nejsem sama
Úvod
Krása a zdraví
Recepty
Nápady
Magický svět
Cestování
Partnerské vztahy
Příběhy
Domů     Kouzelné květiny všude kolem vás
Kouzelné květiny všude kolem vás
Moderní zahrady jsou sice hezké, bez květin to ale zkrátka není ono.

Květiny vás mohou obklopit opravdu na každém kroku. Nejsou jen krásné, některé se postarají také o voňavý zážitek, jsou užitečné pro hmyz a třeba potěší i ve váze.

Ikdyž jsou v posledních letech stále oblíbenější minimalistické zahrady, založené spíše jen na atraktivním designu a čistých travnatých plochách s několika menšími skupinami nenáročných dřevin, ani tak se živé zahrady plné květin úplně nevzdávejte.

Pestře kvetoucí rostliny krásné od jara do podzimu jsou balzámem pro duši, který stojí za to.

Rostliny kombinujte smysluplně, abyste se měli na co dívat po celý rok. Balkonovkám musíte zajistit dostatek vody. Nebojte se kombinovat vzpřímené i převislé rostliny. Venkovská zahrada je opět v kurzu. I kvetoucí a voňavá zahrada má svoje hranice, proto se snažte vysadit výrazně vonící květiny rovnoměrně. Pastva pro motýly, včely a čmeláky. Klasické letničky: Měsíček lékařský (Melissa officinalis) Klasické letničky: Ostálka lepá (Zinnia elegans) Klasické letničky: Slunečnice roční (Helianthus annuus) Kouzelné trvalky: Kopretina velkokvětá (Leucanthemum maximum) Kouzelné trvalky: Třapatkovka nachová (Echinacea purpurea) Kouzelné trvalky: Pivoňka čínská (Paeonia lactiflora) Kouzelné trvalky: Mák východní (Papaver orientale) Kouzelné trvalky: Ostrožka (Delphinium x cultorum) Kouzelné trvalky: Třapatka zářivá (Rudbeckia fulgida) Kouzelné trvalky: Plamenka latnatá (Phlox paniculata) Bakopa patří mezi nejméně náročné balkonovky. Million Bells Bobkovišeň Součástí druhově bohaté kytice může být i zeleň. Zimostráz Trvalky, letničky i cibuloviny. Divoké květiny jsou momentálně v módě. Rostliny k řezu se vyplatí pěstovat na samostatném záhonu. Řezaným květinám prodloužíte životnost, když budete vázu i vodu udržovat čisté. Petúnie Poklady z vaší zahrádky můžete využít i na relaxační koupele. Nechte některé bylinky občas vykvést. Barevnou terapii si zasloužíte na každém kroku Květiny na venkově se musely obejít i bez pravidelné údržby.

Vsaďte na druhovou pestrost

Jednou z nejlepších dovedností samotné přírody je tvorba pestrých společenstev, kde vedle sebe rostou vzhledově různorodé rostliny. Každá přitom umí něco jiného.

Ve volné krajině byste dříve nudné monokultury, složené jen z jednoho druhu, nenašli, druhová pestrost je vlastně přírodě vlastní.

Rozhodně to ale neznamená, že se váš vlastní pozemek musí proměnit v dendrologickou zahradu, jen se snažte rostliny smysluplně kombinovat, abyste se na zahradě měli na co dívat ideálně po celý rok.

I když jste třeba pracovně vytíženi, ani tak na různé druhy květin nezapomínejte. Zajímavými květy i vůněmi vás ostatně mohou potěšit nejen trvalky a letničky, ale také keře nebo dokonce stromy.

Květy jsou opravdu důležité

Na květy různých barev a tvarů se často díváme jen jako na umělecké dílo, což samozřejmě není špatně, jenže květy jsou vlastně životně důležitou součástí zahrad i volné přírody.

Nejenže se díky nim rostliny množí, ale zároveň poskytují potravu spoustě opylovačů, kteří by bez nich nemohli existovat.

Různé druhy kvetoucích květin jsou navíc i léčivé nebo dokonce jedlé, stačí si vzpomenout na chrpu, měsíček, zavinutku nebo třeba sedmikrásku a je vám hned jasné, že jsou květy superhrdiny, na které se často zapomíná.

Zahrada by bez nich byla navíc opravdu smutná, a tak se pusťte do výběru svých favoritů, které jste si ještě nestihli vysadit na záhony.

Svačina pro opylovače:

Ta pravá pastva pro motýly, včely a čmeláky

✿ Věděli jste, že jsou pro unavené včely po zimě mnohdy prvním zdrojem potravy cibuloviny a ovocné stromy?

