Podzim je ideální čas na to nechat si zkontrolovat znaménka. Sami doma můžete podle našeho návodu přijít na vznikající problém, samovyšetření ale nenahradí lékaře.
Projevy nádorového onemocnění kůže bývají pozvolné a nenápadné. Změny na kůži totiž pozoruje během roku každý. Znaménka přibývají s věkem, přes léto zase leckomu naskáčou pihy, které nás většinou nijak neznepokojují.
Během let také pokožka ztrácí schopnost rovnoměrně pigmentovat a mohou se objevovat různé skvrny, ať už tmavé, nebo světlé. Piha naše zdraví nijak neohrožuje, zatímco znaménka mohou být nebezpečná a je třeba je jednou do roka kontrolovat. Co je poznávacím znamením problému?
Rizikové faktory
Znaménka bývala symbolem krásy, dnes jsou i důvodem k obavám. Odstranění znaménka je nejlepší naplánovat na zimu a jaro kvůli vyloučení působení sluníčka na jizvičku.
Jestliže jde o rizikový útvar, jedná se ale okamžitě. Drobné pihy pod průměr půl centimetru bývají neškodné a nemusíte se znepokojovat ani znaménky, která nemění velikost, tvar ani barvu. Alarmující je ale třeba, když vás znaménko svědí, nebo dokonce krvácí. Na riziko vás může navést následující test:
Asymetrie – normální znaménka jsou symetrická, jestliže to vaše není, zpozorněte.
Ohraničení – rozpitá a nerovnoměrně ohraničená znaménka je třeba sledovat.
Barevnost – jestliže není znaménko jen hnědé, ale má i odstíny od růžové po černou či bílou, není to dobře.
Průměr – znaménka nad 5 mm musí vidět dermatolog.
Vývoj – jakákoli změna je nebezpečná, při jakékoli pochybnosti raději zajděte k lékaři.
Zákeřné nádory se nejčastěji objevují na místech, která jsou nejvíc vystavena slunci, přesto při samovyšetření neopomeňte prohlédnout i vnitřní stranu stehen, rovněž paží, uši, pokožku ve vlasech a také nezapomeňte prozkoumat okolí pohlavních orgánů.
Jak poznáte nádor
Nejčastěji se lékaři setkávají s třemi typy nádorů. Nejfrekventovanější je bazaliom, ten nejlépe léčitelný. Může však zničit kůži a kosti v oblasti svého vzniku. Vypadá jako nijak zbarvený hrbolek v oblasti uší, nosu nebo krku, může se z něj vyvinout vřed.
Léčba spočívá v odstranění a není nijak komplikovaná. Spinaliom se od bazaliomu liší agresivnějším růstem do hlubokých struktur kůže. Vzniká často v chronické ráně nebo jizvě. Pokud je zachycen včas, léčba bývá úspěšná.
Nejagresivnější je melanom, vytvářející metastázy do kůže a vnitřních orgánů. Růst melanomu může být rychlý. Polovina melanomů vzniká z pigmentového znaménka, které se začne měnit. Léčba je úspěšná, pokud se zachytí včas.