Ledviny v našem těle plní řadu funkcí, některé z nich jsou životně důležité. I tento párový orgán potřebuje pravidelnou „údržbu“, aby dobře fungoval.
Hlavním úkolem ledvin je odstraňovat z těla odpadní látky ze stravy a tekutin. Kromě toho vytvářejí tři důležité hormony:
erytropoetin stimuluje kostní dřeň k tvorbě červených krvinek, renin reguluje krevní tlak a kalcitriol, který má důležitou roli v kostním metabolismu.
Základem je pitný režim
Tekutiny naše tělo potřebuje nejen k odplavování škodlivin, ale i ke správné látkové výměně. Zvláště obezřetní by u dodržování pitného režimu měli být starší lidé.
Těm často jejich vlastní tělo nedá signál, že má tekutin nedostatek, pocit žízně se u nich mnohdy vůbec nedostavuje.
Potřebné množství je také pro každého jiné. Obecně si potřebný denní příjem tekutin můžete spočítat podle vzorečku: vaše hmotnost v kilogramech × 0,035 = denní potřeba tekutin v litrech (například 70 kg × 0,035 = 2,45 litru/den).
Toto množství však ovlivňují i další faktory, jako je fyzická aktivita, teplota prostředí nebo zdravotní stav.
I každý detail vám napoví
Orientačně můžete správné nastavení pitného režimu kontrolovat také na toaletě, kam byste měli zavítat cca 5–8× denně, moč by měla být světle žlutá a bez zápachu.
Zbavte se zlozvyků
Ledviny nevyžadují žádnou speciální očistu, jejich zdraví však může narušit například nevhodná strava, vystavování toxinům i chronický stres. V takovém případě jim může očista prospět a měla by jí být především změna životosprávy.
Nezapomínejte ani na pravidelné preventivní prohlídky u praktického lékaře. Díky nim máte šanci zdarma a hlavně s předstihem zjistit, zda netrpíte nějakou chorobou i to, jak vaše ledviny pracují.
Dobré rady
• Pro zdraví ledvin omezte příjem soli
na 5 g/den
• Pijte hlavně čistou vodu, ovocné a zelené čaje a zeleninové šťávy