nejsem sama
Úvod
Krása a zdraví
Recepty
Nápady
Magický svět
Cestování
Partnerské vztahy
Příběhy
Domů     Kam za vánoční pohodou?
Kam za vánoční pohodou?
Betlémy, trhy, kluziště anebo skanzeny plné krásných vánočních tradic

Zdá se vám, že jste ještě stále nenasáli tu správnou vánoční atmosféru? Je tolik možností, kam se vydat a zjistit, zda vám něco z adventních požitků a radovánek neuniklo.

Po punčové stezce

Tradiční trhy v Ostravě na Masarykově náměstí zpestří koncerty, na kterých vystoupí i hosté z Itálie, Polska a Slovenska. Nechybí ani kluziště. Také galerie Slezskoostravského hradu otevřela svou každoroční výstavu betlémů.

Hrad je otevřený každý den od 9 do 18 hodin, kromě 24. a 31. prosince, kdy bude otevřeno do 14 hodin. Letos vás tu čeká i unikátní betlém z Jesenického muzea a zapůjčeny jsou také krakovské betlémy ze sbírek Slezského muzea v Katovicích.

Dlouhou tradici mají vánoční trhy v Olomouci, které bezpochyby patří k nejkrásnějším u nás. Tady si můžete užít dřevěné městečko se stánky a bohatým výběrem punčů.

Čeká vás tu vánoční kolotoč a vyhlídkové kolo nad tržnicí. Po čtyřech letech se do Olomouce vrátilo také kluziště. Vyzkoušet můžete i punčovou stezku, což je malý průvodce po vánočních nápojích v rámci obou náměstí a také tržnice.

České Budějovice: Nejen majestátní strom, ale zejména kluziště láká každý den příznivce vánočního veselí. Přerov nad Labem: Ve skanzenu v Přerově nad Labem se můžete inspirovat místní lidovou tradicí. Nové Dvory: Andělskou vesničku zdobí v období svátků 50 andělů. Ostrava: Na Slezskoostravském hradě budou letos k vidění také betlémy krakovské. Veselí na Moravě: Kluziště za kinem si získalo velkou oblibu u všech generací. Liberec: Slavný Metelkův betlém, se nachází v místním muzeu, a stavělo ho několik generací rodiny Metelků. Karlštejn: V podhradí slavného hradu najdete muzeum betlémů. Karlovy Vary: Stánky vás čekají opět před hotelem Thermal i na Mlýnské kolonádě. Máslovice: Betlémy z másla hledejte na Praze-východ. Plzeň: Klenotem trhu je betlém se sochami v životní velikosti. Brno: Betlémy se skrývají ve třiceti chrámech moravské metropole. Olomouc: Vánoční trhy s adventním městečkem tu mají dlouhou tradici. Jindřichův Hradec: Jedinečný betlém zvaný Krýzlovy jesličky si prohlédnete v Muzeu Jindřichohradecka. Zlín: Zlínské vánoční trhy mají dlouhou tradici, na Moravě patří mezi nejkrásnější a největší. Trvají až do Nového roku.

Kam se slétají andělé?

Vánoční trhy v Českých Budějovicích na náměstí Přemysla Otakara II. trvají až do začátku příštího roku.

K vidění tu je adventní městečko s novými stánky i ledové kluziště kolem Samsonovy kašny, perníková vyhlídková věž, dřevěný altán Zvonička s vánočním punčem, vyhlídkové kolo či Ježíškova dílna.

Pokud ovšem toužíte vidět něco světového, zamiřte do Jindřichova Hradce. Tam vás čeká největší lidový mechanický betlém na světě, který je zapsán v Guinnessově knize rekordů.

Mistr Tomáš Krýza ho tvořil šedesát let. Jesličky mají 1398 figurek lidí a zvířat, z nichž se 133 pohybuje. A už jste někdy potkali anděla?

Navštivte Andělskou vesničku Nové Dvory na Táborsku, právě sem se každý rok v adventní čas andělé slétají. Postavy tvoří už několik let místní lidé, původně jich bylo jen osm, ale postupně jejich počet narostl.

