nejsem sama
Úvod
Krása a zdraví
Recepty
Nápady
Magický svět
Cestování
Partnerské vztahy
Příběhy
Domů     Jak se žilo kdysi – Česká republika
Jak se žilo kdysi – Česká republika

Toužíte se projít po živém muzeu, kde na vás dýchne duch dávné doby? Vyrazte do skanzenu!

V Čechách i na Moravě jich najdete několik a mnohé z nich jsou unikátní. Obvykle bývá v místě připraven doprovodný program, který dokreslí atmosféru místa a přinese vám neobyčejné zážitky.

Muzeum lidových staveb Kouřim

Stavitelské památky z území středních, východních a severních Čech najdete v Kouřimi nedaleko Kolína.

Skanzen leží v krásném prostředí starého ovocného sadu a zahrnuje 14 větších objektů s hodnotnými interiéry, např. vzácnou polygonální stodolu z Durdic z roku 1684.

Najdete tu však také chalupu s roubeným špýcharem z Budče, statek z Týřovic, rychtu z Bradlecké Lhoty, dům z Jílového u Děčína nebo usedlost ze středního Polabí. Vše je doplněno o drobné památky, které dotváří dokonalou starobylou atmosféru.

Muzeum je celoročně dějištěm mnoha národopisných a dalších doprovodných programů. Od dubna můžete navštívit skanzen vždy od pátku do neděle, od května kromě pondělí kterýkoli den v týdnu.

Muzeum je přístupné už od roku 1976 a uvidíte v něm různé typy architektury. Možná vás zdejší interiéry inspirují k nějakým změnám i u vás doma... Librantický větrný mlýn navrhl Jaroslav Horák. Letos zde bude mimo jiné dokončena i úprava mlýnského návrší. Hliněné stavitelství je významnou součástí historie a tady si o něm uděláte představu. Ve Strážnice se začalo s výstavbou v roce 1973 a loni v říjnu zde byly dokončeny nové stavby. Je tu vše naklizené, ale nechybí ani část věnovaná žehlení a praní. Dřevěné městečko je nejnavštěvovanější částí skanzenu. Tady si vy i vaši potomci uděláte jasno v tom, jak to v dřívějších dobách v domácnosti chodilo. Zdejší skanzen vznikl jako čtvrtý na světě a nechybí tu ani expozice zahrádky našich babiček. Ve světnici hospodáře je expozice věnovaná jídlu. Takový sedací nábytek po babičce na chalupě nejspíš nemáte, že?

Podorlický skanzen Krňovice

Najdete zde stavby lidové architektury z původních lokalit na Královehradecku i podhůří Orlických hor, ale i obnovené nedochované stavby.

Součástí jsou pravidelné ukázky dobových řemesel, strojů a pracovních nástrojů, které bývalé generace potřebovaly ke každodenní práci. Nedávno zde také probíhala výstavba kopie větrného mlýna z Librantic, jehož předloha pochází už z roku 1855.

Šlo o jeden z nejstarších dochovaných mlýnů na Hradecku, i proto k němu byla k dispozici technická dokumentace a fotografie. Pokud chcete nevšední zážitek, můžete se tu i ubytovat v roubeném statku. Od května mají otevřeno o víkendech, v létě i v týdnu.

Skanzen Strážnice

Chaloupky s doškovými střechami, řemeslné dílny, klid a dokonalá harmonie – ve skanzenu v malebném koutě jihovýchodní Moravy si užijete 64 staveb, které seznamují návštěvníka s tehdejším způsobem života a bydlení lidu v oblastech Slovácka i části Pomoraví.

Sotva 25 min jízdy od Mutěnic najdete také vinohradnický areál, který je na našem území unikátem. Nechybí ani kovárna z Lipova, tkalcovská dílna, roubené stodoly, seníky, selské usedlosti i vodní pila a obydlí mlynáře. V dubnu má skanzen otevřeno pouze o víkendech, od května ale pak každý den.