Hlavně u ovocných stromů platí, že jsou zvláště důležité pro včely, které zase na oplátku kvítky opylují, takže z nich po čase vyroste šťavnatá hruška nebo jablko.

Užitečných kvetoucích rostlin je ale mnohem více. Kromě ovocných stromů jimi jsou i kvetoucí keře. Nemusí se nutně jednat jen o ty prošlechtěné, tím správným bufetem budou i keře plané, které při procházce mnohdy často přehlížíme.

Nezapomínejte na kvetoucí bylinky

✿ Ačkoli je často považujeme především za skvělé koření i za zdroj léčivých látek, které si užíváme v tinkturách, olejích a bylinkových čajích, i tak jsou neskutečně důležité pro hmyzí pomocníky.

Pravým lákadlem jsou nejen pro včely květy meduňky, tymiánu, máty, zavinutky, heřmánku nebo voňavé dobromysli.

I když své bylinky jistě rádi a často sklízíte, i tak je sem tam nechte vykvést. Jejich květy zahradu neskutečně oživí, díky hladovým strávníkům se totiž postarají o to pravé divadlo, které vás jistě pohladí po duši.

Dopřejte si tu nejlepší aromaterapii

Čím více času trávíme v práci nebo v hektickém městě bez kontaktu s přírodou, tím více je pro nás kontakt s ní důležitější. Květiny vnímejte všemi smysly, nové obzory se vám otevřou hlavně tehdy, když se vaše zahrada nádherně rozvoní.

Přírodní parfémy vás nadchnou

Nejpříjemnější vůně ani nemusíte nijak složitě objevovat, naši předci to udělali dávno za nás. Stačí si jen vzpomenout, jaké květiny se používají ve voňavkářském průmyslu.

Mezi celosvětovou jedničku patří jednoznačně růže, ale v pozadí nezůstává ani levandule. I když je vůně těchto květin opravdu výrazná, je až s podivem, jak pěkně tyto rostliny spolupracují.

Pokud si tedy libujete v obou květinách, není důvod si je nevysadit do jediného záhonu. Touto dvojicí to ale rozhodně nekončí.

Mezi nejvoňavější zahradní květiny všeobecně patří hyacinty, konvalinky, fialky nebo také šeřík. Pozor, někdy se dokážou rozvonět až moc. Právě proto je dobré přemýšlet nad tím, kam takové voničky vysadíte.

Třeba u hyacintu platí, že byste ho rozhodně neměli pěstovat v ložnici. Konvalinky a šeřík zase nemusejí být úplně nejpříjemnějšími společníky hned u terasy, zvláště pokud patříte mezi citlivé osoby, které po takových vůních rozbolí hlava.

Tradiční venkovské rostliny vás budou bavit

Jen málokteré květiny potěší tolik jako ty z venkovské zahrady. Jejich skromnost i nádherné barvy jsou prostě dechberoucí!

Také si pod venkovem vybavíte ty nejkrásnější letní prázdniny strávené u babičky? Venkov je tak nějak logický spojen s pohodou, všemožnými aktivitami, ale také se záplavou všudypřítomné zelené barvy i pestrých květin.

Pokud zrovna přemýšlíte nad podobou své zahrady, poradíme vám, jak jí vtisknout venkovskou atmosféru.

V jednoduchosti je krása

Správně pojatá venkovská zahrada samozřejmě nesmí být postavená jen na květinách, ty přicházejí na řadu až poté, co spatří světlo světa na papíře nebo na pozemku celkový koncept zahrady.

Tu se snažte nepřehlcovat všemožnými prvky, venkovská zahrada byla odjakživa hlavně účelná, a kromě pestrých květin na ní rostla spousta ovocných stromů a nesměl chybět ani zeleninový záhon.

Určitě ale nevadí, když se do pěstování vlastního ovoce a zeleniny nepustíte, zahrada může být klidně jen okrasná, a i tak se v ní můžete cítit jako v bavlnce.

Koncept, který se nikdy neokouká

Na venkově byste vždy našli z kvetoucích rostlin nejen trvalky, ale i rostliny jednoleté nebo dvouleté. O slovo se také hlásily kvetoucí keře.

Mezi stálice patřily například kaliny obecné s květy uspořádanými do mohutných kulovitých květenství, která připomínala sněhovou kouli. Kromě nich rozvoněly celou zahradu šeříky a ty nejdivočejší tóny zajistily také rododendrony a azalky.

Pokud se ale vrátíme k trvalkám, kterých si naši předci cenili kvůli jejich nenáročnosti, určitě musíme vyzdvihnout hlavně klasické druhy.