Navštivte Zimní bar

Hned několika adventními trhy se pyšní Brno. Ten nejslavnější najdete na náměstí Svobody, klidnější na Dominikánském náměstí a romantický na nádvoří Staré radnice. Každý má jinou atmosféru.

Oblíbeným středobodem je Zimní bar s velkou nabídkou punčů, moštů a zázvorových drinků. Ve třiceti chrámech moravské metropole můžete obdivovat betlémy.

Největší stojí v kostele svatých Janů, v kostele svatých Cyrila a Metoděje v Brně-Židenicích se nacházejí betlémy dva. Jeden je dřevěný, druhý betlém tvoří 1 215 figurek z perníku a pyšní se zápisem v české knize rekordů.

Tradičně se konají vánoční trhy ve Zlíně a na rozdíl od trhů v Brně, které jsou jen do Štědrého dne, končí tyto až na Nový rok. A po roční pauze se mohou nadšenci bruslení radovat z venkovního kluziště ve Veselí nad Moravou.

Adventní prohlídka pivovaru

Také Plzeň, Ústí nad Labem a Liberec se pyšní každý rok velkolepými adventními trhy. V Plzni uvidíte také velkolepý betlém s dřevěnými sochami v životní velikosti, živá zvířata a historický kolotoč.

Vydat se můžete na adventní prohlídky pivovaru a také nezapomeňte na projížďku vánoční tramvají. Při návštěvě Liberce nesmíte opomenout Metelkův mechanický betlém, který má 142 pohyblivých figurek.

Moc pěkné trhy zažijete v lázeňských městech, a to hlavně díky romantickému prostředí kolonád. Tradiční adventní slavnosti se konají v Karlových Varech na Mlýnské kolonádě.

Také v Mariánských Lázních to žije vánočními tradicemi a trhy. Pokud toužíte po zajímavých a originálních vánočních dekoracích, nabídne vám je vánoční jarmark v Domažlicích.

Za tradicemi do skanzenu

Vánoční lidové zvyky můžete objevovat ve skanzenu v Přerově nad Labem, kde se nachází výstava Lidové Vánoce v Polabí. V devíti chalupách tu uvidíte scény ze života našich předků, které připomínají zvyky a obyčeje v období adventu.

Součástí výstavy je kolekce betlémů z nejrůznějších materiálů. Za betlémy se můžete vydat také na Karlštejn, najdete tu totiž i jejich muzeum. Obklopí vás tu nejen kouzelná vánoční atmosféra, ale také vůně čerstvě upečených perníkových betlémů.

Děti tu jistě nejvíce ocení pohyblivé betlémy. A víte, že existuje také betlém z opravdového másla? Je to tak, mají ho v Máslovicích nedaleko Prahy.

