Španělsko sdružuje tolik regionů, že je to trochu Evropa v malém. Galicie je jiná než Katalánsko, Baskicko zcela jiné než Andalusie.
Vedle přírodních krás tu jsou nádherné památky, vždyť tudy pochodovali už Kartaginci, Římané a po nich Maurové a křesťanští rytíři…
Galicie na severozápadě Španělska je nazývána zelenou zahradou a k vidění kromě hlubokých lesů a skalnatého pobřeží jsou tu i zachovalá keltská hradiště, jako třeba Baroña na skalnatém ostrohu nad oceánem. Galicijské horské vesničky jsou nádherné a hlavní město regionu, La Coruña, také.
Do jeho architektury se významně prosadilo sklo, zdejší přímořská promenáda je pozoruhodná.
Podobně hornaté je severošpanělské Baskicko, s historickým hlavním městem San Sebastianem, spojujícím historické památky, pláže a nádherné výhledy na moře. Stejně jako v největším městě Bilbau i zde vede do skal nad město historická železnice Funicular s neuvěřitelným sklonem. Jízda je zážitek!
Kudy do Katalánska?
Cestou do Katalánska nesmíte minout staroslavná města Pamplonu a Zaragozu. V Pamploně sice už tradiční běh býků nestihnete, ale její křivolaké uličky, katedrála Santa Maria a pevnost Ciudadela nad městem jistě stojí za vidění.
A zvolíte-li k cestě do Zaragozy, založené už Římany, vlak, můžete pozorovat, jak se členitá krajina Aragonie mění ve step. Bazilika Panny Marie na sloupu nad řekou Ebro je ohromná a spolu se středověkým mostem Puente de Piedra dodává Zaragoze magické panorama.
Na zdejším hradě Aljafería je znát, že ho kdysi postavili muslimští Maurové. Ale to už se před námi otevírá hrdé Katalánsko s Barcelonou a jejími stavbami Antoni Gaudího.
Jedeme na jih
Když se pokocháme katedrálou Sagrada Família, Gaudího domy a parkem Güell, vyrazíme k Pyrenejím do přímořského Cadaques, bělostného městečka oblíbeného malíři, a do Terragony, kde mají zachovalý římský amfiteátr. Přesun na jih do Andalusie znamená navštívit Granadu, kterou v roce 1492 dobyl španělský král Ferdinand a rezidenci Alhambra ve zdejší pevnosti učinil svým letním sídlem.
Palác z červeného kamene by vyhovoval snad i hollywoodským hvězdám. Leží na náhorní plošině obklopený parkem a je odtud krásný výhled. Andaluzské pláže zahřejí i teď na podzim!
A pak ještě vidět starý bělostný Cádiz, odkud v 15. století vyplul Kolumbus na svoji objevitelskou výpravu…
A co Madrid?!
Ke slavné galerii Prado vede linka metra do stanice Atocha, a ještě než se ocitnete mezi obrazy, projděte se nádhernou zahradou Real Jardín Botánico, kterou v 18. století založil král Karel III. Je to dobrá předehra před explozí dojmů a barev v jedné z největších evropských galerií.
Doporučit lze pak odpočinek v blízkém Parque de El Retiro, kde se pokocháte průhledným Palacio de Crystal a památníkem Alfonse XII. s přilehlým bazénem, tak velkým, že se po něm projíždí na lodičkách.
Ke královskému paláci (Palacio Real) se nejlépe dostanete ze stanice metra Ópera, a s trochou štěstí uvidíte parádu královských dragounů. I když tu sídlí španělský král, Palacio Real je otevřený lidu.
Desítky mistrovských pláten, fresky, královská kaple, zbrojnice… Muzeum královny Sofie vystavuje monumentální sbírku moderního umění, právě tady je k vidění slavná Picassova Guernica. Určitě vyjeďte k Escorialu, paláci ležícímu 45 km severozápadně od Madridu.
Vznikl v 16. století, kdy bylo Španělsko světovou mocností. Jede sem vlak z nádraží Chamartín na severu města.