Kopretiny, různé druhy zvonků, žlutě a oranžově kvetoucí třapatky, jejich léčivá příbuzná třapatkovka, známá také jako echinacea, a k tomu třeba elegantní pivoňky.

Na předzahrádce často nechyběl ani asparágus nebo bíle kvetoucí šater. Květiny na venkově se musely obejít i bez pravidelné údržby.

Co je malé, to je hezké

I když zatím vyzdvihujeme jen poměrně mohutné trvalky, určitě byste na předzahrádkách i v dalších částech zahrady objevili i o něco drobnější krásky. Mezi stálice patřily například jarní cibuloviny.

Mezi nejoblíbenější druhy patřily sněženky, bledule, ladoňky či modřence, od dřívějších dob se toho tedy moc nezměnilo. Z drobných trvalek sem patří například konvalinky, omamně vonící fialky i skromné podléšky.

Zajímavá podívaná

Venkovské zahradě sluší přírodní charakter. Pokud se na to díváte úplně stejně, pak se pro vás hodí i trvalky, které by se při určitém pohledu daly nazvat neposlušnými.

Řeč je o květinách, které se přesévají, takže každý rok připraví novou podívanou.

Přesně takovým pendlerem jsou například orlíčky.  Pokud si pořídíte odrůdy s jinou barvou květů, než je sytě modrá, časem budete překvapeni i jejich přebarvením do blankytného odstínu.

Orlíčky také časem najdete klidně i ve spárách dlažby nebo v trávníku, jsou totiž neskutečně nevybíravé. Podobně „aktivní“ květinou je len vytrvalý.

Květiny pro radost

Květiny jsou samozřejmě nejkrásnější na záhonech, ale některé si můžete vypěstovat i na samostatném záhonku, kde vám nebude líto sem tam nějaký květ ustřihnout a přinést domů do vázy.

Květiny určené nejen pro krásnou podívanou na zahradě, ale i k řezu, zažívají svoji renesanci. Čerstvě nařezané květiny a ručně uvázaná kytice jsou tou nejlepší terapií pro každého milovníka rostlin. Jaké květiny vybrat?

K řezu se toho hodí spousta

I když za květiny k řezu nejčastěji považujeme hlavně trvalky, letničky a dvouletky, pravda je, že kytici můžete zkrášlit třeba i cibulovinami, zahradními dřevinami nebo dokonce bylinkami.

V současné době velí floristickým trendům hlavně lokálnost, květiny rozevláté, přírodní, a tak trochu venkovské.

Zatímco v minulosti byly jasnou volbou přísně uvázané kruhové pugéty, dnes už máte při tvorbě kytic trošku volnější ruku. Pro svoje kouzlení se ale neomezujte jen na pár květin, dopřejte jim i zásobu zeleně.

Jak je to se speciálním záhonem?

Jestliže si založíte záhon, na kterém porostou výhradně květiny určené k řezu, výrazně si usnadníte loučení s květy. Jakmile ale budete vědět, že jsou květiny pěstovány k tomuto účelu, bude rozhodování o dost snazší.

Nejlépe uděláte, když na jeden záhon vysadíte letničky a na další pak květiny s delší životností, tedy trvalky a dvouletky.

Berte v úvahu…

Každá květina má trochu jinou výdrž. Mezi největší vytrvalce patří květiny s pevnějším nebo dokonce dřevnatým stonkem. Za potížisty se zase považují hlavně květiny, které ze stonku vylučují sliz, což je typické třeba pro narcis.

Tyto květiny nechte nejlépe den napít samostatně ve váze, přičemž se ze stonků vyplaví jedovatá tekutina. Teprve potom je přidejte do vázy k jiným květinám.

Odlehčete kytici šikovnou zelení

Nedílnou součástí druhově bohaté kytice může být i zeleň. Není to sice žádná povinnost, ale větvičky keřů perfektně podrží i zpupné květy na tenkých stoncích, navíc zelená je dobrá i kvůli tomu, že dokáže barevně odlehčit dost divokým květovým kreacím.

Vsaďte na divokost

Zeleň si pro tvorbu kytic nutně pěstovat nemusíte, většinou roste na každé zahradě už dávno sama. Určitě se neomezujte jen na kdysi populární asparágus, floristickým trendům teď velí větší divokost.

Skvělým pomocníkem při vázání vám budou větévky bobkovišně lékařské, zimostrázu vždyzeleného nebo třeba ptačího zobu. U tohoto nenáročného keře se vám vyplatí počkat také na dobu, kdy se jeho květy promění na sytě zelené nebo později temně fialové plody.

