Pokud vás po jídle často trápí pálení žáhy, nadměrné říhání či bolestivá plynatost, začne vás to frustrovat. Co za těmito zdravotními potížemi nejčastěji stojí? A jak je zmírnit?
Sledujte, po kterých jídlech se vám příznaky zhoršují. Některé zažívací potíže mohou být projevem potravinové nesnášenlivosti na laktózu či lepek.
Bez změny to nepůjde
Omezte tučná, smažená a obtížně stravitelná jídla. Opatrně s přesolenými potravinami a sladkostmi. Vybírejte si stravu bohatou na vlákninu: ovoce, zeleninu, luštěniny, celozrnné pečivo a probiotika, jako kysané mléčné výrobky a kvašenou zeleninu.
Jezte raději menší porce jídla a častěji. Odkládání jídla na večer vede k tomu, že toho sníte více a sáhnete po nevhodných potravinách. Rovněž se nepřejídejte na noc. Sousta vždy pečlivě rozkousejte a nehltejte. Hlídejte si zdravou hmotnost a snažte se předcházet nadváze.
Opravdu už ani bublinky
Pro správné trávení je důležitý dostatečný příjem tekutin, zejména když vás trápí zácpa či průjem. Během jídla ale nepijte a vyvarujte se bublinkových nápojů, jako jsou limonády, perlivé vody a pivo, a nápojů s umělými sladidly. Omezte také konzumaci kávy a alkoholu.
Snadnější vyprazdňování
Pro správnou funkci střev je důležitý pohyb, který pomáhá rozhýbat střevní peristaltiku. Snažte se přemoci touhu po jídle a raději běžte na krátkou procházku. Nedostatek spánku a stres vedou k přejídání a často souvisí se syndromem dráždivého tračníku.
Neodkládejte potřebu jít na stolici a ideálně choďte v pravidelný čas (ráno po snídani). Ranní vyprazdňování můžete podpořit i sklenicí teplé vody po probuzení. Vyprazdňujte se v předklonu s koleny přitaženými k břichu! Využít můžete i stoličku, kterou si nohy podložíte.
Vsaďte na bylinky
Pro správné trávení můžete využít i koření, jako například anýz, bazalku, oregano, kopr, kmín nebo majoránku.
Jak pomůže lékárna?
Trávicí enzymy pomohou při těžkosti po jídle spolu s pocity plnosti. Doplní totiž chybějící enzymy slinivky a pomohou tak s trávením. Žaludeční kapky podpoří díky obsaženým bylinám zažívání a pomohou tak při obtížném trávení a křečích.
Probiotika dodají do trávicího ústrojí probiotické kmeny bakterií a pomáhají tak obnovit přirozené složení střevní mikroflóry. Léky na žlučník pomohou po konzumaci tučných jídel. Podpoří tvorbu žluče a její vylučování do tenkého střeva a usnadní trávení tuků.
Antacida přinesou rychlou úlevu při pálení žáhy a překyselení žaludku. Okamžitě zneutralizují nadměrnou kyselost žaludečního obsahu. Simeticon zmírní nadýmání a uleví při plynatosti. Působí na bubliny plynu v trávicím ústrojí. Ty se rozpadnou a snáze se tak vstřebají stěnou střeva.