Nesnědli jste nic špatného, přesto máte po jídle nepříjemný pocit, křeče nebo musíte ihned pospíchat na toaletu? Příčinu nelze hledat jen na talíři. Může to značit hlubší problém.
Nevolnost přichází často tehdy, když jste se zkrátka přejedli. Žaludku proto dopřejte klid a krátký půst. Po vytrávení si pak dejte jogurt, zeleninu a bylinky. Na trávení je nejlepší zeměžluč, heřmánek, puškvorec, majoránka, máta nebo bobkový list. Uvařte si zklidňující čaj.
Poslouchejte svoje tělo
Každý má jiné trávení a většina lidí ví, co jim svědčí, a co ne. Někdy zažívání zatěžují i zdravé potraviny, syrová zelenina či ovoce umí citlivé jedince potrápit.
Myslete na to už při vaření a používejte vhodné koření a byliny, které trávení usnadní. Zázvor nastrouhejte do krémové polévky, kurkumu vmíchejte do zálivky na salát, do zeleninové polévky přihoďte fenykl nebo si oslaďte kávu čekankovým sirupem.
Potravinová alergie
Jestliže jsou obtíže dlouhodobější a nedaří se vám zjistit, co vám vadí, zkoušejte z jídelníčku na čas vyloučit některé potraviny. Potravinová alergie se totiž může objevit až v pozdějším věku a alergeny mohou být i v sóje, vejcích nebo mořských plodech. Problematický je hlavně lepek a laktóza.
Pálení žáhy
Palčivá bolest na hrudi po jídle je způsobena průnikem žaludečních šťáv a natrávené potravy do jícnu. Stává se to, když svěrač oddělující žaludek a jícen nefunguje správně.
Pálení žáhy se často přičítá nesprávné stravě, časté překyselení však může značit vážnější problém, a dokonce vést ke vzniku žaludečních vředů či rakoviny.
Abyste pálení předešli, snažte se potravu dobře rozžvýkat, jezte v menších dávkách a během jídla nepijte. Tekutiny totiž naředí trávicí šťávy, což může způsobit problém. Nechoďte také spát hned po jídle a opatrně i s obligátní cigaretou.
Kouření snižuje tlak svěrače, jenž udržuje žaludeční šťávy na svém místě. Na pálení žáhy fungují léky snižující kyselost. Akutní obtíže vyřeší soda, rozmíchejte lžičku prášku ve sklenici a vypijte.
S trávením pomůže jablečný ocet, 2 lžíce rozmíchejte ve skleničce vody. Výborným pomocníkem je i zázvor, Aloe vera či mandle.
Kdy jít k lékaři?
Bolest břicha nemusí být od žaludku. Ztuhlé břicho a bolest v nadbřišku značí podrážděnou slinivku, pocit na zvracení a bolest v pravém podžebří znamená, že se ozývá žlučník. Žaludeční vředy bolí ihned po jídle, dvanáctníkové zase nalačno.