Mozek dokáže opravdu úžasné věci, jen mu k tomu musíte dát příležitost. Cíleným procvičováním je možné mozek aktivovat a zlepšit jeho zdraví a schopnosti.
Mozek je jedním z nejdůležitějších orgánů v těle a podílí se na všem, co děláme. Je tedy více než nutné se o něj starat, aby byl stále vitální. Posilovat ho můžete každý den pomocí jednoduchých cvičení.
Dobře jezte
Mozku obecně prospívají potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny. Jezte proto hodně ryb, zvlášť těch tučných (losos, makrela, tuňák či úhoř), z rostlinných zdrojů si dopřávejte ořechy, semínka, olivový olej, avokádo.
Hrajte hry
Skvělý způsob, jak udržet mozek čilý, je hraní logických a paměťových deskových her, jako je třeba obyčejné pexeso nebo scrabble. Také luštěte křížovky nebo sudoku, nebo hrajte vědomostní hry.
Učte se cizí jazyky
Pokud se začnete učit cizí jazyk nebo se opět vrátíte k jazyku, který jste se již dříve učili, zašlete tím svému mozku neskutečnou nálož nových informací.
Podpoříte jej tím více, čím více různých způsobů pro učení využijete – mechanické učení slovíček, sledování filmů v originále, konverzace.
Sport také pomůže
Pravidelná fyzická aktivita udržuje v kondici srdce a oběhový systém, který následně dokáže mozek zásobit odpovídajícím množstvím kyslíku i cukru a díky tomu neurony odumírají pomaleji. Kromě cvičení pomáhá také další věc.
Pokud člověk omezí příjem kalorií, dojde během několika měsíců ke zlepšení slovní paměti. Ve vyšším věku by se mělo množství denně konzumovaných kalorií pohybovat okolo 1600 kalorií.
Pijte zelený čaj
Výčet blahodárných účinků zeleného čaje je velký – od obrany organismu proti virům přes redukci cholesterolu až po urychlení metabolismu vedoucí k úbytku tuku v těle. Zelený čaj obsahuje tein, který vás nabudí podobně jako kofein v kávě. Látky v zeleném čaji dokážou stimulovat mozek a podporují soustředění a paměť.
Dostatečně spěte
Během spánku mozek organizuje a třídí myšlenky, zpracovává vzpomínky a ukládá opravdové znalosti. Když budete noční odpočinek odbývat, podepíše se to mimo jiné i na vašich kognitivních funkcích a paměti. Potřebná doba spánku je individuální, obecně se doporučuje 7 až 8 hodin.
Pijte méně alkoholu
Je prokázáno, že pokud pijete více než sem tam sklenku vína nebo dvě, neděláte dobrou službu své paměti ani kondici svého mozku. Problémem jsou především situace, kdy se hladina alkoholu v krvi dostane nad 0,8 promile.
Nepřekračujte míru
Varování nepřehání. Pokud opakovaně pijete tolik alkoholu, že tuto hladinu překonáte, může dojít k poškození hipokampu. A právě tato část mozku je velmi důležitá pro paměťové funkce.
Když cestuju, vždy se snažím vzdělávat a učit něco novýho. Určitě zkusím zařadit víc deskovejch her do svého programu, díky za nápad.
Skvělý článek! Ráda zkouším nové chutě mimo tradičních jídel a avokádo je super zdroj omega-3. Přidávám si ho do salátů i jako pomazánku.
Jsem velká zastánkyně zeleného čaje, který opravdu pomáhá s koncentrací. A deskové hry jsou naší rodinnou tradicí, ideální na procvičování paměti.
Je pravda, že mi křížovky a sudoku hodně pomáhají udržet hlavu svěží. A tučný ryby, jako losos nebo makrela, jím fakt často. Snažím se pečovat o mozek, co to jde.
Sport je fakt důležitej, snažím se ho zařadit do každýho dne. A učit se jazyky? To je pro mozek skvělá výzva, třeba španělštinu bych ráda zkusila!
Tohle téma mě fakt zajímá! Jak technologie tak pohyb dokážou ovlivnit mozek, to je úžasný. Hraní hlavolamů a deskovek mi přijde jako super zábava pro celej mozek.