Květiny vás mohou obklopit opravdu na každém kroku. Nejsou jen krásné, některé se postarají také o voňavý zážitek, jsou užitečné pro hmyz a třeba potěší i ve váze.
Ikdyž jsou v posledních letech stále oblíbenější minimalistické zahrady, založené spíše jen na atraktivním designu a čistých travnatých plochách s několika menšími skupinami nenáročných dřevin, ani tak se živé zahrady plné květin úplně nevzdávejte.
Pestře kvetoucí rostliny krásné od jara do podzimu jsou balzámem pro duši, který stojí za to.
Vsaďte na druhovou pestrost
Jednou z nejlepších dovedností samotné přírody je tvorba pestrých společenstev, kde vedle sebe rostou vzhledově různorodé rostliny. Každá přitom umí něco jiného.
Ve volné krajině byste dříve nudné monokultury, složené jen z jednoho druhu, nenašli, druhová pestrost je vlastně přírodě vlastní.
Rozhodně to ale neznamená, že se váš vlastní pozemek musí proměnit v dendrologickou zahradu, jen se snažte rostliny smysluplně kombinovat, abyste se na zahradě měli na co dívat ideálně po celý rok.
I když jste třeba pracovně vytíženi, ani tak na různé druhy květin nezapomínejte. Zajímavými květy i vůněmi vás ostatně mohou potěšit nejen trvalky a letničky, ale také keře nebo dokonce stromy.
Květy jsou opravdu důležité
Na květy různých barev a tvarů se často díváme jen jako na umělecké dílo, což samozřejmě není špatně, jenže květy jsou vlastně životně důležitou součástí zahrad i volné přírody.
Nejenže se díky nim rostliny množí, ale zároveň poskytují potravu spoustě opylovačů, kteří by bez nich nemohli existovat.
Různé druhy kvetoucích květin jsou navíc i léčivé nebo dokonce jedlé, stačí si vzpomenout na chrpu, měsíček, zavinutku nebo třeba sedmikrásku a je vám hned jasné, že jsou květy superhrdiny, na které se často zapomíná.
Zahrada by bez nich byla navíc opravdu smutná, a tak se pusťte do výběru svých favoritů, které jste si ještě nestihli vysadit na záhony.
Svačina pro opylovače:
Ta pravá pastva pro motýly, včely a čmeláky
✿ Věděli jste, že jsou pro unavené včely po zimě mnohdy prvním zdrojem potravy cibuloviny a ovocné stromy?
Hlavně u ovocných stromů platí, že jsou zvláště důležité pro včely, které zase na oplátku kvítky opylují, takže z nich po čase vyroste šťavnatá hruška nebo jablko.
Užitečných kvetoucích rostlin je ale mnohem více. Kromě ovocných stromů jimi jsou i kvetoucí keře. Nemusí se nutně jednat jen o ty prošlechtěné, tím správným bufetem budou i keře plané, které při procházce mnohdy často přehlížíme.
Nezapomínejte na kvetoucí bylinky
✿ Ačkoli je často považujeme především za skvělé koření i za zdroj léčivých látek, které si užíváme v tinkturách, olejích a bylinkových čajích, i tak jsou neskutečně důležité pro hmyzí pomocníky.
Pravým lákadlem jsou nejen pro včely květy meduňky, tymiánu, máty, zavinutky, heřmánku nebo voňavé dobromysli.
I když své bylinky jistě rádi a často sklízíte, i tak je sem tam nechte vykvést. Jejich květy zahradu neskutečně oživí, díky hladovým strávníkům se totiž postarají o to pravé divadlo, které vás jistě pohladí po duši.
Dopřejte si tu nejlepší aromaterapii
Čím více času trávíme v práci nebo v hektickém městě bez kontaktu s přírodou, tím více je pro nás kontakt s ní důležitější. Květiny vnímejte všemi smysly, nové obzory se vám otevřou hlavně tehdy, když se vaše zahrada nádherně rozvoní.
Přírodní parfémy vás nadchnou
Nejpříjemnější vůně ani nemusíte nijak složitě objevovat, naši předci to udělali dávno za nás. Stačí si jen vzpomenout, jaké květiny se používají ve voňavkářském průmyslu.
Mezi celosvětovou jedničku patří jednoznačně růže, ale v pozadí nezůstává ani levandule. I když je vůně těchto květin opravdu výrazná, je až s podivem, jak pěkně tyto rostliny spolupracují.
Pokud si tedy libujete v obou květinách, není důvod si je nevysadit do jediného záhonu. Touto dvojicí to ale rozhodně nekončí.