Do kytic ale můžete přivázat také větvičky beztrnného ostružiníku nebo maliníku, jejichž plody jsou v porovnání s ptačím zobem jedlé.

Kolik dní vydrží?

Záleží samozřejmě na květině, protože každá má jinou životnost. Hodně ji ale můžete ovlivnit třeba tím, že květinám budete každý den měnit vodu nebo do ní přidávat speciální floristickou výživu. Co všechno pro květiny můžete udělat a kolik dní vám vydrží?

Čistota nade vše

Řezaným květinám prodloužíte životnost hlavně tím, že budete vázu i vodu udržovat čisté. Kromě speciální výživy můžete ve vodě rozpustit i lžičku cukru nebo do ní přidat kapku octa, která zbrzdí rozvoj bakterií.

Právě ty se totiž na stavu květin podepisují nejvíce. Pozor si ale dávejte také na to, kam kytici umístíte.

Nejhůř uděláte, když ji dáte do teplé místnosti poblíž zdroje tepla. I když vám kytice bude dělat jistě radost třeba v kuchyni, většinou vydrží déle v chladné hale.

Poblíž by také neměla být umístěna mísa se zrajícím ovocem, ze kterého se uvolňuje etylen. I tato látka urychluje dokvétání květin, takže pozor na ni.

Některé vám budou dělat radost i dva týdny

Naprostá většina květin vydrží v dobrém stavu bez péče pět dnů, při troše dozoru některé zvládnou týden nebo dokonce dva. Mezi květiny s dvoutýdenní životností patří například mečíky.

Výdrž tulipánů se počítá na pět až sedm dnů, podobně tomu je u kosatců, lilií a z letniček u cínií, hledíků, slunečnic nebo pnoucích hrachorů. Vyvarujte se základních chyb při sklizni, květy nikdy nesklízejte v horkém a suchém počasí. Ideální to bude brzké ráno nebo podvečer.

Barevný ohňostroj na vašem balkonu a terase

Barevnou terapii si zasloužíte na každém kroku, co si ji dopřát také na terase nebo balkonu? Blíží se doba balkonových květin, a tak se nechte inspirovat.

Barevných květin není nikdy dost, zvlášť když se jimi můžete obklopit i na terase nebo balkonu. V polovině května už nastává ideální doba, kdy můžete dát své balkonovky s čistým svědomím ven.

Pokud je ale ještě ani nemáte vybrané, máme pro vás několik tipů, které by vám mohly pomoci.

Záleží na nádobě

Volbu balkonových rostlin ovlivňuje do velké míry hlavně velikost a typ nádoby, ve které je budete pěstovat. Trochu jiný sortiment se hodí pro maloobjemové nebo naopak velkoobjemové truhlíky na okenní parapet.

Větší rostliny vysaďte třeba do větších květináčů, které budou postaveny na podlaze terasy. Pokud si chcete usnadnit život, volte rovnou nádoby samozavlažovací.

Ačkoli i v jejich případě budete muset občas dolít vodu, určitě to nebude i několikrát za den, jako tomu bývá v horkém létě u běžných typů truhlíků.

Truhlíky i jiné květináče o větším objemu vám umožní pěstovat rostliny s různým charakterem růstu v jediné nádobě.

Hlavně musí být zajímavé

Pokud to objem nádoby umožňuje, můžete klidně kombinovat rostliny vzpřímené i převislé, dosáhnete tak prostorově zajímavého efektu. Mezi oblíbené vzpřímené rostliny patří léty osvědčená pelargonie páskatá.

Pokud netrváte na pestrých květech, ale máte v oblibě i barevné listy, co tentokrát zkusit africkou kopřivu?

Znáte ji také jako koleus a možná jste ji už někdy pěstovali doma jako pokojovku. Z převislých balkonových květin můžete zvolit pelargonii štítnatou nebo různé příbuzné klasické petúnie.

Surfínie někdy tvoří převisy dlouhé až jeden metr. U mini petúnií, známých jako Million Bells, potěší drobnější květy o průměru okolo tří centimetrů s převisy dlouhými okolo půl metru.

Nezapomeňte na zeleň

Závoje plné květů tvoří také bakopa, jedna z nejméně náročných květin, které mohou zdobit váš balkon. Její kvítky jsou sice drobné, zato ale v opravdu bohatém množství.

Mohou být plné i jednoduché a v barvách od čistě bílé přes růžovou až po modrofialovou. Pokud přece jen raději zvolíte květiny v sytých ohnivých barvách, pak zkuste sanvitálii nebo bidens.

