Péče o koťátko dá zabrat. Musíte ho pravidelně a správně krmit, zajistit mu vhodný záchod, pečovat o jeho zdraví a samozřejmě ho zahrnovat svou pozorností a láskou. A to po dobu celého jeho života, což je v průměru 12 až 15 let.
1 Než si koťátko přinesete domů, zeptejte se chovatele na to, jaké krmivo mu dával, jaké používal stelivo, co jsou jeho oblíbené hračky nebo na čem a kde je zvyklé spát. To všechno kotěti pomůže, aby si u vás rychleji zvyklo.
2 V bytě, do kterého se nastěhuje, je potřeba udělat několik bezpečnostních opatření. V první řadě zajistěte všechna okna sítí, aby kočka z nich nevyskočila.
Právě pád z výšek je jednou z nejčastějších příčin návštěv u veterináře. Mnoho takových nehod končí nejen zlomeninami a pohmožděninami zvířátka, ale i smrtí. Zadruhé zakryjte všechny otvory a škvíry, kde by mohlo kotě uvíznout.
Z bytu také odstraňte všechny předměty, o které by se mohlo poranit a jedovaté rostliny.
3 Důležitý je výběr záchodku. Koupit můžete buď odkrytý, nebo krytý s dvířky, kterými se zvířátko naučí prolézat. Krytý záchod je mezi chovateli oblíbený proto, že kočička nevyhrabává stelivo ven, což minimalizuje zápach.
K záchodku si pořiďte lopatku pro vybírání použitého steliva a samozřejmě i několik pytlů steliva, na které je koťátko zvyklé.
4 Jak mláděti usnadnit adaptaci? Nechte ho prozkoumat místnosti v bytě jednu po druhé a věnujte mu hodně pozornosti. Hrajte si s ním, vlídně na něj mluvte, drbejte ho a pořiďte mu mávátko, myšku na hraní, škrabadlo a další hračky.
5 Zapomínat nesmíte ani na péči o srst, uši, oči a drápky. Kartáčování srsti by se mělo stát pravidelným týdenním rituálem. Odstraňujete jím nejen odumřelé chloupky zůstávající v srsti, ale upevňujete i vzájemný vztah.
Oči od ospalků a zapadlých chloupků čistěte navlhčenou gázou klidně denně. Pravidelně kontrolujte také uši, čumáček, drápky a zuby. A hlavně nezapomínejte na pravidelná očkování a vyšetření u veterináře – první návštěva by měla být ve věku 2,5 měsíce.