Hanácké muzeum v přírodě

Jedinečný doklad hliněného lidového stavitelství z oblasti Hané najdete v obci Příkazy na Olomoucku, kde se nachází krásné muzeum.

Skládá se ze tří špaletových stodol z první poloviny 19. století, najdete zde také hanácký statek s obytnou a hospodářskou částí nebo novověkou roubenou stodolu ze Skaličky na Hranicku.

Návštěvníci se seznámí s namáhavým životem na hanáckém statku v dřívějších dobách, nahlédnou také do historie Kameníčkova gruntu. Těšte se na původní kuchyň, světnici, oficírskou světničku či řemeslnou dílnu.

Dozvíte se také, jak dříve vypadal chlév pro hospodářská zvířata a jak se liší od zázemí pro dobytek dnes. Od května otevírá skanzen o víkendech, 1. 5. a 8. 5. 2024 bude mimořádně přístupný rovněž.

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm

Když se řekne skanzen, mnozí si vybaví právě ten valašský na severovýchodní Moravě. Založen byl v roce 1925 sourozenci Jaroňkovými a je nejstarším muzeem svého druhu ve střední Evropě.

Sestává ze tří expozic, jimiž jsou: Dřevěné městečko, Valašská dědina a Mlýnská dolina. Najdete zde stovku památkových objektů.

Nejvýraznějším rysem dění v muzeu je cílevědomé úsilí o oživení zapomenutých tradičních technik, lidového umění a obyčejů i o rekonstrukci společenského života, obchodu a zábavy našich předků.

V roce 2017 zde pracovníci muzea sami postavili kamenný chlév. Jde o věrnou kopii objektu, který na Valašsku dříve stál. Nyní vzniká za horizontem Valašské dědiny nový areál muzea, nazvaný Kolibiska, kde už nyní uvidíte první stavby, např. hájovnu.

Při toulkách valašskou dědinou se mimo jiné dozvíte, jak se pěstují ovocné stromy dávných odrůd, a nahlédnete i do hamru, mlýna či pily.Od dubna je tu otevřeno od úterý do neděle, v květnu už i v pondělí.

Skanzen v Přerově nad Labem

Zde, zhruba 35 km na východ od Prahy, najdete chalupy, špýchary, stodoly i jiné objekty. Součástí je myslivna s hospodářským dvorem i stará škola, kde se kdysi učilo.

V zařízených interiérech a v dlouhodobých i sezonních výstavách je předváděn život venkovského lidu ve středním Polabí od konce 18. do poloviny 20. století. Zdejší skanzen byl čtvrtým v Evropě a vznikal už v 19. století, což z něj činí unikátní místo.

Iniciátorem byl příslušník toskánské větve Habsburků, mořeplavec a arcivévoda Ludvík Salvátor Toskánský. Bývalou panskou kovárnu nechal vybavit národopisnými předměty ze zdejší obce. Otevřeno tu mají od úterý do neděle, od března do října.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
kralova

Skanzeny jsou mega! Vždycky jsem tahtla rodinu, abychom jely na vylet do nejakýho. Nejvíc mě baví, když je tam ukázka řemesel. Super článek, díky za tipy kam jet příště.

irena162

Skanzeny jsou tak nějaký připomínka, že moderní život není všechno. Člověk se tam může naučit hodně o tom, jak se žilo dřív. Rozhodně chci navštívit ten v Rožnově, slyšela jsem na něj už hodně kladných ohlasů.

veracerna

Fascinující přehled skanzenů v naší republice. Klíčová role těchto míst v edukaci a zachování kulturního dědictví je naprosto zásadní. Kouřim i Rožnov pod Radhoštěm jsou na mé seznamu míst, která bych chtěla navštívit.

sykorova164

No, skanzeny su fakt super, koukala jsem na to Kouřim a musim říct, že bych tam jela hned. Měla jsem možnost bejt v jednom minulej rok a bylo to jak cestovat časem. Super článek!

