nejsem sama
Úvod
Krása a zdraví
Recepty
Nápady
Magický svět
Cestování
Partnerské vztahy
Příběhy
Domů     Kouzelné květiny všude kolem vás
Kouzelné květiny všude kolem vás
Moderní zahrady jsou sice hezké, bez květin to ale zkrátka není ono.

Květiny vás mohou obklopit opravdu na každém kroku. Nejsou jen krásné, některé se postarají také o voňavý zážitek, jsou užitečné pro hmyz a třeba potěší i ve váze.

Ikdyž jsou v posledních letech stále oblíbenější minimalistické zahrady, založené spíše jen na atraktivním designu a čistých travnatých plochách s několika menšími skupinami nenáročných dřevin, ani tak se živé zahrady plné květin úplně nevzdávejte.

Pestře kvetoucí rostliny krásné od jara do podzimu jsou balzámem pro duši, který stojí za to.

Rostliny kombinujte smysluplně, abyste se měli na co dívat po celý rok. Balkonovkám musíte zajistit dostatek vody. Nebojte se kombinovat vzpřímené i převislé rostliny. Venkovská zahrada je opět v kurzu. I kvetoucí a voňavá zahrada má svoje hranice, proto se snažte vysadit výrazně vonící květiny rovnoměrně. Pastva pro motýly, včely a čmeláky. Klasické letničky: Měsíček lékařský (Melissa officinalis) Klasické letničky: Ostálka lepá (Zinnia elegans) Klasické letničky: Slunečnice roční (Helianthus annuus) Kouzelné trvalky: Kopretina velkokvětá (Leucanthemum maximum) Kouzelné trvalky: Třapatkovka nachová (Echinacea purpurea) Kouzelné trvalky: Pivoňka čínská (Paeonia lactiflora) Kouzelné trvalky: Mák východní (Papaver orientale) Kouzelné trvalky: Ostrožka (Delphinium x cultorum) Kouzelné trvalky: Třapatka zářivá (Rudbeckia fulgida) Kouzelné trvalky: Plamenka latnatá (Phlox paniculata) Bakopa patří mezi nejméně náročné balkonovky. Million Bells Bobkovišeň Součástí druhově bohaté kytice může být i zeleň. Zimostráz Trvalky, letničky i cibuloviny. Divoké květiny jsou momentálně v módě. Rostliny k řezu se vyplatí pěstovat na samostatném záhonu. Řezaným květinám prodloužíte životnost, když budete vázu i vodu udržovat čisté. Petúnie Poklady z vaší zahrádky můžete využít i na relaxační koupele. Nechte některé bylinky občas vykvést. Barevnou terapii si zasloužíte na každém kroku Květiny na venkově se musely obejít i bez pravidelné údržby.

Vsaďte na druhovou pestrost

Jednou z nejlepších dovedností samotné přírody je tvorba pestrých společenstev, kde vedle sebe rostou vzhledově různorodé rostliny. Každá přitom umí něco jiného.

Ve volné krajině byste dříve nudné monokultury, složené jen z jednoho druhu, nenašli, druhová pestrost je vlastně přírodě vlastní.

Rozhodně to ale neznamená, že se váš vlastní pozemek musí proměnit v dendrologickou zahradu, jen se snažte rostliny smysluplně kombinovat, abyste se na zahradě měli na co dívat ideálně po celý rok.

I když jste třeba pracovně vytíženi, ani tak na různé druhy květin nezapomínejte. Zajímavými květy i vůněmi vás ostatně mohou potěšit nejen trvalky a letničky, ale také keře nebo dokonce stromy.

Květy jsou opravdu důležité

Na květy různých barev a tvarů se často díváme jen jako na umělecké dílo, což samozřejmě není špatně, jenže květy jsou vlastně životně důležitou součástí zahrad i volné přírody.

Nejenže se díky nim rostliny množí, ale zároveň poskytují potravu spoustě opylovačů, kteří by bez nich nemohli existovat.

Různé druhy kvetoucích květin jsou navíc i léčivé nebo dokonce jedlé, stačí si vzpomenout na chrpu, měsíček, zavinutku nebo třeba sedmikrásku a je vám hned jasné, že jsou květy superhrdiny, na které se často zapomíná.

Zahrada by bez nich byla navíc opravdu smutná, a tak se pusťte do výběru svých favoritů, které jste si ještě nestihli vysadit na záhony.

Svačina pro opylovače:

Ta pravá pastva pro motýly, včely a čmeláky

✿ Věděli jste, že jsou pro unavené včely po zimě mnohdy prvním zdrojem potravy cibuloviny a ovocné stromy?