Ani bez zeleně by to ale nebylo ono, do truhlíků i klasických květináčů vysaďte třeba vrbinu penízkovitou, plektrantus nebo dichondru, které se neřekne jinak než stříbrný déšť.

Pořádně jim dopřejte

Vlastně skoro všechny typicky balkonové rostliny, které nám většinou končí v truhlíku za oknem, budou chtít za krásné květy něco na oplátku. A péče o ně začíná už při výsadbě.

Zárukou bohatého kvetení je samozřejmě kvalitní a dostatečně objemná nádoba a substrát s obsahem živin. Dobrou volbou budou v tomto případě substráty určené přímo pro balkonové květiny, které obsahují startovní dávku živin.

Květiny po vysazení důkladně zalijte a na terasu nebo balkon dejte až po polovině května, kdy nehrozí, že je sežehne pozdní mráz.

Bez vody a živin to ale nepůjde ani během roku. Pokud si chcete hnojení alespoň trochu usnadnit, můžete dát při výsadbě ke kořenům rostlin hnojivé tablety, díky kterým budete moci přihnojit tekutým hnojivem až za několik týdnů.

Ale ani tak to bez dalšího hnojení nepůjde, tekuté hnojivo můžete balkonovkám dopřávat klidně každý týden.

Pozor si dávejte na nedostatek vody, jakmile květiny jednou přeschnou, často se úplně nevzpamatují, protože budou mít tendenci vytvořit semena.

Pokud hrozí výpadek zalévání, raději zvolte pro výsadbu nádoby samozavlažovací, s dostatečně velkou zásobní nádrží na vodu.

U velkokvětých druhů počítejte s průběžným odstraňováním odkvetlých kvítků, jedině tak budou vaše krásky dál nakvétat.

0 0 hlasy
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
sarkanovakova

Článek mě opravdu inspiroval k tomu, abych se více zajímala o květiny ve svém okolí, hlavně teď, když hledám nové způsoby, jak přinést do svého života více hudby přírody. Možná zkombinuji svou lásku k hudbě a květinám v nějakém projektu.

barboramarkova

Úplně souhlasím s tím, že sportovní aktivity v přírodě a obklopení krásnými květinami jsou balzámem pro duši. Až zase vyrazím na běhání, budu si více všímat květin kolem sebe!