sdílejte článek
Předchozí článek
Související články
Pokud plánujete dovolenou, kdy si dopřejete plážovou zahálku, pak je pro vás Sardinie ideál­ní. Téměř 2000 km dlouhé pobřeží, fantasticky čisté moře a také zajímavé zbarvení písku od bílé až po zlatou či růžovou. Budete se tu cítit jako v ráji Na čtyři desítky sardinských pláží se pyšní oceněním Modrá vlajka. Nejkrásnější pláž Sardinie je […]
Na samém cípu chorvatského pobřeží se nachází nádherné město, které v sobě snoubí modernu a starou architekturu. Dubrovník se nachází v jižní Dalmácii a je považován za jedno z nejkrásnějších měst na světě. Jeho historické centrum je dodnes obehnáno monumentálními hradbami. Uvnitř pak najdete nespočet obchůdků, kavárniček i tajuplných uliček, které přímo vybízí k tomu, abyste se v nich schovali před spalujícím letním […]
Pro mnohé z nás je léto v Chorvatsku srdeční záležitostí. Sem Češi jezdí na dovolenou nejčastěji. Moře je tu krásně čisté a teplé, ceny stále ještě akceptovatelné a lidé pohostinní. Jadranské moře, které omývá chorvatské pobřeží, je považováno za jedno z nejkrásnějších v Evropě. Sytá modř, skály kolem malých zátok i nekonečně dlouhé pláže, hory na dohled a mnoho ostrůvků v moři dělá […]
Na Mallorce vás zcela jistě uchvátí rozlehlé pláže a azurově modré moře, ale i fantastická okolní příroda a historické památky. Navíc je na ostrově krásně po celý dlouhý rok, takže plánování dovolené je o to jednodušší. Přestože největší z Baleárských ostrovů Mallorca spadá oficiálně pod Španělsko, rozdíly v porovnání s pevninským Španělskem jsou znatelné na první pohled. Na Mallorce se mluví místním nářečím katalánštiny, […]
reklama
Partnerské vztahy
Syndrom náhle prázdného hnízda
Když se děti osamostatní a odcházejí z domova, můžete se cítit docela ztracená. Jejich pokoj je prázdný, lednička naopak plná. A všude je takové divné ticho. Jak se s tím vyrovnat a zařídit si nový život? Po odchodu dětí se vám změní život. Některé matky to uvítají s radostí a oddychnou si, ale jiné se potýkají s tíží a smutkem. Říká se […]
Syn je hypochondr a já to odnáším
Nejdříve jsem si myslela, že je jen líný a nechce se mu chodit do práce. Když ale začal nadávat na lékaře, že nemohou přijít na to, co mu je, pochopila jsem, že je situace mnohem horší. Každá maminka si od té doby, kdy se jí narodí děti, představuje, co z nich asi vyroste. Já jsem si děti […]
Vaše tělo mnohé napovídá. A nelže!
To nejlepší, co pro váš vztah můžete udělat, je neřešit, jaký je ten druhý, ale všímat si co nejvíc toho, jak se vedle něj cítíte vy sama! Jestli ve vás ten druhý vidí nějakou špatnou vlastnost, kterou vám vyčítá, je to velmi pravděpodobně právě ta, která ho štve na sobě samém! Možná se mu na sobě taky nelíbí, […]
Zvedněte si sebevědomí
Všechno, co prožíváte, začíná v hlavě. Způsob, jak vnímáte sama sebe, si utváříte už v dětství. Vyrovnaná žena se jen tak nehroutí, ta nejistá o sobě stále pochybuje. Je to i váš případ? Pomůžeme vám: Ženy s nízkým sebevědomím často uvěří manipulátorům, kteří jim říkají, že jsou neschopné a že za nic nestojí. Jsou velmi citlivé […]
Cestování
Nejkrásnější ostrovy – Řecko
