Venku se vzduch tetelí horkem, slunce svítí, jako by ho za to platili, prostě čas letních radovánek. A večer najednou přijde bolest hlavy, horečka a zimnice.
Pokud jste strávili dlouhou dobu na slunci nebo v dusném horku a pak se vám udělá zle, pravděpodobně jste dostali úžeh, nebo úpal.
Podobní, a přece trochu jiní
Úpal nebo úžeh, většina lidí v tom nevidí žádný rozdíl. Ale je. Úpal vznikne z přehřátí organismu, úžeh nám způsobí delší pobyt na slunci. Třeba strávíte odpoledne u vody na sluníčku.
Nebo se rozhodnete slunný den využít k práci na zahrádce a vyplít záhonky. Pak se může stát, že paprsky vykonají své – a je tu úžeh. Jiná situace je, když třeba jedete delší trasu přeplněnou hromadnou dopravou, kde je horko až k padnutí a vydýchaný vzduch. Pak hrozí úpal.
Jak si pomoci?
Obě onemocnění mají některé příznaky shodné a podobně se i léčí. Pokud se tedy dostaví zmíněná bolest hlavy, horečka, případně závratě, zrychlený tep a nevolnost, jednejte okamžitě.
Ideální je totiž zachytit úpal nebo úžeh v počátečním stadiu, dokud ještě nedošlo k horším příznakům.
Honem do chládku
Co tedy můžeme udělat? Důležité je se (nebo někoho jiného postiženého) okamžitě přesunout někam do chládku, třeba alespoň do stínu nebo do nějaké chladnější místnosti.
Tam je potřeba si hned lehnout a položit nohy do vyvýšené polohy, aby byly výše než máte srdce – podložte je třeba srolovanou dekou, polštářkem nebo čímkoli, co budete mít po ruce.
S vodou opatrně
Pak začněte s ochlazováním pomocí studených obkladů (na hlavu) nebo zábalů (celého těla).
Důležité je dodat tělu ztracené tekutiny v podobě chladných nápojů, ale pozor, jen po malých doušcích, ne vypít naráz celou sklenici, i kdybyste na to měli stokrát chuť – to by oslabený žaludek nemusel zvládnout.
Jen tak předejdete zhoršení stavu, kdy by mohlo dojít až ke svalovým křečím či mdlobám.
Nedejte jim šanci
Úžehem a úpalem jsou nejvíce ohrožení děti a senioři – malé děti ještě nemají vyzrálý systém tělesné regulace teploty a u starších lidí je obvykle problémem malý přísun tekutin.
Mezi ohrožené patří také lidé s nemocným srdcem, které nadměrné teplo hodně zatěžuje.
A podobně jsou na tom i obézní lidé, protože tělesný tuk u nich brzdí výdej tepla z organismu. Nejlepší je samozřejmě úpalu a úžehu předcházet. Není to nic těžkého, ostatně rozumný člověk se instinktivně horku vyhýbá.
Dbejte jen na dostatečný přísun tekutin, omezte pobyt v přehřátých prostorách a na přímém slunci a venku noste nějakou pokrývku hlavy. Pomůže také namočit si vlasy a nosit vzdušné, volné oblečení, ve kterém se nebudete tolik potit. Omdlévání nechejte romantickým příběhům…