Překyselení organismu je stav, kdy se v lidském těle nachází přemíra kyselin nebo jde také o nedostatek zásad. Rovnováha mezi tvorbou a vylučováním kyselin a zásad je důležitá pro stabilní vnitřní prostředí našeho organismu.
Většinu faktorů, které nám způsobují překyselení, můžeme sami ovlivnit.
Jedná se o zvýšený příjem cukrů, nadbytek bílkovin, celkové množství přijaté potravy, způsob úpravy jídel, hltání, ale také znečištěné ovzduší, toxické látky, mělké povrchní dýchání, nedostatek pohybu a stres. V neposlední řadě také kouření a nadměrné užívání léků.
Příznaky překyselení organismu
Nejedná se o specifické projevy, ale o zcela běžné obtíže, které mohou souviset s celou řadou dalších nemocí.
Nejčastějšími příznaky jsou bolesti hlavy, chronická únava, tlak v oblasti žaludku, střevní potíže, kožní problémy, oslabená imunita, pálení žáhy, podrážděnost, ale také celulitida, nezdravě vypadající pleť, suché a křehké vlasy a další.
V pokročilém stadiu si můžeme přivodit nemoci, jako jsou cukrovka, dna, deprese, onemocnění srdce či rakovina.
Jak jej správně diagnostikovat?
Překyselení organismu můžete zjistit dvěma způsoby. Prvním je cílený monitoring pH moči nebo krve pomocí laboratorního vyšetření, přičemž správné hodnoty pH jsou 7,4.
Druhým způsobem je odhalení překyselení organismu testem, který si můžete zakoupit v lékárně. Test se provádí jednoduše, pomocí lakmusového papírku, který se strčí do ranní moči a sledujeme na něm barevné změny.
Jak účinně na odkyselení?
Základem je dodržovat zdravý životní styl, především zařadit do svého jídelníčku všechny hlavní živiny, jako jsou sacharidy, tuky, bílkoviny a vláknina. Pomůže nám jednoduché pravidlo:
jednu porci kyselinotvorné potraviny vynulujete jednou porcí zásadotvorné potraviny.
Zásadotvorná je například téměř veškerá zelenina a zralé ovoce, nejrůznější semínka, bylinky a sójové produkty.
Kyselinotvorné je například mléko, maso a uzeniny, jednoduché cukry, luštěniny, obiloviny, ale také špenát, jahody, rebarbora, ořechy, veškeré sladkosti a alkohol.