sdílejte článek
Předchozí článek
Související články
Máme pro vás skvělý tip, jak si zajistit poklidný spánek. Už stará indiánská legenda praví, že stačí lapač pověsit nad hlavu. Noční můry se pak zachytí v pavučině lapače a ranní světlo je zničí. Ty dobré sny naopak sklouznou po šňůrkách a peříčkách zpátky do hlavy spáče. Užitečná dekorace Důležité části lapačů: 1) Středový kamínek v kruhu představuje vlastní osobnost […]
Lámete si hlavu nad tím, čím byste mohla zkrášlovat dárky pro své blízké? Zkuste si z obyčejných věcí, co má doma každá z nás, vyrobit originální razítka. Takovou zábavu jistě ocení i vaše děti nebo vnoučata. Korkový špunt nevyhazujte 1. Potřebovat budete větší korkové zátky od vína či od sektu, velice ostrý odlamovací nůž neboli nůž na koberce, temperové barvy, […]
Malování kvašovými barvami patří mezi velice starou výtvarnou techniku, kterou používali již středověcí mistři. Není divu, protože pomocí kvaše se dají vytvořit skutečně skvostná díla. Pojďme si proto povědět o této technice něco více. Kvašové barvy jsou vodové barvy, které se smíchají s krycí bělobou a ještě jsou zahuštěny lepivou látkou. V současnosti se pro tento účel nejčastěji používá arabská […]
Sukulenty jsou skvělou volbou pro každého, kdo hledá krásné, ale na údržbu nenáročné pokojové rostliny. Pokud pokojovky občas zapomínáte zalévat, nevadí, sukulenty to snesou, umí totiž přečkat i delší období bez vody. Jestliže je doma ještě nemáte, pořiďte si jich hned několik a vytvořte si z nich krásné bytové dekorace, které originálně ozdobí váš domov! Živý zelený obraz […]
reklama
Partnerské vztahy
Umíte se s ním správně pohádat?
Když spolu partneři neumí komunikovat, začnou se v nich hromadit křivdy, nevyřčené požadavky a neprojevené lítosti, a začnou se vzdalovat. Hádky jsou pak prospěšné, neboť pročistí vzduch. Umíte to? Na základě hádky můžete zjistit, zda vašemu partnerovi na vás stále záleží, co ho tíží a zlobí. Vzájemně si vyjasníte, co vám na sobě navzájem vadí, a dozvíte se, co trápí druhou stranu. Občasné […]
Všechno jsme spolu zvládli
Když už jsem myslela, že se budu soustředit na sebe a budu si užívat klidný život po všech trápeních, syn mi zaklepal na dveře s tím, že se dostal do obrovských potíží a jde mu o život. Celý život jsem si přála jen to, aby se moje děti měly dobře. Po dramatickém rozvodu s manželem, který nás […]
Typy kamarádek, co z vás jenom sají…
Říká se, že největší jistotou a posilou každé ženy je oddaná přítelkyně. Jenže je věrnost našich kamarádek vždycky tak úplně nezištná? Jistě už víte, o čem je řeč. Některé kamarádky jsou naše spása, ale jiné nás svým chováním mohou téměř až vysávat. Poznáte v našich typech tu svoji? Stále vás kritizuje Nikdy nevynechá příležitost, aby vás shodila nebo […]
Jak najít ztracenou sebeúctu
Zamilovaná žena kvůli chlapovi umí rozbít rodinu a obětovat vše. Jenže když se na něj pověsí, přestává pro něj být přitažlivá a ztrácí v jeho očích svoji cenu. Co s tím? Muž je jako lovec. Pokud o vás už už nemusí usilovat nebo bojovat, přestane se snažit. Až když ztratíte vlastní sebeúctu, pochopíte strašný paradox, že pokud vy jste schopna […]
Cestování
Česko je rájem filmařů
Bezpočet unikátních hradů a zámků, tajemná skalní města, historická centra a rozmanitá přírodní zákoutí, to vše učarovalo českým i zahraničním tvůrcům. Procházka po filmových lokalitách právě začíná. . Adršpašsko-teplické skály Kdo se skalním městem prošel, ví, že je lokalitou, kde se může odehrávat jakýkoli příběh, romantický a stejně tak dramatický. Není tedy divu, že ji filmaři tolikrát využili. Např. první […]
Vítejte jaro z výšky!
Sluneční paprsky začínají příjemně hřát, krajina se barví do zelena, ptáci radostně zpívají. Jaro klepe na dveře! Vyrazte na vyhlídky a užijte si pohled do kraje. Vybrali jsme ty, které jsou snadno dostupné pro každého. Baba a hradiště V každém ročním období je Šumava nádherná. Místo, které pro vás bude snadno dostupné, a přitom vám nabídne parádní výhled do […]
Výšlapy na místa s neuvěřitelným výhledem
Rozhýbejte tělo a dopřejte mozku pořádnou dávku kyslíku díky nádherným výletům do české krajiny. Fascinující panoramata si užijete ve vyšších nadmořských výškách, kdy si při náročných výstupech dáte i trochu do těla. Přinášíme tipy na místa, která rozhodně stojí za návštěvu a nějaké to převýšení. Navíc často můžete využít i lanovku… Ještěd (Jizerské hory) – Dechberoucí výhledy, ale i […]
