Pojďme se v sychravých dnech zasnít a přenést do prosluněné Indie, kde na západním pobřeží leží známá turisticky vyhledávána a překrásná provincie Goa.
Najdete tu všechno, co čekáte od tropického ráje, ale za minimální peníze! Na plážích bývalé portugalské kolonie se houfuje velké množství důchodců z Evropy, ale samozřejmě i o dost mladší ročníky.
Většina návštěvníků přilétá do oblastní megapole Bombaje a odtud vyráží podél pobřeží vlakem, ti pohodlnější ovšem přestoupí na stejném letišti na terminál pro domácí lety a nastoupí na letadlo do Dabolimu, odkud do cílové destinace lze dojet i místním levným taxíkem. Cestování se tak mění v úplnou idylku.
Dabolim leží na poloostrově Vasco da Gama a už na dohled jsou pláže. Chudším vrstvám je určena Monkey Beach, a na jih od letiště už jsou pláže s chatkami: Bimbel Beach, Bogmalo Beach, kde jsou už i velké hotely. Což je jen zlomek možností.
Za zábavou na sever
Jde li vám o tanečky a mecheche na pláži, jeďte na sever, kde vesničky Anjuna a Vagator objevili už v 60. letech hippies a dodnes se sem jezdí hlavně za mejdany. Zdejší vesničky mají za názvy většinou přípony –Beach, aby bylo jasné, že tu turista batůžkář najde vše, co k životu potřebuje (tedy bary, krámky a restaurace) a že najmout si tu chatku s WC a sprchou je hračka. Informovaný turista neopomine prohlídku města Pandžím v ústí řeky Mandovi, odkud jezdí autobus do Staré Goy, původního, několik set let starého města, v 19. století opuštěného, dodnes plného křesťanských chrámů, jež bývalo díky obchodu nejbohatší na indickém západním pobřeží.
Za klidem na jih
Jde-li vám o klid, zamiřte z Debolimu na jih, možno vlakem, autobusem i taxíkem.
Zpočátku budete míjet snobské resorty, až po dvaceti kilometrech za mysem s troskami pevnosti Cabo de Rama začínají „lidové“ chatičky s tou skutečnou romantikou, jako Cola Beach, Agonda, Palolem a Kolsar.
Tady jsou ty pravé komunity, kterým jde pohodu, klídek a semtam výlet do okolí.
Agonda navíc disponuje malou českou komunitou, která poradí, jak ty čtyři měsíce prožít nejlépe, a kde třeba nakoupit potraviny, když už se vám nechce do zdejších proklatě levných restaurací. Pak si pořídíte vlastní slunečník a lehátko, a usnete odpoledne na pláži šest a půl tisíce km od domova s myšlenkou, že život je krásný.
Indie pro začátečníky
Ano, tak se říká této provincii: Indie pro začátečníky. Zatímco Angličanům bylo vyznání domorodců šumafuk, koloniální Portugalci je pilně pokřesťanšťovali, a tak je z velké části křesťanská a plná barokních svatostánků.
V době, kdy Angličané Indii dávno opustili, Portugalci tu stále měli kolonii a málem se s Indií pustili do války!
Těžko říct, zda je to podnikavým křesťanským duchem, ale Goa je dodnes nejbohatším indickým regionem. Nedá se podle ní posuzovat zbytek Indie, kde jsou poměry mnohem drsnější!
Mnozí se k taxíkům uchylují proto, že autobusy a hlavně vlaky jezdí nacpané a koupit lístky je nutné nejméně den, ale raději týden předem. V mnoha letoviscích bývá problém s bankomaty, leckde je jen jeden, který rekreanti za den „vydutí“.
Pokud si na svůj pobyt přivezete elektrický spotřebič (např. vařič), nezapomeňte na adaptér, i když leckde už počítají s evropskou normou. Ceny zájezdů ostře kontrastují s lácí pobytu „na divoko“!