Špatně spíte? Budíte se na jiném místě postele, než kde jste usínali? Odkopáváte si peřinu? Občas si při sledování televize jen tak zničehonic kopnete do vzduchu? Pak můžete trpět syndromem neklidných nohou.
Syndrom neklidných nohou je poměrně častým onemocněním a trpí jím až 10 % lidí. Ale ve Středomoří a na Dálném východě se onemocnění vyskytuje v mnohem menší míře.
Údajně za to „může“ dědičnost, nezdravý životní styl a stravovací návyky, podnebí, ale i prodlužování života. Je prokázáno, že s věkem stoupá jak výskyt onemocnění, tak i intenzita příznaků.
Kdo za to může?
Jako příčina syndromu neklidných nohou se udává podobně jako u Parkinsonovy choroby porucha dopaminu – přenašeče nervových vzruchů v mozku. Proto má syndrom i podobné příznaky. Někdy se jako příčina udává nedostatek železa.
Významnou roli ovšem hraje dědičnost. Pokud je nemocný otec, je na 50 % pravděpodobné, že onemocní i dítě. Krom toho může syndrom neklidných nohou provázet i jiné poruchy.
Mohou jím trpět lidé, kteří prodělali jaterní či ledvinné selhání, ale může se také projevit, pokud má nemocný nedostatek kyseliny listové a vitaminu B12, trpí spánkovou apnoe, zúžením páteřního kanálu nebo určitým druhem mimokloubního revmatismu.
Místo spánku „pochoďák“
Pro syndrom neklidných nohou jsou typické stále se opakující mimovolní pohyby a záškuby dolních, někdy i horních končetin. K pohybům nejčastěji dochází v noci během spánku nebo v období klidu, například při sledování televize nebo uléhání ke spánku.
Dolní končetiny se během klidového období zvedají a zase natahují, nemocný jimi kolem sebe kope a šlape jako na kole, obrací se v posteli, převaluje se do stran.
Dostává křeče do svalů, bolí ho nohy, a to vše nakonec vede k neklidnému spánku, z kterého je kvůli mimovolním záškubům stále vytrháván.
Vynechte sůl i alkohol
Pokud trpíte syndromem neklidných nohou pouze mírné intenzity, můžete si do jisté míry pomoci i sami. Je prokázáno, že spouštěčem obtěžujících pocitů v nohou je konzumace alkoholu, nedostatek spánku a u některých osob i přemíra soli v jídelníčku. Pokuste se proto nejprve eliminovat tyto rizikové faktory.
Masáže vodou
Při mírných obtížích může pomoci, pokud zvýšíte přísun železa a koupíte si potravinové doplňky s jeho obsahem. Úlevu vám mohou přinést i masáže nohou nebo sprchování střídavě studenou a teplou vodou. Večer se vyhýbejte pití kofeinových nápojů.
Pomůže vám i pravidelný pohyb, jemuž byste se však měli věnovat spíše v první polovině dne. Sportování večer, než se uložíte do postele, vám naopak může přitížit.
Kdy vyhledat lékaře?
Uvědomte si však, že syndrom neklidných nohou může upozorňovat na závažnější zdravotní problém, který zůstal doposud skrytý (například některá neurologická onemocnění či problémy s ledvinami).
Je proto vždy lepší svěřit se se svými problémy odborníkovi, který udělá komplexní vyšetření. Težší případy se obvykle léčí podáním léků upravujících hladinu dopaminu, které symptomy většinou spolehlivě zmírní nebo zcela zlikvidují.
.