Venku mrzne jen to praští, ale doma máte krásnou květinovou oázu. Že je to jen bláhový sen. Kdepak! Pokojovky jsou mocné kouzelnice.
V zimě je velkým problémem nedostatek přirozeného slunečního svitu. Tomu musíte přizpůsobit péči o rostliny v bytě nebo domě.
1. V panelákových bytech je velmi nízká vzdušná vlhkost. Právě ona bývá příčinou většiny problémů. V takovém případě je vhodné používat zvlhčovač vzduchu.
Zavěsit jej můžete například na radiátory, kde ohříváním od tělesa radiátoru dochází k odparu vody a tím se vlhkost vzduchu mírně zvyšuje.
2. Pokojové rostliny pravidelně roste. Je to mimo jiné dobrá prevence proti napadení nejrůznějšími škůdci.
3. Se zálivkou buďte ale opatrní. Část dní, kdy svítí slunce a rostliny tak mohou provádět přirozenou fotosyntézu, je velmi krátká a pokud k zálivce použijete nadměrné množství vody, objeví se první problémy.
Nejprve dojde k plesnivění substrátu, následně pak hnilobě kořenového systému a úhynu přelité rostliny.
4. Nenechávejte vodu v misce nebo okrasném obalu a raději ji vylijte. Pro pěstování většiny pokojových rostlin je vhodné smíchat kupovaný substrát se zahradní zeminou, tam, kde je vyžadována stále mírně vlhká půda v květináči, přidejte hrst písku.
5. Nepoužívejte pro pokojové rostliny jen kupovanou zeminu. Je naprosto nevhodná, protože tento typ velmi rychle slehává, drží v sobě nadmíru vody a brání přístupu vzduchu.
6. S přihnojováním v zimním období zacházejte opatrně. Jedině tak rostlinám nepoškodíte kořeny. Při přehnojení také dochází k oslabení obranyschopnosti rostlin a zvýšenému riziku napadení některým ze škůdců.
7. Proti nejrozšířenějším škůdcem pokojovek smutnicím bojujte nekompromisně. Jejich larvy poškozují kořenový systém. Vyskytují se především v kupovaných substrátech, ty je vhodné před použitím propařit v troubě při teplotě 70 °C po dobu jedné až dvou hodin. Pokud si smutnice přinesete s rostlinami, pak použijte žluté lepové pásky.
8. Proti puklicím a štítenkám se braňte postřiky insekticidním přípravkem pro pokojovky. Můžete využít i některý z preparátů na biologické bázi.
9. Proti sviluškám zasáhněte rychle. Tento malý načervenalý savý pavouček rostlinu dokáže zcela zničit. Použít je třeba důkladný postřik insekticidem.