Každý rok je jiný, pokaždé jedinečný. S jeho tvořením se začalo v roce 2000. Dílo se uchovává v chladu, aby vydrželo až do ledna.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
sdílejte článek
Další článek
Související články
Do Turecka lidé létají jak za historií a orientální atmosférou, tak také za šnorchlováním v průzračně čistém moři a ničím a nikým nerušenou relaxací na pláži s drinkem v ruce. Na výběr máte z nespočtu krásných letovisek, kde se nebudou nudit ani vaše vnoučátka, pokud budou cestovat na dovolenou s vámi. Nejkrásnější pláže v Alanyi Jedním z těch vůbec nejoblíbenějších tureckých letovisek je Alanya. Čeká vás na sedmdesát kilometrů pláží s tyrkysovým Středozemním […]
Najdete tu sopečné hory, dlouhé pláže i písečné duny. K výletu po oceánu si tu můžete vybrat loď s proskleným dnem, kopii plachetnice Kryštofa Kolumba nebo katamarán. Hlavní z Kanárských ostrovů, Gran Canaria, vás upoutá svou rozmanitostí. Ať už hledáte destinaci na aktivní dovolenou, chcete si vyhodit z kopýtka v nějakém baru, nebo si s rodinou odpočinout na pláži, tady si to […]
Krásné počasí přímo ponouká k podniknutí výletu! Co takhle si udělat nějakou dobrou svačinku a vyrazit tam, kde to navzdory letošním nenadálým mrazíkům voní po ovoci? Mandloňové sady v Hustopečích V roce 2012 vznikla v Hustopečích u Brna unikátní rozhledna, která se nachází v jedné z největších botanických rarit na Moravě – v mandloňových sadech. Měří 17 […]
Jaro nás pobízí nejen do kroku, ale možná i do skoku. Vydejte se na nějaký pěkný výšlap. Rozkvetlá země se vám předvede ve své svěží kráse. Úchvatné krápníkové jeskyně Nádherný kousek přírody leží nedaleko Brna. Slavná propast Macocha, jejíž hloubka je 138,4 metru, určitě stojí za návštěvu. Kouzelných krápníkových jeskyní je tu přes tisíc, ne všechny […]
reklama
Partnerské vztahy
Nevěrný jednou, nevěrný znovu?
Víte o minulosti nového partnera vážně všechno? Doporučujeme zaměřit se na jeho dosavadní vztahy a prošetřit, co bylo příčinou jejich selhání. Na začátku každého nového vztahu se mezi milenci pokaždé objeví otázka: Proč vlastně skončil jeho předešlý vztah? Logicky, všichni chtějí vědět důležité informace o svém partnerovi, znát jeho kostlivce ve skříni a udělat si obrázek o tom, co je případně může čekat. […]
Kdy má pauza svůj význam?
Může váš vztah uzdravit, když si od sebe odpočinete? Někdy je lepší dát si na čas pauzu než vztah ukončit rovnou. Záleží na tom, co od odloučení čekáte vy a také on. Jaká rizika i výhody vás čekají? Odloučení je pokaždé krajní krok, a tak k němu sáhněte až po zralé úvaze. Pauza může v krizové fázi vztahu dvěma rozhádaným lidem, […]
5 varování, že tohle ještě není ten pravý!
Potkala jste chlapa, z kterého jste nadšená. Rozumíte si, hoří mezi vámi vášeň… A  za pár měsíců je místo happy endu nečekaný konec. Ale proč? Asi jste správně nevyhodnotila některé jeho povahové rysy nebo osobnostní projevy, jimiž se přitom vůbec netajil. Mohlo jít o některé z pěti následujících. 1) Chce, aby se vše dělo podle něho. Je nesvůj, když […]
Vyžeňte svého ex z hlavy!
Po skončení vztahu si neustále přehráváte v hlavě, co vám ten mizera provedl, a nemůžete na to přestat myslet? Poradíme vám, jak zastavit ten otravný kolovrátek a osvobodit se. Tato metoda vám pomůže v případě nešťastné lásky, ale i v jakékoli jiné situaci, která vás nechce „opustit“ a stále se vám v myšlenkách vrací. Když myslíte na vlastní minulost, často si představujete, co jste mohla říci […]
Cestování
Objevujte krásná lázeňská města
Česko patří k zemím, které významně přispěly k rozvoji a celosvětovému významu lázeňství. Proto stojí za to naše překrásná lázeňská města navštívit! Na jaře je ten správný čas… Třeboň – Nikde nenajdete tolik rybníků Díky velkému bohatství vodních zdrojů je často nazývána „městem rybníků“. Třeboň a její okolí tvoří přírodní biosférickou rezervaci pod záštitou UNESCO. Historické jádro města, renesanční […]
