Pohádali jste se a nahlas jste si vyměnili názory. Možná, že vzduchem prosvištěl i talíř. Vypadá to u vás při hádce podobně? A zůstalo mezi vámi dusno, které by se dalo krájet? Poradíme vám, jak se po bouři znovu sblížit!
Hádat se je přirozená forma komunikace, vyměňovat si názory prostě potřebujete. Vyhýbat se hádkám znamená jen pád do partnerského pekla. Ale měla byste se naučit, jak se správně hádat a hlavně, jak se správně usmiřovat.
Hádka je v partnerství důležitý prvek zachovávající lásku při životě. Kudy vede stezka ke smířlivému objetí, aniž v sobě musíte dusit pocity křivdy? Jak k sobě znovu najít cestu, aniž by se jeden z vás musel ponižovat?
Co potom, když hromy utichnou a slzavé řeky vyschnou? Nechtějte vždycky vyhrát Je normální, že každý vnímáte situaci jinak.
A čím víc zuříte, tím krajnější zastáváte názor. Ve vzteku z vás mohou vypadnout šílené věty a moudra, kterým byste se jindy jen smála. „Ty jsi mi řekl…a tehdy jsi mi ještě řekl… Ty jsi udělal to- Není dobré, když se život rodičů a prarodičů podřizuje dětem.
Je důležité stanovit si pravidla. Ti, kteří v sobě nemají zpracované emoce ohrožení a žárlivosti z dětství, se s nimi znovu setkávají v partnerském vztahu nebo prostřednictvím dětí a vnoučat.
Když chválíte jedno dítě před druhým a druhému vyčítáte, vyvolává to v něm pocity méněcennosti.
Dítě se stáhne do sebe a nechce o svých pocitech mluvit. Tím popírá to, co cítí a potlačenou žárlivost si v sobě nese dál. Pravidla jako zdroj bezpečí Takové dítě se pak neustále srovnává s dalšími po celý život.
Je pro ně důležité vědět, kde je v rodině jejich místo a jaké jsou vzájemné vztahy mezi rodiči, prarodiči, i sourozenci. Rodinná pravidla jsou pro něj zdrojem bezpečí.
Je důležité ukázat dítěti, že se s vlastními pocity u m í m e vypořádat a že ani ono se nemusí bát svého citového života a nemusí prožívat strach z ohrožení.
Tak z něj bude vyrůstat člověk se zdravým uvědoměním si sebe sama a svého místa v rodině i ve světě. Mluvit o pocitech je důležité Je důležité ptát se dítěte na to, jak se cítí, co prožilo a prožívá a jak věci, které se kolem něho dějí, vlastně vnímá.
Jen tím, když s ním budete mluvit otevřeně, vytvoříte bezpečné prostředí pro jeho zdravý vývoj. Tímto přístupem můžete předejít různým negativním projevům, které se prokážou, když se dítě cítí nejisté. Např.
noční pomočování, ekzémy, vzdorovitost, odmítání, nemluvnost, či pověstné dětské záchvaty vzteku. Prostě a jednoduše: Ukažte dítěti, že všechny emoce jsou v pořádku. Ať v sobě nic nepotlačuje.
hle a naopak vůbec neudělal tohle… Ve vodopádu takových obvinění se ten druhý zákonitě musí utopit.
Snažte se proto odložit svou hrdost na později a prozatím se spokojte s kompromisem. Vyhrát pokaždé není vítězství. Někdy je lepší ustoupit. Někdy je dobré zamknout si pusu Váš partner je po hádce tak rozhozený, že sotva ucedí:
„Podáš mi prosím sůl“, zatímco vy už jste připravená k debatě o víkendovém výletu? To nejde.
Jestli z vás napětí sklouzne jak lavina z kopce, dejte čas i tomu druhému. Dopřejte mu alespoň hodinovou lázeň ticha. Muži se potřebují po vypětí vzpamatovat. Hádka je vyčerpá víc, protože nedokážou s pocity pracovat tak dobře jako většina žen.
Jakákoliv činnost odláká pozornost od bouřky. Nechte ho odpočinout si, klidně u televize. Jaký je pravý důvod hádky? Denní starosti se podepisují na vaší náladě a vy pak při sebemenší zámince můžete snadno vybouchnout, protože potřebujete klid.
Pokud se s mužem pohádáte a tušíte, že za vaší zlostí stojí víc, než to, kvůli čemu jste na něj spustila, chvíli zhluboka dýchejte a pak mu v klidu přiznejte: „Promiň, že dělám dusno. Mám starosti, takže jsem podrážděná.
“ Partner nejspíš vaše pocity pochopí. „Jestliže dokážete mluvit o skutečných příčinách otevřeně a být si navzájem oporou, potřeba agresivity se vytratí.
Oceňte jeho vstřícný krok Pokud muž udělá smířlivý krok, nemusíte se mu hned vinout kolem ramen, když cítíte, že jste byla v hádce v právu.
Jestliže vám vzápětí přinese dárek, s díky ho přijměte a vysvětlete, že potřebujete nějaký čas na srovnání myšlenek. Zkuste se na chvíli odříznout od přítomnosti a posbírat v sobě city, které k milému chováte.
.