Jarní túry po českých horách
Svěží vzduch, parádní výhledy všude, kam se podíváte, a čistá hlava. To jistí túry po turistických trasách na unikátní místa, která v České republice máme. Nemáme sice Alpy, natož Himálaj, ale nudná placka naše země rozhodně není. Tiské stěny – Severozápadní Čechy Jsme v západním cípu chráněné krajinné oblasti Labské pískovce, kde si příroda kreativně vyhrála a vytvořila tady dokonalý pískovcový skalní […]
Krása a zdraví
Zacvičte s kily navíc
V novém miniseriálu vám přinášíme tipy, jak dát sbohem nadbytečným kilům. Dnes se zaměříme na přírodní spalovače tuků. Jaro už je tady a léto se nezadržitelně blíží. Pokud chcete mít dokonalou figuru do plavek, je nejvyšší čas začít s hubnutím. Kromě pravidelného pohybu, cvičení a posilování, je samozřejmě důležitý také dostatečný spánek, eliminace stresu a vyvážená strava. Věděla jste, že […]
Drbete si hlavu? Jen přitlačte
Svému tělu i pleti obvykle dopřáváme peeling pravidelně. Stejnou péči si ovšem zaslouží i naše vlasová pokožka. Má to spoustu výhod! Stav vlasové pokožky se zákonitě odráží na kondici vlasů. Jsou ty vaše bez života, mastí se, nebo jsou naopak suché, vypadávají? Zkuste začít s péčí přímo „u hlavy“. Očista pomáhá Jedině dokonale prokrvená a čistá vlasová pokožka může být […]
Komu se zelení, tomu je na jaře hej
V době hypermarketů jsme si zvykli, že máme kdykoli k dispozici vše, na co si vzpomeneme. Mnohem lepší je ale konzumovat to, co nám zrovna v dotyčném období roku nabízí příroda v našem okolí. Lokální potraviny nabízené v jejich sezoně jsou zdravé, čerstvé a neputují k nám bůhví odkud. Všude kolem je jich dost, takže i jejich cena obvykle klesá. A stravovat se sezonně […]
Pleť, vlasy a nehty jako z katalogu? Jde to! A dokonce bez chemie
Místo drahých kosmetických značek upravte svůj jídelníček a vyzkoušejte přípravky na přírodní bázi. Možná zjistíte, že vám příroda vyhovuje víc než vyspělé technologie. Přirozená krása se odjakživa spojuje se zdravým vzhledem. Vzhled vlasů, pleti a nehtů je vnějším odrazem vašeho vnitřního zdraví. Prozradíme vám, jak získat přirozeně zdravé vlasy a pokožku, aniž byste musela utrácet tisíce za předražené […]
Magický svět
Od toho znamení se mám prý učit! Proč?
Vzala jsem si manžela Blížence a ve stejném znamení se narodil i syn. Život s nimi je pro mě strašná škola. Jsou totiž prokazatelně oba úplně jiní než jsem já! Nikdy jsem se o horoskopy nezajímala, až po revoluci se s nimi roztrhl pytel. Já jako Panna jsem pořádkumilovná, mám ráda svůj řád a disciplínu, asi po svém otci, který nás […]
Pokrmy a nápoje se špetkou magie
Víte, že kuchyně je magickým prostorem, kde nejen jídlo, ale i vaše pocity a úmysly dostávají konkrétní podobu? Pojďte štěstí naproti. Dnes už nemusíme být čarodějkami nebo alchymisty, abychom si mohli přidat špetku magie i do tak běžné činnosti, jakou je vaření – stačí vnímat naše záměry a otevřít se síle přírody. Co kdybychom do přípravy pokrmů […]
Odkud jen ta dívenka znala moje tajemství?
Na malou Kačenku nikdy nezapomenu. Tvrdila, že mě dávno zná. Opravdu jsem se kdysi kamarádila s dívkou jako ona, pak se ale stala tragédie… Děti si údajně pamatují různé zážitky ze svého předešlého života, které později zapomenou. To se píše v knihách o reinkarnacích. Nevím, co je na tom pravdy, ale já jednou potkala holčičku, která mě děsila […]
Jaký typ muže vás rozesměje?
Každé sluneční znamení má svůj specifický smysl pro humor. S některými muži se budete smát, až vám slzy potečou, a nad trapnými vtípky jiných budete možná spíš jen udiveně kroutit hlavou. Tak který je váš ideální parťák na zábavu? Beran – Král stand-upu Beran vás dostane svou spontánností a nespoutanou energií. Jeho vtipy jsou rychlé, přímočaré a občas i přidrzlé. Počítejte […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dům roku, který se zrodil ve sklepě
rezidenceonline.cz
Dům roku, který se zrodil ve sklepě
Když tato zajímavá rezidence získala celosvětové prvenství ve světové soutěži International Architecture Award 2008, bylo to pro její tvůrce velké překvapení. Návrh totiž vznikl v nevytápěném suterénním ateliéru, kde tehdy tříčlenný tým dnes slavného architekta Roberta Konieczného skončil po své nepříliš úspěšné předchozí kariéře. Měl za sebou osm let chudoby, spaní v autě na staveništích, pouze
Tajemný Klášterec nad Orlicí: Ďáblové pod omítkou svatostánku?
epochalnisvet.cz
Tajemný Klášterec nad Orlicí: Ďáblové pod omítkou svatostánku?