Krásy skalních měst – Česká republika
Toužíte prozkoumat svět mohutných pískovcových věží, skalních stěn a krásných soutěsek? Skalní města jsou cílem mnoha turistů od nás i ze zahraničí. Kam zaplatíte vstupné, a kde můžete krásy přírody obdivovat zdarma? Pravčická brána Nejkrásnějším útvarem zdejší přírody a Národního parku České Švýcarsko je Pravčická brána, která se nachází asi 15 km od Děčína. Rozpětí celého oblouku má neuvěřitelných 26,5 […]
Katar je země lovců perel
Právě nyní je správný čas užít si moře v Perském zálivu. Najdete tu i další krásy jak na pobřeží, tak ve vnitrozemí. Také zajímavou historii a výtečnou kuchyni. Katar je považován za nejbohatší zemi světa, proto se jeho hlavnímu městu Dauhá říká někdy „druhá Dubaj“. Tady vám budou oči přecházet, a pokud si vyberete za dopravce do této země […]
Portugalsko je rajský kout – Evropa
Na Pyrenejském poloostrově se vedle Španělska nachází barevné Portugalsko, jehož pobřeží ohraničuje Atlantský oceán. Proč je skvělou volbou pro jarní prodloužený víkend i letní dovolenou? Země mořeplavců nabídne nejen chuť Pastéis de Nata – jednoho z nejlepších dezertů na světě. Můžete tu degustovat portská vína u legendární řeky Douro v Portu, objevovat krásnou  architekturu i přírodu. Vybere si tu zkrátka každý! Z hospůdek […]
Krása a zdraví
Nachytejte bronz doma v obýváku
Venku už je povětšinou teplo, a tak stále častěji saháme po šatech a sukních. Jenže nohy a paže bílé jako smrt nikoho moc neoslní. Chytněte bronz v pohodlí domova! Vyvalit se na sluníčko je sice pořádný relax, opalování ale není zrovna zdravé. Vsaďte raději na samoopalovací přípravky. Krémy a mléka Máte-li normální a sušší pokožku, jsou ro vás ideální. Je v nich totiž […]
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
Bolí vás svaly a klouby, ládujete do sebe pilulky tišící bolest, a nic nezabírá? Chce to změnu… Vyčleňte si jen pár minut denně na protažení celého těla, a budete se cítit jako znovuzrozená. Protažení trapéz Tento cvik můžete provádět vsedě i vestoje, dodržet musíte jen zcela rovná záda. Jednou rukou přitáhněte hlavu k rameni, druhé rameno se […]
Když si drbe hlavu nevinná
Trápí vás suchá pokožka hlavy? Věnujte jí stejnou péči jako každému jinému kousku kůže. V první řadě je potřeba ji správně hydratovat. Suchá pokožka hlavy nepříjemně pne a svědí. Často ji doprovází také začervenání a šupinky kůže ve vlasech. Jak tyto obtíže řešit a jak jim předcházet? Najděte viníka Svědění hlavy je takový signál, že s ní něco není […]
Kávová kosmetika je přímo elixír
Kávu nemusíme jen pít, ale lze využít její zdravotní účinky i na pleť. To už dermatologové objevili, a tak bývají kávová zrna součástí i některé kosmetiky, jako jsou tělové krémy pro zmírnění celulitidy a zpevňujících sér proti vráskám a tmavým kruhům pod očima. Proti celulitidě, ale pravidelně Kávová zrna obsahují kofein a antioxidanty, které dokážou proniknout do těla […]
Magický svět
Jak odhodit věčnou smůlu?
Asi znáte období, kdy se vám nic nedaří, vše vám padá z rukou a pokazí se všechno, co může. Co když se vás ale smůla drží déle? Zapracujte na tom magicky. Máme pro vás tipy, jak smůlu vyprovodíte ze dveří. Váš život se často podobá zebře, bílý úsek radostí střídá černé pásmo smůly a pak […]
Magický význam počasí: Čarujte v dešti!
Bouře, při níž lítají blesky, je vůbec nejsilnějším momentem, kdy lze získat magickou sílu. Není divu, že právě blesk byl v dávných dobách pro bohy symbolem moci a nadřazenosti. Podívejte se, která kouzla se vám vyplatí v letních dnech a na která je naopak lepší si počkat zase do zimy! Bouřka předpovídá budoucnost Už pradávné mocné čarodějky věřily, že […]
Karty nás varovaly před cestou na chatu
Na chatu jsme jezdili každou druhou sobotu a neděli. Střídali jsme se tam se sestrou a její rodinou. Vždy jsem si ale před cestou vyložila karty. Tehdy jsem s kartami začínala. Byla doba, kdy se nám tyto ezoterické disciplíny otvíraly jako nový svět. Nakoupila jsem si nejen vykládací karty ale také kyvadlo, abych si to všechno vyzkoušela. Inklinovala jsem […]