Hlavně u ovocných stromů platí, že jsou zvláště důležité pro včely, které zase na oplátku kvítky opylují, takže z nich po čase vyroste šťavnatá hruška nebo jablko.

Užitečných kvetoucích rostlin je ale mnohem více. Kromě ovocných stromů jimi jsou i kvetoucí keře. Nemusí se nutně jednat jen o ty prošlechtěné, tím správným bufetem budou i keře plané, které při procházce mnohdy často přehlížíme.

Nezapomínejte na kvetoucí bylinky

✿ Ačkoli je často považujeme především za skvělé koření i za zdroj léčivých látek, které si užíváme v tinkturách, olejích a bylinkových čajích, i tak jsou neskutečně důležité pro hmyzí pomocníky.

Pravým lákadlem jsou nejen pro včely květy meduňky, tymiánu, máty, zavinutky, heřmánku nebo voňavé dobromysli.

I když své bylinky jistě rádi a často sklízíte, i tak je sem tam nechte vykvést. Jejich květy zahradu neskutečně oživí, díky hladovým strávníkům se totiž postarají o to pravé divadlo, které vás jistě pohladí po duši.

Dopřejte si tu nejlepší aromaterapii

Čím více času trávíme v práci nebo v hektickém městě bez kontaktu s přírodou, tím více je pro nás kontakt s ní důležitější. Květiny vnímejte všemi smysly, nové obzory se vám otevřou hlavně tehdy, když se vaše zahrada nádherně rozvoní.

Přírodní parfémy vás nadchnou

Nejpříjemnější vůně ani nemusíte nijak složitě objevovat, naši předci to udělali dávno za nás. Stačí si jen vzpomenout, jaké květiny se používají ve voňavkářském průmyslu.

Mezi celosvětovou jedničku patří jednoznačně růže, ale v pozadí nezůstává ani levandule. I když je vůně těchto květin opravdu výrazná, je až s podivem, jak pěkně tyto rostliny spolupracují.

Pokud si tedy libujete v obou květinách, není důvod si je nevysadit do jediného záhonu. Touto dvojicí to ale rozhodně nekončí.

Mezi nejvoňavější zahradní květiny všeobecně patří hyacinty, konvalinky, fialky nebo také šeřík. Pozor, někdy se dokážou rozvonět až moc. Právě proto je dobré přemýšlet nad tím, kam takové voničky vysadíte.

Třeba u hyacintu platí, že byste ho rozhodně neměli pěstovat v ložnici. Konvalinky a šeřík zase nemusejí být úplně nejpříjemnějšími společníky hned u terasy, zvláště pokud patříte mezi citlivé osoby, které po takových vůních rozbolí hlava.

Tradiční venkovské rostliny vás budou bavit

Jen málokteré květiny potěší tolik jako ty z venkovské zahrady. Jejich skromnost i nádherné barvy jsou prostě dechberoucí!

Také si pod venkovem vybavíte ty nejkrásnější letní prázdniny strávené u babičky? Venkov je tak nějak logický spojen s pohodou, všemožnými aktivitami, ale také se záplavou všudypřítomné zelené barvy i pestrých květin.

Pokud zrovna přemýšlíte nad podobou své zahrady, poradíme vám, jak jí vtisknout venkovskou atmosféru.

V jednoduchosti je krása

Správně pojatá venkovská zahrada samozřejmě nesmí být postavená jen na květinách, ty přicházejí na řadu až poté, co spatří světlo světa na papíře nebo na pozemku celkový koncept zahrady.

Tu se snažte nepřehlcovat všemožnými prvky, venkovská zahrada byla odjakživa hlavně účelná, a kromě pestrých květin na ní rostla spousta ovocných stromů a nesměl chybět ani zeleninový záhon.

Určitě ale nevadí, když se do pěstování vlastního ovoce a zeleniny nepustíte, zahrada může být klidně jen okrasná, a i tak se v ní můžete cítit jako v bavlnce.

Koncept, který se nikdy neokouká

Na venkově byste vždy našli z kvetoucích rostlin nejen trvalky, ale i rostliny jednoleté nebo dvouleté. O slovo se také hlásily kvetoucí keře.

Mezi stálice patřily například kaliny obecné s květy uspořádanými do mohutných kulovitých květenství, která připomínala sněhovou kouli. Kromě nich rozvoněly celou zahradu šeříky a ty nejdivočejší tóny zajistily také rododendrony a azalky.