Mezi nejvoňavější zahradní květiny všeobecně patří hyacinty, konvalinky, fialky nebo také šeřík. Pozor, někdy se dokážou rozvonět až moc. Právě proto je dobré přemýšlet nad tím, kam takové voničky vysadíte.
Třeba u hyacintu platí, že byste ho rozhodně neměli pěstovat v ložnici. Konvalinky a šeřík zase nemusejí být úplně nejpříjemnějšími společníky hned u terasy, zvláště pokud patříte mezi citlivé osoby, které po takových vůních rozbolí hlava.
Tradiční venkovské rostliny vás budou bavit
Jen málokteré květiny potěší tolik jako ty z venkovské zahrady. Jejich skromnost i nádherné barvy jsou prostě dechberoucí!
Také si pod venkovem vybavíte ty nejkrásnější letní prázdniny strávené u babičky? Venkov je tak nějak logický spojen s pohodou, všemožnými aktivitami, ale také se záplavou všudypřítomné zelené barvy i pestrých květin.
Pokud zrovna přemýšlíte nad podobou své zahrady, poradíme vám, jak jí vtisknout venkovskou atmosféru.
V jednoduchosti je krása
Správně pojatá venkovská zahrada samozřejmě nesmí být postavená jen na květinách, ty přicházejí na řadu až poté, co spatří světlo světa na papíře nebo na pozemku celkový koncept zahrady.
Tu se snažte nepřehlcovat všemožnými prvky, venkovská zahrada byla odjakživa hlavně účelná, a kromě pestrých květin na ní rostla spousta ovocných stromů a nesměl chybět ani zeleninový záhon.
Určitě ale nevadí, když se do pěstování vlastního ovoce a zeleniny nepustíte, zahrada může být klidně jen okrasná, a i tak se v ní můžete cítit jako v bavlnce.
Koncept, který se nikdy neokouká
Na venkově byste vždy našli z kvetoucích rostlin nejen trvalky, ale i rostliny jednoleté nebo dvouleté. O slovo se také hlásily kvetoucí keře.
Mezi stálice patřily například kaliny obecné s květy uspořádanými do mohutných kulovitých květenství, která připomínala sněhovou kouli. Kromě nich rozvoněly celou zahradu šeříky a ty nejdivočejší tóny zajistily také rododendrony a azalky.
Pokud se ale vrátíme k trvalkám, kterých si naši předci cenili kvůli jejich nenáročnosti, určitě musíme vyzdvihnout hlavně klasické druhy.
Kopretiny, různé druhy zvonků, žlutě a oranžově kvetoucí třapatky, jejich léčivá příbuzná třapatkovka, známá také jako echinacea, a k tomu třeba elegantní pivoňky.
Na předzahrádce často nechyběl ani asparágus nebo bíle kvetoucí šater. Květiny na venkově se musely obejít i bez pravidelné údržby.
Co je malé, to je hezké
I když zatím vyzdvihujeme jen poměrně mohutné trvalky, určitě byste na předzahrádkách i v dalších částech zahrady objevili i o něco drobnější krásky. Mezi stálice patřily například jarní cibuloviny.
Mezi nejoblíbenější druhy patřily sněženky, bledule, ladoňky či modřence, od dřívějších dob se toho tedy moc nezměnilo. Z drobných trvalek sem patří například konvalinky, omamně vonící fialky i skromné podléšky.
Zajímavá podívaná
Venkovské zahradě sluší přírodní charakter. Pokud se na to díváte úplně stejně, pak se pro vás hodí i trvalky, které by se při určitém pohledu daly nazvat neposlušnými.
Řeč je o květinách, které se přesévají, takže každý rok připraví novou podívanou.
Přesně takovým pendlerem jsou například orlíčky. Pokud si pořídíte odrůdy s jinou barvou květů, než je sytě modrá, časem budete překvapeni i jejich přebarvením do blankytného odstínu.
Orlíčky také časem najdete klidně i ve spárách dlažby nebo v trávníku, jsou totiž neskutečně nevybíravé. Podobně „aktivní“ květinou je len vytrvalý.
Květiny pro radost
Květiny jsou samozřejmě nejkrásnější na záhonech, ale některé si můžete vypěstovat i na samostatném záhonku, kde vám nebude líto sem tam nějaký květ ustřihnout a přinést domů do vázy.
Květiny určené nejen pro krásnou podívanou na zahradě, ale i k řezu, zažívají svoji renesanci. Čerstvě nařezané květiny a ručně uvázaná kytice jsou tou nejlepší terapií pro každého milovníka rostlin. Jaké květiny vybrat?
