U nás je to stále poněkud exotické ovoce. Pochází z Orientu a tato jablka z rajské zahrady byla zasvěcena bohyni Afrodité.
Kromě plodů se využívají i listy pro přípravu čaje, kůra a slupky plodů pro výrobu barviva pro barvení orientálních koberců, a tvrdé, žluté, kvalitní dřevo pro řezbářské účely. Můžete je pěstovat doma?
Vyberete hodně zralý plod, semena i s dužinou necháte dva dny kvasit ve vlažné vodě, pak odstraníte dužinu, opláchnete a ihned vysazujete. Teplota by měla být okolo 25 °C, zemina kyselejší. V optimálních podmínkách se dočkáte prvních jablíček po šesti letech.
Likviduje rakovinu
Zrnka granátového jablka obsahují velké množství železa, sodíku, draslíku a vápníku.
Z vitamínů jsou bohatě zastoupeny C, B a A. Šťáva z granátových jablek zpomaluje zhoubné procesy některých druhů rakovin, pomáhá při problémech s krevním oběhem, kardiovaskulárními chorobami, zlepšuje potíže spojené s anginou pectoris, obecně posiluje srdce.
Zklidňuje artritidu, preventivně působí proti vzniku osteoporózy. Jedlé části působí projímavě, výluh z blány a slupek naopak léčí průjem.
Čistí krev a omlazuje
Mají výrazné antioxidační účinky a tím ochraňují buňky před negativním působením kyslíkových radikálů. Obecně příznivě působí na kvalitu a vzhled kůže.
Granátové jablko bylo v minulosti považováno za elixír věčného mládí, krásy a zdraví, jeho omlazující účinky znali již ve starém Egyptě. Velmi důležité je proto využití granátového jablka v kosmetickém průmyslu. Pomáhá zpevňovat suchou pokožku.
Extrakt ze semínek granátového jablka v přípravcích pomáhá zpomalovat stárnutí pokožky, pokožku úžasně hydratuje a vyživuje..