Pokud se ale vrátíme k trvalkám, kterých si naši předci cenili kvůli jejich nenáročnosti, určitě musíme vyzdvihnout hlavně klasické druhy.

Kopretiny, různé druhy zvonků, žlutě a oranžově kvetoucí třapatky, jejich léčivá příbuzná třapatkovka, známá také jako echinacea, a k tomu třeba elegantní pivoňky.

Na předzahrádce často nechyběl ani asparágus nebo bíle kvetoucí šater. Květiny na venkově se musely obejít i bez pravidelné údržby.

Co je malé, to je hezké

I když zatím vyzdvihujeme jen poměrně mohutné trvalky, určitě byste na předzahrádkách i v dalších částech zahrady objevili i o něco drobnější krásky. Mezi stálice patřily například jarní cibuloviny.

Mezi nejoblíbenější druhy patřily sněženky, bledule, ladoňky či modřence, od dřívějších dob se toho tedy moc nezměnilo. Z drobných trvalek sem patří například konvalinky, omamně vonící fialky i skromné podléšky.

Zajímavá podívaná

Venkovské zahradě sluší přírodní charakter. Pokud se na to díváte úplně stejně, pak se pro vás hodí i trvalky, které by se při určitém pohledu daly nazvat neposlušnými.

Řeč je o květinách, které se přesévají, takže každý rok připraví novou podívanou.

Přesně takovým pendlerem jsou například orlíčky.  Pokud si pořídíte odrůdy s jinou barvou květů, než je sytě modrá, časem budete překvapeni i jejich přebarvením do blankytného odstínu.

Orlíčky také časem najdete klidně i ve spárách dlažby nebo v trávníku, jsou totiž neskutečně nevybíravé. Podobně „aktivní“ květinou je len vytrvalý.

Květiny pro radost

Květiny jsou samozřejmě nejkrásnější na záhonech, ale některé si můžete vypěstovat i na samostatném záhonku, kde vám nebude líto sem tam nějaký květ ustřihnout a přinést domů do vázy.

Květiny určené nejen pro krásnou podívanou na zahradě, ale i k řezu, zažívají svoji renesanci. Čerstvě nařezané květiny a ručně uvázaná kytice jsou tou nejlepší terapií pro každého milovníka rostlin. Jaké květiny vybrat?

K řezu se toho hodí spousta

I když za květiny k řezu nejčastěji považujeme hlavně trvalky, letničky a dvouletky, pravda je, že kytici můžete zkrášlit třeba i cibulovinami, zahradními dřevinami nebo dokonce bylinkami.

V současné době velí floristickým trendům hlavně lokálnost, květiny rozevláté, přírodní, a tak trochu venkovské.

Zatímco v minulosti byly jasnou volbou přísně uvázané kruhové pugéty, dnes už máte při tvorbě kytic trošku volnější ruku. Pro svoje kouzlení se ale neomezujte jen na pár květin, dopřejte jim i zásobu zeleně.

Jak je to se speciálním záhonem?

Jestliže si založíte záhon, na kterém porostou výhradně květiny určené k řezu, výrazně si usnadníte loučení s květy. Jakmile ale budete vědět, že jsou květiny pěstovány k tomuto účelu, bude rozhodování o dost snazší.

Nejlépe uděláte, když na jeden záhon vysadíte letničky a na další pak květiny s delší životností, tedy trvalky a dvouletky.

Berte v úvahu…

Každá květina má trochu jinou výdrž. Mezi největší vytrvalce patří květiny s pevnějším nebo dokonce dřevnatým stonkem. Za potížisty se zase považují hlavně květiny, které ze stonku vylučují sliz, což je typické třeba pro narcis.

Tyto květiny nechte nejlépe den napít samostatně ve váze, přičemž se ze stonků vyplaví jedovatá tekutina. Teprve potom je přidejte do vázy k jiným květinám.

Odlehčete kytici šikovnou zelení

Nedílnou součástí druhově bohaté kytice může být i zeleň. Není to sice žádná povinnost, ale větvičky keřů perfektně podrží i zpupné květy na tenkých stoncích, navíc zelená je dobrá i kvůli tomu, že dokáže barevně odlehčit dost divokým květovým kreacím.

Vsaďte na divokost

Zeleň si pro tvorbu kytic nutně pěstovat nemusíte, většinou roste na každé zahradě už dávno sama. Určitě se neomezujte jen na kdysi populární asparágus, floristickým trendům teď velí větší divokost.

