nejsem sama
Úvod
Krása a zdraví
Recepty
Nápady
Magický svět
Cestování
Partnerské vztahy
Příběhy
Domů     Kam o svatojánské noci
Kam o svatojánské noci
Skryté poklady se otevírají, bylinky mají největší moc a dějí se zázraky.

V tuto magickou noc byste neměli zůstávat jen tak doma, vydejte se za dobrodružstvím, užívejte si magie lásky a ozdravení těla. Díky úplňku má svatojánská noc letos velkou sílu.

Největší poklady

Během této noci se skály rozestupují a cesta ke skrytým pokladům se otevírá. Velké množství pokladů, které ještě nebyly objeveny, se nachází na severu Čech.

Například Mikulášská štola v Hoře svaté Kateřiny, kde prý může být ukryta i Jantarová komnata nevyčíslitelné hodnoty, by neměla uniknout vaší pozornosti. Že se také na hradě Házmburk ukrývá poklad, tvrdí nejedna pověst.

Jedna praví, že už v době, kdy byl hrad zříceninou, se tam zatoulal pasáček. Hledal ztracenou kravku a našel vchod do podzemí. Když vstoupil dovnitř, spatřil velkého, černého psa, jak hlídá poklad.

Pasáček se ho lekl a utekl. Povídá se také, že byl právě pod tímto hradem zakopán vojskem po Napoleonově porážce v Rusku poklad, který dosud nebyl nalezen.

Velké poklady jsou prý ukryté i ve sklepení hradu Hasištejn nedaleko Chomutova. A i další okolní zříceniny, které kdysi náležely loupeživým rytířům, mají co ukrývat.

Litovel: Svatojánský most je nejstarším mostem na Moravě. Váže se k němu mnoho legend a pověstí. Poděbrady: Mezi zdejšími léčivými prameny vyniká ten Svatojánský. Třebíč: Úžasnou bylinkovou zahrádku najdete v zámeckém areálu. Trhat sedmero býlí se tu ale nesmí! Hukvaldy: Oslava svatojánské noci na tomto hradě je už tradicí. Michalův statek: I v tomto muzeu se setkáte s touto tradicí. Svatojánské proudy: Na stezce narazíte na mnoho vyhlídek, kde si užijete krásné výhledy na řeku Vltavu. Nepomuk: Tady se mohou pochlubit Svatojánským muzeem. Hrad Hus: I tato zřícenina láká svými poklady, které ještě nevydala. Hasištejn: I tato zřícenina prý skrývá zlaté tajemství. Házmburk: Tajemný hrad opředený pověstmi láká mnoho hledačů zlatých pokladů. Jihlava: Ve slavném sklepení hlídá poklady tajemný mnich. Čejkovice: Zde si užijete procházku zahrádkou sv. Hildegardy. Český Krumlov: Tohle kouzelné město má prostě všechno – i nejkrásnější bylinkovou zahrádku! Kouřim: Skanzen dává nahlédnout do mnoha tradic a zvyků našich předků.

Oslava jako kdysi

Jak prožívali svatojánskou noc a období letního slunovratu naši předkové, to můžete zažít, pokud zamíříte do skanzenu v Kouřimi. Dozvíte se, proč se pálil svatojánský oheň a co dívkám prozradil pelyňkový věnec.

Dozvíte se tu hodně také o kouzelném kvítí a upletete si věnec z magických bylin. Pokud chcete udělat něco pro své zdraví, zamiřte do Poděbrad, tady mají přímo Svatojánský pramen.

Najdeme ho nedaleko kostela Povýšení sv. Kříže. Pokud si chcete udělat romantickou procházku, pak vás naučná stezka Svatojánské proudy nezklame. Vede mezi obcemi obcemi Štěchovice a Nové Třebenice a končí pod hrází Slapské přehrady.

Užijete si tu hezkou procházku hlubokým skalnatým údolím vysoko nad řekou Vltavou. Dobrým tipem bude též Sv. Jan pod Skalou na Berounsku. Místo je magické, a navíc tu mají léčivou studánku Ivanku.

Splní se vám přání

Pokud si chcete o úplňku svatojánsky zařádit, vydejte se na hrad Hukvaldy. V sobotu 22. 6. se tu pořádá noc plná kouzel, pokladů, šermířských soubojů i strašidelných příběhů a uvidíte i ohňovou show.