Letní dovolená na kterémkoli z řeckých ostrovů je takovou sázkou na jistotu. Počasí tu nezklame nikdy a zdejší pláže jsou vesměs excelentní. Santorini Pláže na ostrově Santorini jsou jedinečné. Mají různobarevné odstíny od černé po červenou a bílou. Moře je až indigově modré a láká ke koupání. Pláž Perissa je jednou z nejdelších na ostrově […]
Starobylé Turecko – Evropa
Turecko nabízí rozmanité možnosti pro strávení letní dovolené. Luxusní hotelové resorty nabízí skvělé služby, ale místní městečka a letoviska také mnoho památek k poznávání. Letní dovolená v Turecku je další oblíbenou záležitostí českých turistů. Příjemné počasí tu panuje od května až do října, v letní sezoně tu je 12 hodin slunečního svitu a prakticky žádný déšť. Klasika, která neomrzí Oblíbenou […]
Kouzelné řecké ostrovy
Dokonalé pláže, krásná příroda, zajímavé památky a méně turistů. Tady navíc i trochu ušetříte a dovolená bude i tak úžasná! Zkuste něco nového a přitom řeckého! Krásný výhled Portara Zde najdete opravdu nádherné pláže s tyrkysovým Egejským mořem, malebné typické řecké vesničky i bohatou historii, zejména tu antickou. Na ostrově Naxos si užije ideální dovolenou ten, kdo touží po dobrém odpočinku a hlavně klidu. […]
Ochutnejte snové kouzlo Malediv
Máte-li hluboko do kapsy, tahle luxusní jihoasijská destinace vám zřejmě zůstane zapovězena. Tedy pokud si netroufnete na velké dobrodružství a nevydáte se na exotické Maledivy na vlastní pěst. Podaří-li se vám vychytat letenky, sen se může stát velmi rychle skutečností. Souostroví Maledivy na jihu Asie v Indickém oceánu tvoří řetězec 19 korálových atolů s celkem […]
Krása a zdraví
Kroky ke zdraví a dlouhověkosti
Obyčejná chůze je jednoduchý a efektivní způsob, jak pečovat o své zdraví. Bez ohledu na věk či fyzickou kondici dokáže zlepšit celkovou kvalitu života. Projděte se do práce, na kávu nebo si třeba dopřejte svižnou procházku v přírodě. Můžete zkrátka chůzi lehce zakomponovat do běžného dne. Jak chodit správně Aby chůze fungovala, nestačí se jen tak loudat. Je […]
Posilujte svou imunitu
V novém miniseriálu vám přinášíme tipy na posílení imunity v průběhu celého roku. Dnes se zaměříme na zdraví prospěšné bylinky. Kouzelné bylinky umí zázraky a k udržení zdraví není lepších parťáků. Andělika lékařská Andělika pomáhá s trávením a proti nadýmání, při nechutenství a problémech se žaludkem. Ale také se jí dají vyhnat toxiny z těla, a to nejen běžné škodliviny, ale také jedy. Užívají […]
Mytí vlasů? Jděte s dobou!
Přáli byste si mít krásné lesklé vlasy, ale jako by jim pořád něco chybělo? Pečujete o ně, a pořád to není ono? Zkuste metodu CWC. Co se skrývá za písmeny CWC? Je zkratka anglických slov condicioner–wash–condicioner, tedy česky kondicionér– mytí–kondicionér. Spolu se správně vybranými vlasovými produkty touto metodou docílíte úžasných výsledků. Kondicionér, šampon, kondicionér Je to velmi […]
Pomóc, mám boreliózu!
Máte ráda procházky přírodou, toulky lesem nebo odpolední pikniky v parku? Pokud ano, je načase seznámit se s boreliózou, zákeřnou nemocí, která číhá i tam, kde byste to vůbec nečekala. Ptáci zpívají, květiny kvetou, a vy se rozhodnete, že je čas na procházku v přírodě. Vše vypadá idylicky až do okamžiku, kdy objevíte malého, nenápadného […]
Magický svět
Jak jsem ve starém domě vymyslela hororový příběh