Skvělým pomocníkem při vázání vám budou větévky bobkovišně lékařské, zimostrázu vždyzeleného nebo třeba ptačího zobu. U tohoto nenáročného keře se vám vyplatí počkat také na dobu, kdy se jeho květy promění na sytě zelené nebo později temně fialové plody.

Do kytic ale můžete přivázat také větvičky beztrnného ostružiníku nebo maliníku, jejichž plody jsou v porovnání s ptačím zobem jedlé.

Kolik dní vydrží?

Záleží samozřejmě na květině, protože každá má jinou životnost. Hodně ji ale můžete ovlivnit třeba tím, že květinám budete každý den měnit vodu nebo do ní přidávat speciální floristickou výživu. Co všechno pro květiny můžete udělat a kolik dní vám vydrží?

Čistota nade vše

Řezaným květinám prodloužíte životnost hlavně tím, že budete vázu i vodu udržovat čisté. Kromě speciální výživy můžete ve vodě rozpustit i lžičku cukru nebo do ní přidat kapku octa, která zbrzdí rozvoj bakterií.

Právě ty se totiž na stavu květin podepisují nejvíce. Pozor si ale dávejte také na to, kam kytici umístíte.

Nejhůř uděláte, když ji dáte do teplé místnosti poblíž zdroje tepla. I když vám kytice bude dělat jistě radost třeba v kuchyni, většinou vydrží déle v chladné hale.

Poblíž by také neměla být umístěna mísa se zrajícím ovocem, ze kterého se uvolňuje etylen. I tato látka urychluje dokvétání květin, takže pozor na ni.

Některé vám budou dělat radost i dva týdny

Naprostá většina květin vydrží v dobrém stavu bez péče pět dnů, při troše dozoru některé zvládnou týden nebo dokonce dva. Mezi květiny s dvoutýdenní životností patří například mečíky.

Výdrž tulipánů se počítá na pět až sedm dnů, podobně tomu je u kosatců, lilií a z letniček u cínií, hledíků, slunečnic nebo pnoucích hrachorů. Vyvarujte se základních chyb při sklizni, květy nikdy nesklízejte v horkém a suchém počasí. Ideální to bude brzké ráno nebo podvečer.

Barevný ohňostroj na vašem balkonu a terase

Barevnou terapii si zasloužíte na každém kroku, co si ji dopřát také na terase nebo balkonu? Blíží se doba balkonových květin, a tak se nechte inspirovat.

Barevných květin není nikdy dost, zvlášť když se jimi můžete obklopit i na terase nebo balkonu. V polovině května už nastává ideální doba, kdy můžete dát své balkonovky s čistým svědomím ven.

Pokud je ale ještě ani nemáte vybrané, máme pro vás několik tipů, které by vám mohly pomoci.

Záleží na nádobě

Volbu balkonových rostlin ovlivňuje do velké míry hlavně velikost a typ nádoby, ve které je budete pěstovat. Trochu jiný sortiment se hodí pro maloobjemové nebo naopak velkoobjemové truhlíky na okenní parapet.

Větší rostliny vysaďte třeba do větších květináčů, které budou postaveny na podlaze terasy. Pokud si chcete usnadnit život, volte rovnou nádoby samozavlažovací.

Ačkoli i v jejich případě budete muset občas dolít vodu, určitě to nebude i několikrát za den, jako tomu bývá v horkém létě u běžných typů truhlíků.

Truhlíky i jiné květináče o větším objemu vám umožní pěstovat rostliny s různým charakterem růstu v jediné nádobě.

Hlavně musí být zajímavé

Pokud to objem nádoby umožňuje, můžete klidně kombinovat rostliny vzpřímené i převislé, dosáhnete tak prostorově zajímavého efektu. Mezi oblíbené vzpřímené rostliny patří léty osvědčená pelargonie páskatá.

Pokud netrváte na pestrých květech, ale máte v oblibě i barevné listy, co tentokrát zkusit africkou kopřivu?

Znáte ji také jako koleus a možná jste ji už někdy pěstovali doma jako pokojovku. Z převislých balkonových květin můžete zvolit pelargonii štítnatou nebo různé příbuzné klasické petúnie.

Surfínie někdy tvoří převisy dlouhé až jeden metr. U mini petúnií, známých jako Million Bells, potěší drobnější květy o průměru okolo tří centimetrů s převisy dlouhými okolo půl metru.

Nezapomeňte na zeleň

Závoje plné květů tvoří také bakopa, jedna z nejméně náročných květin, které mohou zdobit váš balkon. Její kvítky jsou sice drobné, zato ale v opravdu bohatém množství.

