Víno a burčák tečou proudem, všude se zpívá, tancuje, podávají se nejrůznější laskominky a panuje bujará nálada až do rána. Neváhejte a vydejte se slavit!
Mělník
15. až 16. 9. 2017
Nemusíte až na Moravu
Přestože je vinobraní spojováno hlavně s jižní Moravou, pokud jste z opačné strany země, nemusíte cestovat za tímto zážitkem daleko. Míst, která se mohou pochlubit dobrým vínem, je v Čechách také dost.
Zkuste navštívit například kolébku české vinařské tradice u soutoku Labe s Vltavou. Vychutnejte si atmosféru tradičních slavností vína v krásném historickém centru města Mělník.
Kromě dobrého vína a burčáku z vyhlášených mělnických a okolních vinařství zde v průběhu víkendových dnů v polovině září vystoupí řada známých hudebních kapel a samozřejmě k mání budou i oblíbené gastronomické speciality a pochutiny.
Pro rodiny s dětmi je připraven bohatý dětský divadelní program a výtvarné dílny. Vyvrcholením vinobraní v Mělníce bude průvod Karla IV., který bývá již tradičně zakončený ohňostrojem.
Karlštejn
30. 9. až 1. 10. 2017
Největší festival
Už třetí desítku oslav vína započne letos karlštejnské vinobraní. I když zde tato tradice oproti jiným oslavám vína netrvá dlouho, kvalitou lahodného moku a pestrostí programu se může rovnat ostatním vinobraním.
Zlatým hřebem oslav bude tradičně průvod císaře Karla IV. s manželkou Eliškou Pomořanskou. Slavnostní průvod vedený cechmistrem a karlštejnskými vinaři bude procházet od karlštejnského vinařství k hradu.
Zajímavostí tohoto vinobraní bude výuka historických tanců, šermířská utkání, vystoupení fakírů a polykačů ohně a přehlídka gotického odívání.
Chybět nebudou kejklíři, bubeníci a dvorští mágové. V sobotu večer vás čeká ohňové vystoupení. Nebudou chybět ani koncerty a divadlo.
Znojmo
15. až 17. 9. 2017
Dopřejte si Burčákfest
Každý rok je znojemské vinobraní velkolepou historickou slavností, spojenou s rytířskými turnaji a historickou tržnicí s ukázkami těch nejrůznějších řemesel. Zajímavostí, kterou se tyto oslavy vína liší od ostatních, jsou vojenská ležení a ulička chudiny.
Ale podobně jako u ostatních festivalů i zde pamatují na bohatý program, a to na jedenácti scénách. Zlatým hřebem je historický průvod městem v čele s králem a ochutnávky vín a burčáku.
Na vinobraní navazuje o dva týdny později burčákový festival Burčákfest 2017! Pořádá se již tradičně v příjemném prostředí Louckého kláštera.
Valtice a Velké Pavlovice
6. až 7. 10. 2017
Nejfolklornější ze všech
Ve Velkých Pavlovicích je vinobraní vrcholnou společenskou událostí, která je spojena se starým tradičním obřadem „zaražením hory“. Zaražení hory je období, kdy vinaři symbolicky zamykají své vinice s dozrávajícími hrozny.
I zde vás čekají dny plné hudby, zpěvu, tance a vychutnávání dobrého burčáku a vína tohoto kraje. Celým víkendem v polovině září vás bude provázet vystoupení folklorních tanečních a pěveckých souborů a cimbálové muziky.
Nejfolklornější vinobraní ze všech ale zažijete ve Valticích. Oslavy vína se zde pořádají až v říjnu, můžete si je tedy užít na závěr těchto slavností jako pověstnou třešničku na dortu.
Opravdu pestrý program je zde spojen s vinařským jarmarkem a samozřejmě spoustou valtického vína a burčáku.
Trója
16. 9. 2017
Nejpestřejší výběr
K babímu létu patří na nádvoří a v zahradách Trojského zámku kromě pestrobarevného listí i víno a burčák. A to nejen ze zdejší vinice svaté Kláry. Na tomto vinobraní můžete ochutnat a porovnat vína mnoha předních vinařů Čech a Moravy.
Pozitivní dojem z akce je znásoben překrásným prostředím romantického zámku. I zde se svátek vína tradičně neobejde bez burčáku, dobrého jídla a zábavy.
Tento festival není tak folkorně laděn, ale můžete se těšit na nejoblíbenější písničky od 60. let až po současnost v podání různých country a folkových kapel.
Zájemci mohou navštívit také expozici výroby vína. Vstupenka zahrnuje nejen exkurzi, ale také degustaci 2 vzorků vína, včetně vstupného na vinobraní.