Milovníci zahrad vědí, že už nastává čas, kdy si musí důkladně promyslet uspořádání své zahrádky. Brzy se totiž pustí s vervou do práce.
Trávník po zimě důkladně vyčistíme – od listí, úlomků větviček a suché trávy. Potom na něj můžeme rozhodit kompost a dosít semena. Trávník sekáme poprvé, když v zahradě rozkvétá zlatý déšť.
Optimální výška sekání by měla být 4 cm, u druhého sekání (o týden později) bychom měli trávník posekat hlouběji.
Plochu provzdušníme hráběmi nebo speciálním vertikutátorem, aby\ se z trávníku odstranily plstnaté zbytky spolu s mechem, zkypří se půdní povrch a posílí se růst trav.
Aby byla krásná!
Ze skalky odstraníme zimní přikrývku, vyčistíme ji od napadaných listů, odstraníme uhynulé a vymrzlé druhy skalniček a přitlačíme kořeny rostlin vytažené mrazem. Do mezer mezi kameny přisypeme zeminu chudou na živiny.
Také bude nutné vyrovnat a zapustit do půdy uvolněné kameny. Kamenná drť, kterou nasypeme do volných prostorů mezi kameny a skalničkami, zabrání růstu plevele. Na prázdná místa ve skalce však můžeme dosadit nové rostliny. Druhy, které se příliš rozrostly, je třeba vybrat, rozdělit a znovu zasadit.
Čas na nové přírůstky
Začátkem března odstraníme zimní kryt, obaly a rohože z choulostivých druhů dřevin. Na jejich výsadbu si vybereme dny, kdy je pod mrakem, případně den před ohlašovaným deštěm. Jáma musí být dost velká, k zemině přimíchejme kompost a rašelinu.
Po výsadbě udržujeme půdu stále vlhkou, hlavně během slunečných dnů. Postaráme se nyní i o živé ploty – vyhrabeme z nich suché i tlející listí, doplníme kůrový mulč a aplikujeme vícesložkové hnojivo.
Jezírko jako zrcadlo
Jezírko a jeho okolí vyčistíme od zahnívajících rostlinných zbytků a zimního odpadu. Rozrostlé vodní rostliny protřídíme. Brzy na jaře můžeme osázet břehy rostlinami – to totiž nejlépe uvidíme, kde jsou volná místa. Až po výsadbě napustíme čistou vodu do jezírka.