Mohou být plné i jednoduché a v barvách od čistě bílé přes růžovou až po modrofialovou. Pokud přece jen raději zvolíte květiny v sytých ohnivých barvách, pak zkuste sanvitálii nebo bidens.

Ani bez zeleně by to ale nebylo ono, do truhlíků i klasických květináčů vysaďte třeba vrbinu penízkovitou, plektrantus nebo dichondru, které se neřekne jinak než stříbrný déšť.

Pořádně jim dopřejte

Vlastně skoro všechny typicky balkonové rostliny, které nám většinou končí v truhlíku za oknem, budou chtít za krásné květy něco na oplátku. A péče o ně začíná už při výsadbě.

Zárukou bohatého kvetení je samozřejmě kvalitní a dostatečně objemná nádoba a substrát s obsahem živin. Dobrou volbou budou v tomto případě substráty určené přímo pro balkonové květiny, které obsahují startovní dávku živin.

Květiny po vysazení důkladně zalijte a na terasu nebo balkon dejte až po polovině května, kdy nehrozí, že je sežehne pozdní mráz.

Bez vody a živin to ale nepůjde ani během roku. Pokud si chcete hnojení alespoň trochu usnadnit, můžete dát při výsadbě ke kořenům rostlin hnojivé tablety, díky kterým budete moci přihnojit tekutým hnojivem až za několik týdnů.

Ale ani tak to bez dalšího hnojení nepůjde, tekuté hnojivo můžete balkonovkám dopřávat klidně každý týden.

Pozor si dávejte na nedostatek vody, jakmile květiny jednou přeschnou, často se úplně nevzpamatují, protože budou mít tendenci vytvořit semena.

Pokud hrozí výpadek zalévání, raději zvolte pro výsadbu nádoby samozavlažovací, s dostatečně velkou zásobní nádrží na vodu.

U velkokvětých druhů počítejte s průběžným odstraňováním odkvetlých kvítků, jedině tak budou vaše krásky dál nakvétat.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
sarkanovakova

Článek mě opravdu inspiroval k tomu, abych se více zajímala o květiny ve svém okolí, hlavně teď, když hledám nové způsoby, jak přinést do svého života více hudby přírody. Možná zkombinuji svou lásku k hudbě a květinám v nějakém projektu.

barboramarkova

Úplně souhlasím s tím, že sportovní aktivity v přírodě a obklopení krásnými květinami jsou balzámem pro duši. Až zase vyrazím na běhání, budu si více všímat květin kolem sebe!

