Ledvinové kameny se ve skutečnosti skládají z několika malých krystalů, které se postupem času zvětšují a dorůstají velikosti kamenů. V těle se mohou tvořit z mnoha důvodů.
Mezi nejčastější příčiny patří špatná strava, nedostatečný příjem tekutin a také zvýšená koncentrace látek tvořících kameny.
V některých případech jimi lidé trpí proto, že konzumují příliš velké množství potravin, které jsou bohaté na šťavelan. Chemikálie v něm obsažené, mohou způsobovat vznik a růst těchto kamenů.
Jestliže i vy jste někdy měla tento problém, je důležité provést určité změny ve vaší stravě. Existuje totiž celá řada potravin, které mohou ledvinové kameny zničit.
Zároveň je ale důležité tyto potraviny umět konzumovat v pravidelných intervalech.
Citrusy a vláknina
Proti ledvinovým kamenům můžete bojovat různými způsoby. Mezi oblíbené patří například konzumace citrusových plodů, které jsou velmi prospěšné, protože obsahují kyselinu citronovou, jež hraje důležitou roli v úsilí o zničení a vyhoštění ledvinových kamenů.
Má tendenci je pokrývat a ony nemají šanci se dále rozvíjet – jinými slovy krystalizaci je zabráněno vrstvou kyseliny citronové, která je po čase dokáže dobře rozložit. Poté se kameny společně s močí vyloučí.
Dobře pomáhají i potraviny, které mají vysoký podíl vlákniny. Pokud si jich dopřejete dostatek, mají očistný účinek. Mezi tyto klasicky dostupné potraviny patří např. oves a další celá zrna.
Pomáhají posílit proces vylučování v těle a napomáhají k rychlejšímu vylučování kamenů.
Bylinky
S rozpuštěním některých ledvinových kamenů vám mohou pomoci i bylinky. Vhodný je například čaj z přesličky rolní. 1 lžíci natě dejte do 200 ml studené vody, 5 minut povařte, 15 minut vyluhujte a sceďte.
Pijte 2x denně po dobu 2 týdnů. Pomoci může i čaj z natě a listu kopřivy dvoudomé. 2 čajové lžičky přelijte 200 ml vroucí vody, 10 minut vyluhujte a sceďte. Pijte 2x či 3x denně. Pro lepší propláchnutí ledvin ke každému čaji vypijte 1 sklenici vody.
Dostatek vody
Obecně je potřeba dbát i na dodržování správného pitného režimu po celý den, tedy rozhodně ne nárazově.
Co se týče množství, uvádějí se minimálně dva litry denně s pestrým zastoupením, tedy střídat čistou vodu, která je nejvhodnější, s čajem, ovocnými šťávami, minerálními vodami a v neposlední řadě nízkostupňovým pivem.
.