Magické rituály se solí
Každému dni v týdnu vládne jiná planeta, která na vás může mít silný vliv. Abyste oslabila negativní působení nebeských těles, a naopak posílila to pozitivní, je dobré naučit se dělat ochranná kouzla se solí. Přísloví Sůl nad zlato je víc než pravdivé. Sůl není jen královnou kuchyně, ale také důležitou ingrediencí k magickým obřadům po celý týden. Pondělí ovládá […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Musím zachránit manželství!
skutecnepribehy.cz
Musím zachránit manželství!
Krásně jsme si žili, v klidu a pohodě. Vůbec by mě nenapadlo, že se můj život najednou zvrátí do nejistoty a emocí. Můj manžel Petr je velmi šikovný zahradník. Proto se před pěti lety rozhodl, že si založí firmu, aby měl ještě nějaké peníze ke klasickému platu navíc. Jsme manželé už mnoho let. Zamilovali jsme
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
iluxus.cz
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
Právě probíhající „Perlový týden“ překvapil fantastickým náhrdelníkem značky Mikimoto. Ten bude možné vidět až do neděle v pražském butiku v ulici Na Příkopě, následně se všemi ostatními šperky poputu
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
21stoleti.cz
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
Země a jejích sedm sestřiček se od svého zrodu drží pomyslných máminých sukní. Možná se jejich orbity v minulosti měnily, možná pohltily některé ze svých sourozenců, ale z dálky Sluneční soustava půso
Tagliatelle s bazalkovým pestem
tisicereceptu.cz
Tagliatelle s bazalkovým pestem
Tagliatelle představují dlouhé široké nudle. Seženete je v každém supermarketu. A nejlépe chutnají právě s pestem. Ingredience 1 balení těstovin tagliatelle dvě hrsti čerstvé bazalky 6 lžic ol
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
epochaplus.cz
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
Bylo jednou jedno Slunce a mělo osm dětí. Jejich jména všichni známe. Mají ale něco společného s lidmi? I když už jsou to dnes dospělé planety, životem si nesou následky svého divokého dětství. Příběh se začíná psát před 4,6 miliardami let. Okolo právě vznikající hvězdy se vytvoří rotující prachoplynný disk. Částice v něm se začnou srážet
Uvařte si měkoučké karamely
panidomu.cz
Uvařte si měkoučké karamely
Nebudou se lepit na zuby a postup je velmi snadný díky jednoduchému fíglu. Nebudete potřebovat nic než běžný bílý cukr a trochu smetany. I tajná ingredience, která zaručí měkkost bonbonů, je běžná – jde o obyčejnou jedlou sodu. Tak pojďme na to! Do vyššího hrnce dejte 250 g bílého cukru a 50 ml vody. S
Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
historyplus.cz
Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
Bývaly doby, kdy architekti dokázali i obyčejným funkčním továrnám vtisknout eleganci výstavných zámků. Pardubice jeden takový skvost mají, a dokonce si ho v posledních letech vycizelovaly k dokonalosti. Umění, které mele Na břehu řeky Chrudimky v Pardubicích stával mlýn už v roce 1586. Na počátku 20. století však mlynářské konkurenci v oblasti vládnou bratři Egon (1871–1932) a Karel (1879–1944) Winternitzovi,
Když může Prachař, koketuje i ona
nasehvezdy.cz
Když může Prachař, koketuje i ona
Herečka Sara Sandeva (26) ze seriálu Jedna rodina to s Jakubem Prachařem (40) zřejmě nemá jednoduché! Že by jí už docházela trpělivost? Ještě než se dali dohromady, říkalo se, že není krásné ženy, k
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
enigmaplus.cz
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
Jonaguni je ostrov náležející do japonské prefektury Okinawa. Poblíž něj leží pod mořskou hladinou gigantické kamenné bloky, které připomínají obrovské terasy se schodišti vytesanými do kamene. Odhadu
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
0
Would love your thoughts, please comment.x