Věřila jsem, že to bude ideální prostředí pro psaní. Takové strašidelné doupě se jen tak nevidí! Jenže v noci se ta barabizna probudila k životu a já byla strachy bez sebe. Opřela jsem se vší silou do dveří a vzala za kliku. Při prvním kroku jsem klopýtla přes práh a při pádu do temného prostoru se mi na tvář přilepila […]
Letní nápoje, které umějí čarovat
Osvěží, a navíc v sobě ukrývají magickou sílu díky svým ingrediencím. Pojďte si s námi trochu začarovat u dobrého, vychlazeného drinku! Budete překvapeni, jak jednoduché to je. Myslíte si, že si čarodějky dávají v létě také dovolenou? Ani náhodou. Připravte si pár kostek ledu, sáhněte po správné sklenici a připravte si nápoj, který vás ochrání před zlými duchy nebo přinese do […]
Kávová sedlina skrývala tajemství
Nemohla to být náhoda. Zlé zjevení na dně šálku kávy se objevilo už dvakrát a dvakrát jsem poté oplakávala smrt někoho blízkého! Nedokážu vyjádřit ten zvláštní pocit, když se mi to stalo poprvé. Bylo mi asi třináct let. U obce, kde bydlím, se stalo vlakové neštěstí. Tehdy při něm zahynulo hodně lidí. Celý vagon motoráčku byl zdemolován. […]
Láska v duchu feng-šuej
Jste už dlouho sama a nedaří se vám potkat vhodného partnera? Zkuste to podle moudrého učení feng-šuej, které vám může pomoci nejen tipy, jak udělat domov kouzelnějším, ale také jak potkat pana Božského. Když to v dávných dobách nešlo jinak, lidé se uchylovali k milostné magii. A dělají to i dnes. Existují metody, jak přivábit […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Japonská kapitulace: Císařův projev propašovali z paláce v koši s prádlem
historyplus.cz
Japonská kapitulace: Císařův projev propašovali z paláce v koši s prádlem
Pučisté v čele s majorem Kendžim Hatanakou horečně prohledávají Hirohitův císařský palác v Tokiu. Nemohou nalézt vytoužený úlovek a v nitru jindy zdvořilých Japonců už to pořádně vře. Půlnoc se zatím překulila do nového dne, kdy jejich vládce přizná světu hořkou válečnou porážku.   Na obloze nad japonskou Hirošimou se 6. srpna 1945 objevuje mohutný hřib.
Zdeněk Žák: „Mám staročeskou zahradu“
panidomu.cz
Zdeněk Žák: „Mám staročeskou zahradu“
Kdysi v seriálu Život na zámku byl za kovboje. Dnes má spoustu dětí i vnoučat a také koně. O ty se však stará hlavně jeho paní. Maminka Zdeňka Žáka učila v mateřské školce, otec byl nástrojařem, později konstruktérem. Zdeněk má mladšího bratra. Všichni bydleli v malém bytě v centru Prahy, v činžáku s pavlačemi do
Nebeské menu bude možné ochutnat na nové adrese
iluxus.cz
Nebeské menu bude možné ochutnat na nové adrese
Zážitkově gastronomická atrakce Večeře v oblacích patří k podzimní Praze stejně jako Karlův most či Pražský hrad. Nejen tyto dominanty české metropole si můžete při obědě či večeři prohlédnout z nevše
Jemně pikantní thajská polévka s kokosovým mlékem
tisicereceptu.cz
Jemně pikantní thajská polévka s kokosovým mlékem
Je pikantní, velmi jemná a odráží se v ní hned několik výrazných chutí. Suroviny 1 –2 kachní prsíčka 1  l zeleninového vývaru 1 balení rýžových nudlí 1 cm zázvoru 2 plechovky kokosového mlék
Když potkám toho pravého, poznám to okamžitě
skutecnepribehy.cz
Když potkám toho pravého, poznám to okamžitě