Magickou noc tak můžete oslavit za sobotního úplňku na hradě, a tu následující, svatojánskou, vyrazit za poklady a na sběr bylinek. Pokud se vám ovšem do lesů a luk na bylinky nechce, pak v nedalekých Čejkovicích najdete půvabnou bylinkovou zahrádku sv.

Hildegardy, která je vytvořena ve stylu středověkých klášterních zahrad a byla inspirována abatyší Hildegardou z Bingenu.

A projít se můžete též po Svatojánském mostě přes řeku Moravu v Litovli. Je to nejstarší kamenný most na Moravě.

Staré pověsti říkají, že kdo most o svatojánské noci přejde tam a zpět, tak se mu splní přání. Ovšem pouze těm lidem, kteří mají dobré srdce.

Bylinková zahrádka

Ke svatojánským oslavám patří hlavně bylinky a jejich sběr. Bylinkových zahrádek najdete po naší zemi mnoho, jedna z nejkrásnějších je v Českém Krumlově.

Nabízí exkurze, různé programy po celý rok, ale také obchůdek přímo v zahradě, kde si můžete koupit voňavé bylinky a bylinné čaje, pokud se vám nechce o půlnoci vyrážet do přírody na léčivé býlí. Objevíte tu i příjemné posezení, jezírka a potůčky.

Na jihu Čech ale můžete vyrazit i za poklady. Nedaleko Prachatic stojí zřícenina hradu Hus, která skrývá mnohá tajemství. Tady sídlil zlotřilý Habart z Lopaty, který přepadal a okrádal pocestné.

Jeho obrovský poklad se dodnes nenašel. Možná to budete právě vy, komu se to podaří o této magické noci. Ale pozor!

Poklad hlídají podle pověsti děsiví strážci! A pokud vás historie láká, zajděte si do Svatojánského muzea v poutním městě Nepomuku.

Do podzemí pro zlato

Svatojánskou noc jak má být si užijete v Pohledi na Havlíčkobrodsku. Tady tradičně ožije Michalův statek zapomenutými tradicemi. Noční prohlídka tohoto selského statku v předvečer svátku svatého Jana Křtitele bude jistě velký zážitek.

Po setmění bude zapálen uprostřed dvora svatojánský oheň a nebude chybět jeho přeskakování. O půlnoci to odtud nebudete mít za bylinkami do přírody daleko, lesů a luk je všude kolem dost.

A pokud se chcete bylinkami jen pokochat a přivonět si, moc pěknou zahrádku mají v Třebíči na zámku v místě benediktinského kláštera. Tady si kromě bylinek přijdou na své i milovníci historie. Lákají vás poklady?

