Víte, že mozek se nadře víc než vy? Zatímco vy si odpočinete ve spánku, tento řídící orgán těla pracuje 24 hodin denně. Řídí a kontroluje veškeré tělesné funkce, od trávení, přes řeč, až po vnímání emocí.
A v noci stráží také, aby vše fungovalo. Jak se mu odměníme?
Aby mozek správně pracoval, spotřebuje denně velké množství energie, kterou je vhodné mu pravidelně doplňovat v první řadě pestrou a vyváženou stravou. Pro správnou činnost mozku je důležitý také pravidelný pohyb.
Nakrmte ho správně
Volbou správných potravin, které konzumujeme, můžeme ovlivnit mozek tak, aby byl co nejdéle fit. Dopřávejte si vejce, jsou nejcennějším zdrojem bílkovin, obsahují vitamin B6 a B12, cholin a kyselinu listovou.
Další potravinou, která pozitivně ovlivňuje funkci mozku, je kvalitní rybí maso.
Volit bychom měli zejména ryby, které obsahují kvalitní rybí tuk a omega-3 a omega-6 nenasycené mastné kyseliny. Právě ty jsou důležité pro naši paměť, snižují riziko vzniku Alzheimerovy choroby a jsou vítaným antidepresivem.
Není to žádný oříšek
Zdravé i chutné ořechy dopřávejme tělu také každý den, v ideální míře jednu hrst. Na trhu je jich velké množství, a každý si tak přijde na své. Každý druh ořechu je zdrojem zdravých tuků, vitaminů a minerálů. Ideální je konzumovat ořechy v syrovém stavu.
Pražené varianty snižují obsah vitaminů a solené nutí často ke konzumaci v nepřiměřeném množství.
Dejte na čokoládu
Výborná je také tmavá čokoláda. Ta významně posiluje funkci mozku a je zdrojem antioxidantů a kofeinu. Její sladká chuť působí proti stresu a konzumací pár kostiček denně si zajistíte duševní klid a psychické zdraví. Důležité je vybírat tu s vysokým podílem kakaa, optimální minimum je 70 %.
Nezapomeňme na citrusy, ty jsou díky vysokému podílu vitaminu C doslova stravou pro mozek. Vitamin C nejen posiluje imunitu, ale také působí proti duševním onemocněním. Jeho správná hladina napomáhá koncentraci a celkové vitalitě.
Vyspěte se do růžova
Kvalitní spánek slouží k tomu, abychom zregenerovali a znovu získali potřebnou míru energie. Pokud se cítíme unavení nebo přetížení, může to souviset s nedostatkem serotoninu v našem těle. Tento hormon nám totiž pomáhá udržovat mozek v rovnováze.
Pokud je tato rovnováha narušena, důsledkem může být špatná koncentrace, zhoršená nálada nebo právě poruchy spánku. Dalšími důsledky narušené rovnováhy mohou být také bolest zad či hlavy. Velmi účinným řešením je dodržovat stálý rytmus dne.
Hýbejte tělem i mozkem
Abychom zajistili komplexní péči o náš mozek, nesmíme zapomínat ani na pohyb. Pravidelná pohybová aktivita vyplavuje hormon štěstí, a my se tak cítíme spokojenější.
Je potřeba také cvičit mozkové buňky, ať už třeba při studování cizího jazyka, nebo luštěním křížovek.