sdílejte článek
Předchozí článek
Související články
Pokud si toužíte vyzdobit originálním výtvorem svůj domov a malba nepatří mezi vaše silné stránky, vyzkoušejte vyšívání. Nejenže se u toho příjemně relaxuje, ale také si dokonale pročistíte hlavu. 1. Budete potřebovat podkladový vyšívací papír, barevnou přízi a vyšívací jehlu. Na papír si předkreslete obrázek podle své fantazie nebo podle předlohy. 2. Nalepte ho lepící […]
Popadnout skicák, tužky a barvy, vyrazit někam do lůna přírody a tam přímo pod širým nebem zachycovat na papír krásy okolního světa. Pro mnoho z nás romantická představa, pro jiné oblíbená forma relaxu. Tomuto tvoření přímo venku v terénu se v uměleckých kruzích říká malba nebo kresba v plenéru. Poprvé s ní přišli před mnoha lety impresionisté, kteří na rozdíl od předchozích […]
Vylepšete si byt vtipným květináčem nebo dekorací. Inspirujte se našimi nápady, možná se budou hodit také na váš dvůr či zahradu. Krok za krokem 1) Vyrobit falešné mramorování zabere pouhou chvilku. Budete potřebovat jen hlubší misku s vodou a lak na nehty. 2) Lepšího efektu dosáhnete, pokud použijete hliněné květináče, které jsou savé. Do misky nalijte […]
Praktická a uspořádaná kuchyň je snem každé hospodyňky. Přitom stačí opravdu málo, aby se nám v kuchyni lépe vařilo. Pojďte se s námi podívat, na jaké vychytávky vsadit. Nože pěkně po ruce Tento skvělý držák na nože budete mít raz dva hotový. Máte doma přebytek bambusových nebo obyčejných špejlí? Tak teď se vám budou hodit. Dejte je do […]
reklama
Partnerské vztahy
Inspirujte svět složitých mužů
Pánové se sice tváří jako takřečení rozumbradové, jenže se chovají kolikrát až iracionálně. Je na nás ženách, abychom je náležitě zorientovaly a vnesly do jejich konání pragmatismus a praktičnost. Ve spoustě věcí jsou chlapi nepřekonatelní a život bez nich by byl smutný, ale v některých situacích by se mohli inspirovat od nás žen. Máme pro vás osm tipů, které jim zkuste […]
Jak dál, když vypukne partnerský boj?
V hádce někdy používáme slova rychleji než rozum. Pokud nechcete zničit váš vztah, měla byste si dát pozor na to, co v návalu emocí říkáte. Umění dobře se pohádat ovládá jen málokterá z nás. Pokud k takovým přebornicím nepatříte a nechcete zakončit rozepři rozchodem, raději se vyvarujte některých ukvapených reakcí. Pochvala místo kritiky Dospělý člověk se dokáže přizpůsobit přáním druhého […]
Rázný rozvod přímo v ložnici
Večer spolu usínat a ráno se vedle sebe probouzet je hezké, ale když ráno padáte únavou, neboť muž chrápe jako medvěd, oddělené spaní vám může zachránit vztah! Společná ložnice a postel se staly standardem. Jenže stále víc lidí dává ve vztahu přednost oddělenému spaní před tím společným. Pro takzvaný ložnicový rozvod se rozhodne zhruba třetina párů, častěji […]
Nevěrný jednou, nevěrný znovu?
Víte o minulosti nového partnera vážně všechno? Doporučujeme zaměřit se na jeho dosavadní vztahy a prošetřit, co bylo příčinou jejich selhání. Na začátku každého nového vztahu se mezi milenci pokaždé objeví otázka: Proč vlastně skončil jeho předešlý vztah? Logicky, všichni chtějí vědět důležité informace o svém partnerovi, znát jeho kostlivce ve skříni a udělat si obrázek o tom, co je případně může čekat. […]
Cestování
Po stopách šlechticů – Česká republika
Toužíte se vydat po stopách starých šlechtických rodů, které vás vtáhnou do časů plných elegance a noblesy? Naplánujte si výlet na místa, která vám připomenou ty nejkrásnější historické romány. S Auerspergy na pohádkový zámek Zámek ve Žlebech na Kutnohorsku si oblíbili filmaři. Novogotická architektura s věžičkami naplňuje představu o dokonalé pohádce už na první pohled. Stávající romantickou tvář zámku podle anglických předloh vtiskli v […]
Naučné stezky nás baví!
Venku je tak krásně! Byla by škoda sedět doma a nenechat se zlákat na procházku naší malebnou krajinou. Zpestřete si výlet nějakou naučnou stezkou. Na výběr jich je mnoho. Cesta kolem Světa Na Šumavě existuje mnoho pěkných naučných stezek. Zdejší nádherná příroda je totiž pro dlouhé procházky jako stvořená. Vyrazte na výlet například kolem řeky Vydry, […]
Egypt: Pyramidy, slunce a podmořský ráj