Vězte, že ty největší se skrývají v rozsáhlém sklepení v Jihlavě. Sem ukrývali lidé své cennosti před nepřítelem, a mnohé z nich tu stále někde jsou. Zahrabané nebo zazděné! Čekají jen, až je někdo objeví.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
sdílejte článek
Další článek
Související články
Turecko nabízí rozmanité možnosti pro strávení letní dovolené. Luxusní hotelové resorty nabízí skvělé služby, ale místní městečka a letoviska také mnoho památek k poznávání. Letní dovolená v Turecku je další oblíbenou záležitostí českých turistů. Příjemné počasí tu panuje od května až do října, v letní sezoně tu je 12 hodin slunečního svitu a prakticky žádný déšť. Klasika, která neomrzí Oblíbenou […]
Dokonalé pláže, krásná příroda, zajímavé památky a méně turistů. Tady navíc i trochu ušetříte a dovolená bude i tak úžasná! Zkuste něco nového a přitom řeckého! Krásný výhled Portara Zde najdete opravdu nádherné pláže s tyrkysovým Egejským mořem, malebné typické řecké vesničky i bohatou historii, zejména tu antickou. Na ostrově Naxos si užije ideální dovolenou ten, kdo touží po dobrém odpočinku a hlavně klidu. […]
Máte-li hluboko do kapsy, tahle luxusní jihoasijská destinace vám zřejmě zůstane zapovězena. Tedy pokud si netroufnete na velké dobrodružství a nevydáte se na exotické Maledivy na vlastní pěst. Podaří-li se vám vychytat letenky, sen se může stát velmi rychle skutečností. Souostroví Maledivy na jihu Asie v Indickém oceánu tvoří řetězec 19 korálových atolů s celkem […]
Není nad to užívat si na dlouhých písečných plážích a v zátokách si najít diskrétní místo jen pro sebe. Taková je dovolená v italské části Kalábrie. Pokud chcete zažít nefalšovanou italskou atmosféru, pak je pro vás Kalábrie tím pravým místem. Najdete ji v nejjižnější části země jako špičku pomyslné boty. Ač nepatří k nejbohatším regionům, […]
reklama
Partnerské vztahy
Ubližuje, ale i tak ho milujete?
Proč ženy tak často zůstávají ve vztazích, které je ničí? Jak je těžké od sebe odehnat darebáka dřív, než vás úplně vysaje, zničí a odhodí? Když máte nevyřešené problémy z dětství, které se týkají neopětované lásky, máte pak tendence nacházet si muže, s nimiž zažíváte stejné trápení. Protože vás tyto prožitky velmi zasáhly, podvědomě hledáte někoho, kdo by vám je pomohl […]
Co napoví vaše poloha v posteli?
Oblíbená pozice, ve které spolu se svojí drahou polovičkou usínáte, odhalí, jak to mezi sebou máte a v jakém stadiu se váš vztah právě nachází. Ve spánku si totiž nemůžete nic nalhávat. Spánek je očistný nejen pro naše tělo, mysl a duši, ale také je ideální k tomu, abyste si mohla nalít příslovečného čistého vína co se týče vztahu […]
Kolegyně mi záviděla, a tak mi dělala naschvály
Ženy dokážou být někdy opravdu zákeřné. S kolegyněmi jsme myslely, že k nám Eva lehce zapadne. Jenže jako jediná bez dětí i chlapa to těžce nesla a odnášela jsem to právě já. Svou práci v kanceláři miluji, ale jak už tomu běžně bývá, v kolektivu plném žen se nevyhnete intrikám, pomlouvání a naschválům. My jsme se třemi kolegyněmi byly naprosto sehrané a byly […]
Mít se ráda opravdu není sobectví
Naučte se přistupovat k sobě s větší velkorysostí. Buďte na sebe hodná a sama sebe se naučte chválit a ocenit. Budete mnohem šťastnější. Představte si teď, že se pozorujete očima své kamarádky. Neviděla by přece na vás jen nedostatky, o kterých se domníváte, že je máte. Zkuste vyslovit následující větu: Možná nejsem úplně dokonalá, ale některé mé vlastnosti jsou prostě skvělé! Uvědomte […]
Cestování
Costa Brava, divoké pobřeží Španělska
Najdete tu všechno, co k dovolené patří. Moře, kouzelné zátoky, slunce, písečné pláže! A k tomu památky, promenády a odpolední siestu, abyste si dobře odpočinuli. Nádherných pláží tu najdete tisíce, a to jak na severu, tak na jihu. I proto patří Španělsko mezi nejoblíbenější destinace českých turistů. Pro ty z vás, kdo nemají rádi velká vedra, bude výbornou volbou Katalánsko, které leží […]
Baleárská kráska Ibiza – Evropa
Španělské ostrovy jsou vždy sázkou na jistotu. V letních měsících tu je skvělé počasí, a dovolenou si tedy bezezbytku užijete. Nemusíte tu navíc jen polehávat na pláží, lze také poznávat krásná místa. Ostrov Ibiza každoročně láká ke strávení letní dovolené mnoho českých turistů. Je plný pláží a zátok. Ty snadno přístupné bývají přeplněné, a je […]
