Říká se, že člověk je tak mladý, jak pružnou má páteř, přičemž na kalendářním věku až tolik nezáleží. Jak tedy na to, aby nás nebolela záda a byli jsme fit?
Dnešní hektický životní styl s přemírou práce a stresu, jednorázovou zátěží vsedě, nebo naopak vestoje, nedostatkem pohybu a spánku často vyústí v bolest zad. V takovém případě určitě zpozorněte.
Zažeňte bolest, dokud je čas
Trápí vás často bolesti v bedrech, ztuhlá krční páteř, hrudník nebo svaly kolem ramenního kloubu?
Pokud počáteční malou bolest v zádech přehlížíte, mohou se později dostavit i vážnější problémy, například vyhřezlá plotýnka. Nenechte to zajít tak daleko, abyste museli polykat hrsti tabletek nebo byli donuceni objednat se k lékaři.
Protažení a posílení
Pokud svaly kolem páteře neprocvičujete, má tendenci zatuhnout, což se začne projevovat nejrůznějšími bolestmi. A čím déle trvají, tím obtížnější pak je se jich jednou provždy zbavit. Nejjednodušší je pravidelné protahování.
Zkuste se protáhnout každé ráno ještě v posteli. Protahujte nohy, ruce, krk i záda, ale pomalu a opatrně. Protahujte i celé tělo během dne, udělejte si na to pár minut pauzy ideálně každých 45 minut, a také večer, i když jste už třeba po celém dni unavení.
Kočičí hřbet
Kromě protažení svaly potřebují i posílit a zpevnit. Najděte si čas na cvičení, pokud možno pravidelně každý den, postačí i 15 minut. Ideální cvik je například kočičí hřbet.
Klekněte si, ruce položte na zem, kolena a chodidla jsou v šíři pánve. S výdechem záda vyhrbte, stáhněte břišní a hýžďové svaly, hlavu volně dolů. Pak s nádechem povolte a nechte záda „propadnout“ dolů, ale neprohýbejte se. Několikrát opakujte.
Naučte se správně chodit
Základem správné chůze jsou dokonale vzpřímená záda, kroky by měly být plynulé, stejně dlouhé a spíš kratší. Chodidla mají směřovat ve směru chůze. Našlapovat byste měli lehce přes patu a pak na celá chodidla, hmotnost těla se tak mnohem lépe rozloží.
Samozřejmě zapojujte také ruce, budete lépe udržovat rovnováhu. V tom vám mohu pomoci i tzv. nordic walking hůlky, které donutí ruce k pohybu, a navíc s nimi budete mít větší jistotu před pádem.
Jak správně sedět?
• I když necvičíte, myslete na správné držení těla. Když sedíte a hrbíte se, brzy se dostaví velká bolest.
Buďte uvolněná
• Při sezení byste měla mít nohy volně položené na zem před tělem, ramena volně spuštěna vedle těla a hlava by neměla být nepřirozeně zakloněná ani předkloněná. Zapomeňte tedy na posed „hrbáče“ například u počítače, ale třeba i u oblíbené kávy. Tím si rozhodně nepomáháte.
Super článek! Přiznám se, že o své páteři příliš nepřemýšlím, ale možná bych měla začít. Díky za tipy! Mám pocit, že hlavně to sedění ve škole mi nedělá dobře.