Zatvrdila jsem se a řekla si, že si už do života žádného chlapa nepustím. Potom jsem našla přede dveřmi kytici lučního kvítí. Všechno začalo tak, že jsem napochodovala ve Štěchovicích na parník. Doprovázel mě můj tehdejší kluk, a musela bych se hluboce zamyslet, abych si vzpomněla, jak se jmenoval. Měla jsem jich fůry. Byly to však samé
Poušť Atacama, nejsušší místo na planetě, rozkvetla uprostřed zimy
21stoleti.cz
Poušť Atacama, nejsušší místo na planetě, rozkvetla uprostřed zimy
Atacama se nachází v Jižní Americe, táhne se tisíc kilometrů podél Pacifiku od jižní hranice Peru po centrální část Chile. Prší zde jen velice zřídka, dle měření v jejím středu mezi roky 1570 až 1971
Hřbitovní záhada: Vesnici děsí živí mrtví!
enigmaplus.cz
Hřbitovní záhada: Vesnici děsí živí mrtví!
Na vesnickém hřbitově v San Bernardu v Kolumbii se už několik desítek let pohřbení nebožtíci sami od sebe mumifikují. Vědci si přitom marně lámou hlavu, co se to děje. Činí tak jeden nebožtík po druhé
Léta, kdy Charlie Sheen užíval drogy, se mu nakonec pořádně vymstila
nasehvezdy.cz
Léta, kdy Charlie Sheen užíval drogy, se mu nakonec pořádně vymstila
Charlie Sheen (58) si slávu užíval plnými doušky. Alkohol tekl proudem a bez drog a sexu nedokázal ani fungovat. Jednoho dne ale všechno zčistajasna skončilo – z úst lékařů si vyslechl, že je HIV pozi
Tajemná Macocha: Proč přitahuje sebevrahy?
epochanacestach.cz
Tajemná Macocha: Proč přitahuje sebevrahy?
Rozdíl teploty je značný. Zatímco venku zuří horké léto, při vstupu do jeskynního systému se výrazně ochlazuje. Ve vzduchu je vlhkost, dno jeskyně tvoří vodní hladina. Pohled ze stometrové hloubky propasti Macocha je neskutečný a nádherný. A mrazivý, když si uvědomíme, že tělo sebevraha dopadne na dno během pouhých čtyř vteřin. Píše se rok 1723.
Domácnosti i firmy pod náporem hackerů! Braňte se!
epochaplus.cz
Domácnosti i firmy pod náporem hackerů! Braňte se!
Počítače dnes používáme k mnoha transakcím od objednávání k jídla přes nákupy v obchodech až po ovládání bankovního účtu. Přitom jejich zabezpečení řada z nás věnuje menší pozornost než výběru zámku ke vchodovým dveřím a pojištění bytu. Zloději jsou však vždy napřed a již před dlouhou dobou se přesunuli i na internet. Vybílit kreditní kartu, kterou používáte k nákupům na
Geny, hormony, nebo sex: Proč plešatíme?
epochalnisvet.cz
Geny, hormony, nebo sex: Proč plešatíme?
Každý den člověku vypadne asi 100 vlasů. Mezi 100 000 zbývajícími je to celkem zanedbatelná ztráta. Řídnoucí ohon nebo první spálenina pokožky hlavy sluncem ale může signalizovat, že něco je v nepořádku. Zcela bez povšimnutí může dotyčný přijít až o 50 procent své kštice, než si uvědomí nesporný fakt: Začíná plešatět.   Muži se jí
Průsečík barev a designu
rezidenceonline.cz
Průsečík barev a designu
Interiér tak trochu extravagantního domu navrhla velmi kreativní designérka, jež hledala inspiraci v barvitém životním příběhu investorského páru, a vytvořila tak svěží a moderní platformu pro život uprostřed přírody. V městečku Itupeva v srdci brazilského státu São Paulo stojí rezidence, jež je více než jen obyčejným obydlím; je to místo setkávání velké rodiny, zasahující do
4
0
Would love your thoughts, please comment.x