K řezu se toho hodí spousta
I když za květiny k řezu nejčastěji považujeme hlavně trvalky, letničky a dvouletky, pravda je, že kytici můžete zkrášlit třeba i cibulovinami, zahradními dřevinami nebo dokonce bylinkami.
V současné době velí floristickým trendům hlavně lokálnost, květiny rozevláté, přírodní, a tak trochu venkovské.
Zatímco v minulosti byly jasnou volbou přísně uvázané kruhové pugéty, dnes už máte při tvorbě kytic trošku volnější ruku. Pro svoje kouzlení se ale neomezujte jen na pár květin, dopřejte jim i zásobu zeleně.
Jak je to se speciálním záhonem?
Jestliže si založíte záhon, na kterém porostou výhradně květiny určené k řezu, výrazně si usnadníte loučení s květy. Jakmile ale budete vědět, že jsou květiny pěstovány k tomuto účelu, bude rozhodování o dost snazší.
Nejlépe uděláte, když na jeden záhon vysadíte letničky a na další pak květiny s delší životností, tedy trvalky a dvouletky.
Berte v úvahu…
Každá květina má trochu jinou výdrž. Mezi největší vytrvalce patří květiny s pevnějším nebo dokonce dřevnatým stonkem. Za potížisty se zase považují hlavně květiny, které ze stonku vylučují sliz, což je typické třeba pro narcis.
Tyto květiny nechte nejlépe den napít samostatně ve váze, přičemž se ze stonků vyplaví jedovatá tekutina. Teprve potom je přidejte do vázy k jiným květinám.
Odlehčete kytici šikovnou zelení
Nedílnou součástí druhově bohaté kytice může být i zeleň. Není to sice žádná povinnost, ale větvičky keřů perfektně podrží i zpupné květy na tenkých stoncích, navíc zelená je dobrá i kvůli tomu, že dokáže barevně odlehčit dost divokým květovým kreacím.
Vsaďte na divokost
Zeleň si pro tvorbu kytic nutně pěstovat nemusíte, většinou roste na každé zahradě už dávno sama. Určitě se neomezujte jen na kdysi populární asparágus, floristickým trendům teď velí větší divokost.
Skvělým pomocníkem při vázání vám budou větévky bobkovišně lékařské, zimostrázu vždyzeleného nebo třeba ptačího zobu. U tohoto nenáročného keře se vám vyplatí počkat také na dobu, kdy se jeho květy promění na sytě zelené nebo později temně fialové plody.
Do kytic ale můžete přivázat také větvičky beztrnného ostružiníku nebo maliníku, jejichž plody jsou v porovnání s ptačím zobem jedlé.
Kolik dní vydrží?
Záleží samozřejmě na květině, protože každá má jinou životnost. Hodně ji ale můžete ovlivnit třeba tím, že květinám budete každý den měnit vodu nebo do ní přidávat speciální floristickou výživu. Co všechno pro květiny můžete udělat a kolik dní vám vydrží?
Čistota nade vše
Řezaným květinám prodloužíte životnost hlavně tím, že budete vázu i vodu udržovat čisté. Kromě speciální výživy můžete ve vodě rozpustit i lžičku cukru nebo do ní přidat kapku octa, která zbrzdí rozvoj bakterií.
Právě ty se totiž na stavu květin podepisují nejvíce. Pozor si ale dávejte také na to, kam kytici umístíte.
Nejhůř uděláte, když ji dáte do teplé místnosti poblíž zdroje tepla. I když vám kytice bude dělat jistě radost třeba v kuchyni, většinou vydrží déle v chladné hale.
Poblíž by také neměla být umístěna mísa se zrajícím ovocem, ze kterého se uvolňuje etylen. I tato látka urychluje dokvétání květin, takže pozor na ni.
Některé vám budou dělat radost i dva týdny
Naprostá většina květin vydrží v dobrém stavu bez péče pět dnů, při troše dozoru některé zvládnou týden nebo dokonce dva. Mezi květiny s dvoutýdenní životností patří například mečíky.
Výdrž tulipánů se počítá na pět až sedm dnů, podobně tomu je u kosatců, lilií a z letniček u cínií, hledíků, slunečnic nebo pnoucích hrachorů. Vyvarujte se základních chyb při sklizni, květy nikdy nesklízejte v horkém a suchém počasí. Ideální to bude brzké ráno nebo podvečer.
Barevný ohňostroj na vašem balkonu a terase
Barevnou terapii si zasloužíte na každém kroku, co si ji dopřát také na terase nebo balkonu? Blíží se doba balkonových květin, a tak se nechte inspirovat.