Dovolená v Egyptě nemusí znamenat pouhý odpočinek v all-inclusive hotelu s výhledem na čistý bazén, povalování na pláži a koupání v průzračném moři. V této oblasti můžete prožít i aktivní dovolenou, cestovat za památkami a ochutnat vynikající místní jídla. Když se řekne Egypt, nejspíš se většině z vás vybaví pyramidy a další starověké památky. Těmi sice tato […]
Za mořem do země faraonů a skvělých zážitků
Chcete zažít dokonalou exotiku jen za cca 4 hodiny letu z Česka? Vydejte se do Egypta! Je magickou kolébkou starověké historie, protéká tu životodárný Nil, a navíc se na břehy Rudého moře dostanete jen za několik tisíc. Egypt je díky poloze na severu Afriky vyhlášený mírnou zimou a horkým létem. Mezi dnem a nocí sice mohou […]
Krása a zdraví
Posilujte svou imunitu
V novém miniseriálu vám přinášíme tipy na posílení imunity v průběhu celého roku. Dnes se zaměříme na účinná prebiotika a probiotika. Jistě jste o nich už slyšela. Probiotika se zpravidla podávají k antibiotické léčbě, aby dala do pořádku narušenou střevní mikroflóru. Užívat by se ale měla tak jako tak, protože imunitní systém je uložen hlavně ve střevech. A prebiotika? Ta je […]
Plavky velí: Vstávat a cvičit!
Ne nadarmo se říká „Spěchej pomalu“. Platí to zejména v případě, kdy se pustíte do hubnutí. Nedostatek pohybu, špatná strava, sedavý styl života i stres. Faktorů, které stojí za nadváhou, je celá řada. Navíc vede nadváha ke zdravotním problémům, jako je vysoký krevní tlak či cukrovka. Cestou k hezčí postavě je zdravé hubnutí. Vyhněte se extrémům Úspěšné hubnutí […]
7 cest, jak zvýšit nízký tlak
Nízký krevní tlak může být hodně nepříjemný, přesto se pomocí léků upravuje jen zřídka. Na rozdíl od vysokého krevního tlaku většinou postiženého jedince nijak neohrožuje, a bývá dokonce označován za nemoc dlouhověkých. Příčiny, proč u někoho tlak klesá, nejsou dosud přesně objasněné. Velmi zásadní roli ovšem hrají dědičné dispozice. Zjistěte, jak můžete proti nízkému tlaku zabojovat vy sama. 1. Vstávejte […]
Už žádné lupy! 6 domácích receptů, jak s nimi skoncovat
Ačkoli lupy postihují více naše drahé polovičky, ani my nejsme olupujících se šupinek ve vlasech ušetřeny. Nejde sice o závažný problém, ale připadat si jako sněhové těžítko není jistě nic příjemného. Naštěstí je dost možností, jak se bělavého poprašku zbavit, nebo ho alespoň udržet na uzdě. Neošetřované lupy můžou totiž vést až k vypadávání vlasů. 1) Olivový olej […]
Magický svět
Povaha člověka podle barvy aury
Podle aury jednoduše poznáte, zda je člověk uvnitř dobrý, nebo skrývá lži a tajemství! Stačí, když se zaměříte na to, co kolem dotyčného, kterého se snažíte přečíst, vidíte. Zvládne to i úplný laik. Aura se skládá ze sedmi vrstev: éterického těla, emocionálního, mentálního, astrálního, éterického negativního, karmického a andělského. Její barva vám o člověku řekne takřka všechno. […]
Když se vám zdá o fazolích, je to jasné zlé znamení!
Nikdy jsem nevěřila na různé pověry a na sny taky ne! Dokonce i černá kočka přes cestu mě nechává dodnes klidnou. Ovšem předpověď o fazolích se naplnila. Jako malá holčička jsem prý mívala sny, podle kterých moje babička vykládala, co se do dvou dnů stane. Můj otec ale byl zapřísáhlý nepřítel jakékoli pověry a všeho, co zavánělo tajemnem. Byl […]
Prokletí starých předmětů
Říká se, že starožitnosti a předměty z minulosti nesou zbytek energie původních majitelů. Pokud je máte doma, možná právě ony mohou za nedostatek peněz nebo vaši smůlu v lásce! Na co si dát pozor? Staré věci vyzařují samy o sobě silnou energii. Máte doma starý kalendář, nože, houpací křeslo nebo věci, které už mají své nejlepší roky za sebou? Našla jste starodávný […]
Bubínek z Indie v mém obchodě byl kouzelný
Prodávala jsem různé předměty, většinou suvenýry z našeho města. Měla jsem ale i několik vzácných kousků z daleké ciziny. Ten člověk vstoupil do mého obchodu s orien­tálními předměty krátce po obědě. Nade dveřmi se rozklinkal malý zvonek a já vzhlédla očima od pultu v okamžiku, kdy muž vcházel. V tuto dobu do obchodu mnoho lidí nechodilo a já si toho člověka mohla lépe […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Syrovým mlékem proti ptačí chřipce? Rozhodně ne!
21stoleti.cz
Syrovým mlékem proti ptačí chřipce? Rozhodně ne!
Sociálními sítěmi se jako lavina šíří nový gastronomický „trend“. V jeho rámci lidé bez odborného vzdělání radí Američanům, aby konzumovali syrové kravské mléko. Údajně by totiž právě takto měli získa
Námořní střet u Cušimy: Japonci proti Rusům oprášili Nelsonův manévr
