Mezi hlavní příčiny náhlé bolesti žaludku patří nadměrná konzumace potravin či alkoholu. Co je dobré mít po ruce, aby se podrážděný žaludek zklidnil?
Zná to asi každý z nás, že o svátcích se občas přejí. Vždyť kdo by odolal všem těm lákadlům. Jenže někdy takové „přecpání se“ může skončit i nepříjemností. Proto vám přinášíme ověřené tipy, jak vrátit trávení do pohody.

Krátkodobý půst
Žaludek nás občas trápí kvůli nadměrnému množství jídla. Nejjednodušším a nejúčinnějším řešením je na chvilku si od stravy odpočinout. Zkusit můžete přerušovaný půst, kdy se jídlu vyhnete alespoň 14 hodin, nebo si dejte celodenní očistu. Během ní můžete popíjet bylinkový čaj.
Nápoj ze skořice
K léčbě trávicích poruch, plynatosti, nadýmání, pálení žáhy a nevolností celkově se skořice využívá už od nepaměti. Zkuste popíjet skořicový čaj – stačí přidat tyčinku cejlonské skořice do sklenice vody a nechat louhovat 10 minut.
Lektvar z kmínu
Dalším kořením, které může být užitečné při mírnění nevolností, zácpy i průjmu, je běžný kmín. Dvě lžičky (asi 10 gramů) mletého nebo drceného kmínu zalijte 250 ml horké vody a dejte na 10 minut odstát. Sceďte, nechte dojít na pokojovou teplotu a pomalu popíjejte.
Zázvorový čaj
Zázvor má protizánětlivé a analgetické účinky. Je tak skvělým pomocníkem při bolestech žaludku. Zkuste jemný zázvorový čaj nebo si kápněte kapku čerstvé zázvorové šťávy pod jazyk.
Mezi další čaje, které vám od pocitu těžkého žaludku uleví, patří mátový a heřmánkový.
Citronová šťáva
I přes kyselou chuť je citronová šťáva zásaditá a je tak účinnou zbraní proti pálení žáhy. Sklenka vody s rozmíchanou čerstvě vymačkanou šťávou z citronu neutralizuje žaludeční šťávy a uleví vám od příznaků pálení žáhy.
Jedlá soda nebo zázračný fenykl
Rychlou úlevu od pocitu těžkého žaludku vám přinese i jedlá soda. Stačí ji rozmíchat ve sklenici vody a vypít. Ovšem dávejte si pozor, abyste to se sodou moc nepřehnali, bohatě postačí jedna lžička.
Fenykl pak pomáhá při nadýmání a problémech spojených se zažívacím ústrojím. Dejte jej do polévky nebo i salátu.

Jděte se projít
Po dobré večeři vás láká lehnout si na gauč. To byste však udělali chybu. Tlak na žaludek se ještě více zvýší, což může vést až k pálení žáhy. Raději se zvedněte, oblečte si pohodlné a volnější oblečení a připravte se jít ven.
Procházka na čerstvém vzduchu
Mírná fyzická aktivita, jako je chůze, pomáhá zlepšit trávení a ulevuje od pálení žáhy, nebojte se proto vyrazit na dlouhou procházku, jakmile pocítíte příznaky.
Určitě bych přidala, že dobré trávení podpoří také vyvážená strava během celého roku. Tyhle tipy na utišení žaludku se ale hodí, pokud to člověk přežene, souhlasím!