Barevných květin není nikdy dost, zvlášť když se jimi můžete obklopit i na terase nebo balkonu. V polovině května už nastává ideální doba, kdy můžete dát své balkonovky s čistým svědomím ven.
Pokud je ale ještě ani nemáte vybrané, máme pro vás několik tipů, které by vám mohly pomoci.
Záleží na nádobě
Volbu balkonových rostlin ovlivňuje do velké míry hlavně velikost a typ nádoby, ve které je budete pěstovat. Trochu jiný sortiment se hodí pro maloobjemové nebo naopak velkoobjemové truhlíky na okenní parapet.
Větší rostliny vysaďte třeba do větších květináčů, které budou postaveny na podlaze terasy. Pokud si chcete usnadnit život, volte rovnou nádoby samozavlažovací.
Ačkoli i v jejich případě budete muset občas dolít vodu, určitě to nebude i několikrát za den, jako tomu bývá v horkém létě u běžných typů truhlíků.
Truhlíky i jiné květináče o větším objemu vám umožní pěstovat rostliny s různým charakterem růstu v jediné nádobě.
Hlavně musí být zajímavé
Pokud to objem nádoby umožňuje, můžete klidně kombinovat rostliny vzpřímené i převislé, dosáhnete tak prostorově zajímavého efektu. Mezi oblíbené vzpřímené rostliny patří léty osvědčená pelargonie páskatá.
Pokud netrváte na pestrých květech, ale máte v oblibě i barevné listy, co tentokrát zkusit africkou kopřivu?
Znáte ji také jako koleus a možná jste ji už někdy pěstovali doma jako pokojovku. Z převislých balkonových květin můžete zvolit pelargonii štítnatou nebo různé příbuzné klasické petúnie.
Surfínie někdy tvoří převisy dlouhé až jeden metr. U mini petúnií, známých jako Million Bells, potěší drobnější květy o průměru okolo tří centimetrů s převisy dlouhými okolo půl metru.
Nezapomeňte na zeleň
Závoje plné květů tvoří také bakopa, jedna z nejméně náročných květin, které mohou zdobit váš balkon. Její kvítky jsou sice drobné, zato ale v opravdu bohatém množství.
Mohou být plné i jednoduché a v barvách od čistě bílé přes růžovou až po modrofialovou. Pokud přece jen raději zvolíte květiny v sytých ohnivých barvách, pak zkuste sanvitálii nebo bidens.
Ani bez zeleně by to ale nebylo ono, do truhlíků i klasických květináčů vysaďte třeba vrbinu penízkovitou, plektrantus nebo dichondru, které se neřekne jinak než stříbrný déšť.
Pořádně jim dopřejte
Vlastně skoro všechny typicky balkonové rostliny, které nám většinou končí v truhlíku za oknem, budou chtít za krásné květy něco na oplátku. A péče o ně začíná už při výsadbě.
Zárukou bohatého kvetení je samozřejmě kvalitní a dostatečně objemná nádoba a substrát s obsahem živin. Dobrou volbou budou v tomto případě substráty určené přímo pro balkonové květiny, které obsahují startovní dávku živin.
➜ Květiny po vysazení důkladně zalijte a na terasu nebo balkon dejte až po polovině května, kdy nehrozí, že je sežehne pozdní mráz.
➜ Bez vody a živin to ale nepůjde ani během roku. Pokud si chcete hnojení alespoň trochu usnadnit, můžete dát při výsadbě ke kořenům rostlin hnojivé tablety, díky kterým budete moci přihnojit tekutým hnojivem až za několik týdnů.
Ale ani tak to bez dalšího hnojení nepůjde, tekuté hnojivo můžete balkonovkám dopřávat klidně každý týden.
➜ Pozor si dávejte na nedostatek vody, jakmile květiny jednou přeschnou, často se úplně nevzpamatují, protože budou mít tendenci vytvořit semena.
Pokud hrozí výpadek zalévání, raději zvolte pro výsadbu nádoby samozavlažovací, s dostatečně velkou zásobní nádrží na vodu.
➜ U velkokvětých druhů počítejte s průběžným odstraňováním odkvetlých kvítků, jedině tak budou vaše krásky dál nakvétat.
Článek mě opravdu inspiroval k tomu, abych se více zajímala o květiny ve svém okolí, hlavně teď, když hledám nové způsoby, jak přinést do svého života více hudby přírody. Možná zkombinuji svou lásku k hudbě a květinám v nějakém projektu.
Úplně souhlasím s tím, že sportovní aktivity v přírodě a obklopení krásnými květinami jsou balzámem pro duši. Až zase vyrazím na běhání, budu si více všímat květin kolem sebe!