epochalnisvet.cz
Námořní střet u Cušimy: Japonci proti Rusům oprášili Nelsonův manévr
Na palubě ruské vlajkové lodi Suvorov vládne veselí. „Ať žije car!“ připíjejí si důstojníci. Panovníkovy narozeniny se přece musejí oslavit i na moři. Zrovna když je zábava v nejlepším, však přijde obávaná zpráva: Japonské válečné lodě jsou na dohled…   Bylo by to krásné překvapení pro cara – rozdrtit Japonce, s nimiž se už několik měsíců
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
historyplus.cz
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
Elegán s graciézními pohyby tančí ve světle reflektorů. Miláček národa stále hledá partnerku, která mu bude důstojným protějškem. A pak jednoho dne spatří tu pravou. Světový film v tu chvíli získá legendu – duo Ginger a Fred. Přistěhovalec z Rakouska Fritz Austerlitz (1868–1923) pracuje v pivovaru v americké Nebrasce a se svým životem je docela spokojený. Zato
HI-TECH kuchyně
rezidenceonline.cz
HI-TECH kuchyně
Také pro jednu z nejdůležitějších součástí obytného prostoru je důležitá harmonie designu a technologií. Jen tak kuchyně získá nejen potřebnou funkčnost a komfort, ale také moderní estetickou přitažlivost. Jedním z nejvýraznějších trendů v kuchyňském designu je použití pastelových barev, jako je pudrově růžová, šeříková, broskvová nebo vanilková. Ostatně tři ze jmenovaných odstínů se staly uznávanými
Top Class hostil unikátní večeři s hodiářskou značkou Union Glashütte a posádkou slavného vozu Duckar
iluxus.cz
Top Class hostil unikátní večeři s hodiářskou značkou Union Glashütte a posádkou slavného vozu Duckar
Když se magazín Top Class spojil s ateliérem Chronoshop, bylo jasné, že se chystá něco výjimečného. Výsledkem byla nezapomenutelná večeře, která přilákala skutečně zajímavé hosty. Hlavní hvězdou večer
Topinky tak akorát
panidomu.cz
Topinky tak akorát
Když zbude doma chleba, a stává se to často, není nic snazšího, než udělat topinky. Někdo dává přednost toustům, ale to je jedno, pravidla jsou skoro stejná. Udělat topinky přece není žádný problém, řeknete si. A už se těšíte, jak si na nich pochutnáte třeba s česnekem nebo k tataráku či s nějakou pomazánkou. Jenže
Jak se má starat o dítě, když neuvaří kakao?
skutecnepribehy.cz
Jak se má starat o dítě, když neuvaří kakao?
Příběh mé sestry je smutný. Ale je to ohromná bojovnice. Když se jedná o dítě, dokáže se s osudem pořádně poprat. Lidský život píše romány, někdy bohužel smutné a kruté. Takový je příběh mé sestry. Bývala to krásná holka, plná života, rozesmátá, kluci ze širokého okolí do ní byli zbláznění. Kolem osmnáctého roku to s ní začalo jít z kopce. Nejhorší
Chřestový krém s pošírovaným vejcem
tisicereceptu.cz
Chřestový krém s pošírovaným vejcem
Suroviny 25 g másla 350 g zeleného chřestu 3 šalotky 2 hrsti špenátu 2 stroužky česneku 700 ml zeleninového vývaru sůl 3 plátky chleba 4 vejce olivový olej Postup Máslo a olej rozehř
Tajemný Stonehenge nepřestává lákat
enigmaplus.cz
Tajemný Stonehenge nepřestává lákat
Tajemná kamenná stavba je jednou z nejznámějších turistických atrakcí Británie. Návštěvníků se líbí tajuplná atmosféra místa, jehož účel ani okolnosti vzniku dodnes nebyly objasněny. Co o podivuhodné
Tanya Kachová: Měsíce a roky v zajetí
epochaplus.cz
Tanya Kachová: Měsíce a roky v zajetí
K únosům dochází dnes se zvýšenou intenzitou po celém světě. Hlavně co se týče dětí. Někdy trvá i deset let, než jsou objeveny. To může potvrdit Tanya Kachová z USA, jež byla v zajetí deset let, nebo Fusako Sanová z Japonska. Ta mohla devět let jen sledovat televizi a nesměla se hnout se z domu.
Pánské tenisky pro každodenní stylizaci
epochanacestach.cz
Pánské tenisky pro každodenní stylizaci
Tenisky jsou obuv, kterou můžete nosit většinu roku. Na jaře a na podzim se v nich však budete cítit nejlépe. Hodit se budou i v létě během chladnějších večerů nebo při sportovních aktivitách, jako je jízda na kole, volejbal nebo basketbal.   K čemu můžete nosit pánské tenisky? Pánské tenisky jsou velmi univerzální obuví. Už
Manžel Rybové nevyznává lásku?
nasehvezdy.cz
Manžel Rybové nevyznává lásku?
Nestárnoucí herečka ze seriálu Ulice Linda Rybová (48) už mnoho let tvoří pár s hercem ze seriálu Specialisté Davidem Prachařem (65). Za všechny společné roky se ale tak moc nespekulovalo o krizi jak
2
0
Would love your thoughts, please comment.x