V létě, když odložíme teplejší oblečení a uzavřené boty, se naplno ukáže, jak pečlivě se staráme o zdraví a krásu svých nohou. Určitě není nic příjemného, když i ostatní vidí, že máme plíseň na nehtech, rozpraskané paty nebo oteklé kotníky. Jak nohám od těchto neduhu ulevit?
Většina lidí si neuvědomuje, že tyto potíže nejsou pouze záležitosti kosmetického charakteru, ale především ukázka celkového zdraví našeho organismu. Snad nejvíc nám v teplých měsících komplikují život oteklé nohy. Tento problém může mít na svědomí celá řada příčin.
Kde je příčina?
Na vině může být vysoký krevní tlak, zánět cév, nedostatek vitamínu B1, špatná činnost srdce, jater či ledvin, snížená činnost štítné žlázy nebo třeba křečové žíly.
Pokud nás tedy nepříjemné otoky dolních končetin trápí, měli bychom v každém případě navštívit svého lékaře. Také bychom se měli zamyslet nad tím, co pro své nohy můžeme udělat my sami.
Půjde to i bez soli
Úplně pro začátek bychom měli omezit množství soli v konzumovaném jídle. Pokud se bez soli zcela neobejdeme, můžeme vyzkoušet její zdravější variantu, mořskou, nebo himalájskou sůl.
Aby se nám pokrmy s minimálním množstvím soli nezdály fádní, můžeme vylepšit jejich chuť několika kapkami citronové šťávy nebo čerstvými bylinkami.
Zdraví ze zahrádky
Za zmínku stojí především kopr a petržel, které mají výrazné močopudné účinky a pomohou nám tak s vyloučením solí z těla. Zvlášť teď v létě bychom do svého jídelníčku měli zařadit i větší množství čerstvého ovoce a zeleniny, jako jsou jahody melouny a okurky. I ty totiž mají výrazné močopudné účinky.
Vyzkoušejte petrželový čaj
Nejprve nasekejte petrželové kořeny a listy. Čtvrt šálku nasekané petržele umístěte do čajového uzavíratelného sítka a zalijte šálkem vroucí vody. Nechte louhovat po dobu pěti minut a vyjměte sítko.
Aby vám čaj chutnal, můžete do něj přidat zázvor, med nebo citron. Nápoj konzumujeme vždy teplý..