Potíže se zuby jsou vždycky nepříjemné. Ne vždy však jde „jen“ o zubní kaz. Problém může nastat i v dásních.
Může se stát, že se v dásni objeví váček. A to je dost bolestivý problém.
Co je zubní váček
Zubní váček je zánětlivá reakce organismu na přítomnost bakterií mezi zuby a dásněmi či v tzv. kořenovém kanálku.
Zánětem se tělo před bakteriemi brání: když se bakterie dostanou blízko kosti, vytvoří se pod zubem zánět, který se postupně rozvíjí – a pak může vzniknout zubní váček.
To se děje často při parodontóze, nedostatečné péči o zubní hygienu nebo také při celkově oslabené imunitě.
Nejčastější příznaky
Často trvá nějakou dobu, než se potíže s váčkem projeví. Zánět vzniká postupně a zpočátku ani nebolí.
Dejte proto pozor na běžné počáteční projevy zánětu, jako je napřáklad citlivost na teplá nebo studená jídla a nápoje či bolest při žvýkání. Později se může přidat zvláštní pachuť v ústech, otok nebo i zvýšená teplota, to už ale bývá váček vytvořený.
Jak se ho zbavit?
Sám od sebe se váček nevyléčí, proto je důležité se co nejdříve objednat k zubaři. Ve většině případů je nezbytné váček odborně propíchnout, odstranit hnis a následně místo vydezinfikovat.
Pokud je rozsah zánětu natolik závažný, že zasahuje i do hlubších struktur dásně nebo zubu, zubař provede komplexnější čištění, obvykle v anestezii.
Kromě toho vám nejspíš předepíše antibiotika, která mohou pomoci se zastavením šíření infekce, zabránit jejímu opětovnému vzniku a pomohou i s otoky.
V žádném případě si váček nezkoušejte propíchnout sami! Hrozí riziko rozsáhlé infekce. Sice se možná zbavíte váčku, ale zaděláte si na další nemalé potíže.
Váček je vážně bolestivá záležitost, to mi věřte. Článek mě utvrdil, že bez zubaře se to neobejde.
Ááá, už teď mě zuby bolí! To je horor. Ale zas je fajn vědět, že si s tím sám člověk neporadí a musí k zubaři.
V článku je to hezky vysvětleno. S dásněmi mám potíže také a není to žádná legrace. Děkuji za rady, už vím, co dělat, když potíže začnou.