Kalábrii prostě musíte milovat
Kalábrie, přesněji Kalábrijský poloostrov, je jedním z nejkrásnějších míst, v nichž můžete strávit dovolenou. Ráj prvotřídní gastronomie, milovníků průzračně čistého moře a úchvatných památek – to je italská Kalábrie, jeden z nejnavštěvovanějších turistických regionů v Evropě. Tropea vás překvapí Tím asi vůbec nejoblíbenějším letoviskem je Tropea. Město postavené na skále, respektive výběžnu Monte Poro, leží mezi dvěma zátokami – Sant Eufemia […]
Omamné Tunisko: Země pláží, hor a pouští
Vydejte se do Tuniska, oblíbené turistické destinace na severu Afriky. Ač rozlohou nevelká, krásou obrovská. Doslova tudy kráčela historie, takže vedle ruin Kartága můžete navštívit ohromující památky z dob římské říše. Hlavní město Tunis leží na místě jednoho z nejstarších trvalých osídlení na Zemi. Ve městě i v okolí probíhaly a probíhají vykopávky, které stihly sochami, […]
Krása a zdraví
NEJ přítel pudr…
V horkých dnech se pudr pasoval na velmi příjemného a spolehlivého pomocníka, který umí ohlídat krásu vaší tváře. Nechcete se přece lesknout jako zrcadlo… Dejte přednost štětci velkému a hustému, ten totiž dokáže nabrat ideální množství pudru a stejnoměrně ho rozprostřít. Na startu Před použitím štětcem zatřepejte, aby se načechral a oddělily se štětiny. Při nabírání pudru pohybujte štětcem v krabičce […]
Vyzkoušejte chlorelu
Jedná se o přírodní doplněk, který zvýší vaši energii a pomůže detoxikovat tělo od těžkých kovů. Obsažené vitaminy a minerály příznivě působí na správnou funkci jater, přispívají k udržení normálního stavu pokožky. Chlorela podporuje celkovou regeneraci organismu. Pomocník při průjmu Do řady zemí nebo i u nás na dovolenou vyrážíme vybaveni probiotiky v tabletkách nebo léky pro případ průjmu. Mnohem lépe poslouží […]
Pošlete průjem tam, odkud přišel
Průjem může být letní nezvaný host, ale s těmito tipy ho snadno zaženete na ústup. Pamatujte, že prevence je lepší než léčba, a léto si užijete v plné parádě bez zbytečných běhů na toaletu. Takže slunce, moře a zábava – ano! Průjem? Rozhodně ne! Jak na letní grilovačky Léto je časem grilování a osvěžujících ovocných salátů. Ale pozor, dámy! Tyto […]
Bezpečné randění se slunečními paprsky
Na pohlazení od sluníčka se těšíme celý rok. Bronzový nádech pokožku omlazuje a tělo působí tak nějak zdravěji. Pamatujte ale na to, že i opalování je trochu věda a má svá pravidla. Na procházkách a při sportování je nejvíce v ohrožení tvář a dekolt. Nespoléhejte na předpověď počasí, i pod mrakem si můžete spálit nos a nastřádat si pod kůži UVA záření, které […]
Magický svět
Jaký muž se k vám hodí?
Nauka o číslech – numerologie – vám poradí, s kým stvoříte ideální pár. Stačí jen znát, kdy se muž, co vás zajímá, narodil. Pak porovnejte své životní číslo s jeho číslem, a hned budete mít jasno. Omystické povaze čísel psali do hliněných tabulek již staří Sumerové. Spojitost čísel s člověkem a lidským osudem je nabíledni, každý jsme se „někdy“ narodil. To […]
Jak mě uzdravil babiččin kouzelný lektvar
Podle lékařů mi nebylo pomoci. Já ale věřila, že se stane zázrak a já porazím smrt. V těžké chvíli se objevila babička, aby mi poradila. Ještě když jsem slavila své šedesáté narozeniny, říkala jsem si, že jsem zdravý člověk, který si nemá na co stěžovat. A asi jsem se rouhala, protože se sešel rok s rokem, a udeřily problémy ze […]
Základní pravidla učení feng-šuej
Feng-šuej je starobylé čínské umění, které vám ukáže, jak být doma v harmonii s přírodními energiemi a přinést štěstí a lásku. Nejdůležitější zásadou feng- -šuej je udržování čistoty a pořádku. Chaos blokuje tok pozitivní energie a může negativně ovlivnit celý váš život. Základní životní energie se pak nazývá čchi a udržuje rovnováhu a harmonii v přírodě i v lidském těle. Vchod do […]
Babička chodila vyprávět pohádku na dobrou noc
Můj malý syn mi začal náhle povídat pohádky, které jsem znala ze svého dětství. Tvrdil, že je zná od babičky, která za nim chodí, když spinká. Můj šestiletý syn na mě vykulil oči zpod peřiny a řekl: „Mami, nečti mi pohádky z knížky, ale vyprávěj je jen tak, jak to dělala babička u tebe!“ Svojí poznámkou mě překvapil. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Doktor Kittel: Severočeský Faust z Jizerských hor?