Kostel Nejsvětější Trojice najdeme v podhůří Orlických hor, v obci Klášterec nad Orlicí. Historie tohoto původně gotického kostela sahá hluboko do minulosti. Uvnitř kostela, v oblouku mezi kněžištěm a chrámovou lodí, nacházejí restaurátoři nápis: ,,Chrám tento Nejsv. a nerozdílné Trojice Boží vystavěn jest v Létu 453 od Narození Božího“. Je tedy možné, že se může jednat o
Kroupové rizoto s houbami
tisicereceptu.cz
Kroupové rizoto s houbami
Pokud chcete použít sušené hříbky, namočte je asi hodinu předem. Suroviny 300 g čerstvých hub 300 g ječných krup 2 stroužky česneku 2 lžíce másla 2 lžíce olivového oleje 50 ml bílého vína
Velikonoční menu v restauraci The Artisan
iluxus.cz
Velikonoční menu v restauraci The Artisan
Jaro přináší nejen probouzející se život do přírody, ale i do kuchyně restaurace The Artisan v pražském hotelu Marriott. Pro letošní Velikonoce připravil šéfkuchař David Rejhon speciální menu, které s
5 vyvrácených mýtů o čaji: Jeho domovinou není Čína
historyplus.cz
5 vyvrácených mýtů o čaji: Jeho domovinou není Čína
„Čajovník je zřejmě nejstarší kulturní rostlinou světa. Pochází z Číny, kde se pěstuje asi 2500 let,“ uvádí současná autorka Viola von Wachendorfová. I další knihy, popisující dějiny pěstování čaje, začínají podobnými příběhy. Bylo to ale tak doopravdy?   Některé legendy kladou počátky pěstování čaje dokonce ještě mnohem dál do minulosti. „Louis Lewin (německý farmakolog, žijící
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
epochaplus.cz
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
Lžíce, vidlička a nůž, to je základ příboru, který běžně používáš u stolu. Tušíte ale, že to zdaleka není samozřejmost? Cesta vidličky k jídelnímu stolu byla docela složitá a ještě v 18. století se ještě leckde musíte obejít bez ní. Třeba u královského stolu. Na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. (1638–1715), přezdívaného „král Slunce“ se
Nikdy jí tu faleš neodpustíme!
skutecnepribehy.cz
Nikdy jí tu faleš neodpustíme!
Kolegyni jsem považovala za svůj vzor. Nakonec jsem zjistila, že za líbivou fasádou se skrývá zlá a zákeřná osoba, která se ničeho neštítí. Anna byla sociální pracovnice, stejně jako já. Pracovaly jsme společně na oddělení péče o seniory. Na začátku naší spolupráce jsme si rozuměly skvěle. Byla vnímavá, empatie z ní přímo sršela, a především měla vždy dobré rady, jak se postarat o pacienty.
Měsíční Grand Canyon? Obří kaňony vznikly během několika minut
21stoleti.cz
Měsíční Grand Canyon? Obří kaňony vznikly během několika minut
Při pohledu na Grand Canyon v Arizoně si snadno představíme, jak jej po miliony let vyřezávala voda, pomalu formující tuto dechberoucí krajinu. Ale co kdyby podobné kaňony vznikly během několika minut
Záhada Terakotové armády: Působili na čínském císařském dvoře sochaři z antického Řecka?
enigmaplus.cz
Záhada Terakotové armády: Působili na čínském císařském dvoře sochaři z antického Řecka?
Když byl v roce 1974 v Číně objeven soubor osmi tisíc keramických soch, zpráva o tomto neuvěřitelném nálezu se rozletěla do světa. Dnes tuto unikátní kolekci známe pod označením Terakotová armáda. Byl
Koněpruské jeskyně a javoříčští netopýři už se probouzí
epochanacestach.cz
Koněpruské jeskyně a javoříčští netopýři už se probouzí
Hlavní sezóna zpřístupněných jeskyní sice začne až další víkend, ale už tuto sobotu 29. března 2025 zvou Koněpruské jeskyně na Berounsku na Jarní probouzení domu přírody Českého krasu. Javoříčské jeskyně na Olomoucku zase v sobotu chystají oblíbené Probouzení netopýrů. Program Zahájení sezóny v Koněpruských jeskyních na Zlatém koni v Českém krasu je naplánován v sobotu od 9:00
Bernášková utekla manželovi za kamarádem?
nasehvezdy.cz
Bernášková utekla manželovi za kamarádem?
Sotva skončilo patnáctileté manželství herečky Jany Bernáškové (44) ze seriálu ZOO Nové začátky, už začínají vyplouvat na povrch pikantní detaily. A povídá se, že režiséra a scenáristu Rudolfa Merkn
Pomocníci pro teplou snídani
panidomu.cz
Pomocníci pro teplou snídani
Zvláště teď v zimě přijde teplé sousto po ránu vhod. Velmi snadno se o takovou snídani postarají vaflovače nebo topinkovače. Jen si musíte koupit ten správný přístroj. Především je třeba zvážit, pro kolik porcí teplou snídani připravovat. I mezi obyčejnými topinkovači a vaflovači je rozdíl v tom, kolik kousků umí najednou připravit. Pro pohodlí a
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz