostatních a vašich blízkých, kteří zrovna nejsou s vámi u sváteční večeře, než na vás? Máme i pro vás úžasné vánoční kouzlo, které slouží jako ochrana do následujícího roku.
Smíchejte čajovou lžičku olivového oleje s polovinou čajové lžičky semínek kopru. Myslete přitom na toho, koho chcete ochránit. Vetřete směs do modré svíčky tak, aby na povrchu zůstalo co nejvíce semínek kopru.
Napište na kousek papíru jméno osoby, jejíž ochranu žádáte, a dejte ho pod svíčku. Tu potom na deset minut zapalte. Svíčku opět zapalte na deset minut ještě po šest následujících dnů. Vždy si přitom dotyčnou osobu představujte a přejte jí ochranu a vše dobré.
Proč zdobíme stromeček?
Každý rok automaticky zdobíte stromeček kouličkami a dalšími ozdobami a vlastně ani nevíte proč? Dříve tomu tak ale rozhodně nebylo a první zmínka o ozdobeném stromku pochází až ze 16. století.
A rozhodně to nemělo nic společného s tím, aby stromek vypadal pěkně. Některé národy na stromek začaly věšet ořechy a třeba jablíčka, které si pak děti po Vánocích mohly sníst.
Například zvykem Germánů bylo stavět ozdobený strom o svaté noci a k poctě boha slunce na něj umístit „světla“. Jiné národy zase věřily, že baňky umístěné na stromečku do sebe dokážou nasát zlé síly a také mohou ochránit váš domov od zlých čarodějnic.