enigmaplus.cz
Doktor Kittel: Severočeský Faust z Jizerských hor?
V Libereckém kraji, nedaleko Jablonce nad Nisou, se nachází obec Pěnčín-Krásná. Právě zde pobýval věhlasný doktor Kittel, který je přirovnáván k legendárnímu doktoru Faustovi. Byl to bezesporu člověk,
Konal se první orientační závod v Rakousku-Uhersku?
historyplus.cz
Konal se první orientační závod v Rakousku-Uhersku?
Sedm cyklistů se v prvním orientačním závodě světa pouští nazdařbůh do terénu jen s mapou a vírou ve své schopnosti. Zvítězí ale opravdu ten, který dokáže najít nejkratší možnou cestu k cíli? Orientační závody, během nichž dostane soutěžící mapu a musí překonat stanovenou trasu, se dnes konají v běhu, na kolech i na lyžích po celém světě. Za kolébku
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
panidomu.cz
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný
Tajemství Mallorcy a Menorcy: Mají starověký telegraf?
epochaplus.cz
Tajemství Mallorcy a Menorcy: Mají starověký telegraf?
Doba bronzová a železná je v plném proudu a na dnes turisticky oblíbených ostrovech Mallorca a Menorca drží otěže moci společnost, kterou dnes nazýváme Talajotickou kulturou.   Zhruba mezi 1. a 2. tisíciletím před Kristem se pustí do budování talajotů, megalitických památek, o jejichž účelu se dnes můžeme jen dohadovat. Předcházejí jim takzvané tumuly, které
Rolky s medvědím česnekem
tisicereceptu.cz
Rolky s medvědím česnekem
Můžete využít i jiné čerstvé bylinky. Rolky jsou skvělé třeba s bazalkou nebo špenátem. Suroviny 3 hrnky hladké mouky 1 hrnek vlažné vody 3 lžičky cukru krystal ½ lžičky soli 1 vejce 3 lžíc
Zůstala Krejčíková s dětmi na všechno sama?
nasehvezdy.cz
Zůstala Krejčíková s dětmi na všechno sama?
O problémech ve vztahu herečky Anety Krejčíkové (32) s tělocvikářem Ondřejem Rančákem (39) se snad šušká od začátku, co jsou spolu. Hvězda seriálu Ulice totiž neměla být jedinou, pro kterou často a 
Zemřel muž, který strávil 72 let v železných plicích
21stoleti.cz
Zemřel muž, který strávil 72 let v železných plicích
Než byla v roce 1955 vytvořena první vakcína, byla dětská obrna obávanou nemocí. V jejím důsledku mohlo u dětí dojít k ochrnutí dýchacích a polykacích svalů. V takovém případě se jejich jedinou nadějí
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
epochalnisvet.cz
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
Byl vztyčen uprostřed džungle na ostrově Jáva, a to zhruba před 1200 lety. Kým, to dodnes zůstává záhadou. V době, kdy kamenný skvost Borobudur vznikl, zde totiž žila kultura, která i velké stavby pokrývala jen palmovými listy… Několik dlouhých staletí je Borobudur zcela zapomenutý a skrytý lidským očím. Chátrající kamenný kolos vyrve ze spárů bující
Moderní obývací pokoj
rezidenceonline.cz
Moderní obývací pokoj
Text: Alena Müllerová Foto: Archiv firem
Benátská! s Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
epochanacestach.cz
Benátská! s Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
Poslední červencový víkend je pro milovníky hudby již neodmyslitelně spjatý s festivalem Benátská! s Impulsem. Ten se od svého vzniku, kdy měl pódium sestavené z lešení a aparaturu přivázanou ke stožárům veřejného osvětlení, etabloval mezi tuzemskou špičku. Letos slaví 30 let. Mezi gratulanty nebudou chybět ani zahraniční ikony Scooter, Suzi Quatro a Slade, kteří mají
Utekla jsem sektě právě včas
skutecnepribehy.cz
Utekla jsem sektě právě včas
S Blankou jsem se seznámila hned první den na vysoké. Dali nás na koleji do jednoho pokoje a sedly jsme si kupodivu okamžitě. Ještě ten večer jsme vyrazily na pivo a náš pokoj jsem pokřtila nocí strávenou na záchodě. Brzy jsem pochopila, že Blanka není úplně šťastný člověk. Než nastoupila na univerzitu, žila s mámou, která hodně pracovala, hodně
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
iluxus.cz
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
Společnost Mercedes-AMG představila na automobilové slavnosti Goodwood Festival of Speed nejnovější přírůstek do rodiny supersportovních vozů AMG GT – nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+. Novinka se z
0
Would love your thoughts, please comment.x