Pít, či nepít? To je otázka, která rozděluje na dva tábory nejen odborníky. Někteří tvrdí, že pít byste měli dostatečně, aby se vám pročistilo tělo, ledviny správně fungovaly atd. Druzí ovšem míní, že všeho moc škodí. Jak to tedy je?
Minulý měsíc byl ve znamení pití. Tzv. „Suchej únor“, tedy 28 dní zcela bez alkoholu, si letos podle průzkumů vyzkoušely asi dva miliony Čechů.
Češi si „Suchej únor“ oblíbili
Zejména mezi mladými lidmi je tato iniciativa stále oblíbenější, protože podle průzkumu, který pro značku přírodních pramenitých vod Natura uskutečnila agentura Ipsos, se do této akce plánoval zapojit každý třetí člověk ve věku 18−26 let.
Stejně tak ale průzkum poukázal na jednu skutečnost, která už tak povzbudivá není.
Průzkum hovoří jasně: Češi málo pijí
Lidé totiž podceňují dodržování správného pitného režimu, a to především v zimním období, kdy si na pití až tak nevzpomenou, protože je nenutí žízeň. Alespoň doporučované dva litry tekutin denně v zimě vypije jen 40 % respondentů.
Čtvrtina lidí i přiznala, že ví o tom, že tekutin přijímá málo, přesto si pitný režim nehlídají. Lékaři doporučují, že denní příjem vody by měl dosahovat nejméně dva až dva a půl litru dle věku a tělesné hmotnosti jedince.
Jak máme tedy správně pít?
„V teplých letních měsících nás přirozená žízeň nutí pít častěji, sklouznout k nedostatku tekutin je proto paradoxně snazší v zimě. Průzkum ukázal, že téměř 55 % respondentů v zimním období vypije denně jen 1,5 litru tekutin či méně.
Každý osmý člověk dokonce nevypije ani litr tekutin za den,“ popisuje Jiří Kolář zodpovědný za značku Natura ve společnosti Coca-Cola ČR/SR.
Roli hraje vitalita i krása
Jak to máte s pitím vy? Podle průzkumu většina oslovených lidí (konkrétně 53 %), kteří si hlídají pitný režim i v zimě, uvádí jako hlavní motivaci prevenci možných zdravotních problémů.
Zhruba 23 % pak především dbá na zdravý životní styl celoročně a dostatek tekutin tak automaticky považují za jeho součást.
Roli ale hrají i diety, výdej tekutin při sportu či estetická stránka v podobě dostatečné hydratace pleti. Pro celých 13 % lidí je hlavní motivací k dodržování pitného režimu chuť jejich oblíbeného nápoje.
Co nám chutná nejvíc?
Češi si sice potrpí na chuť, ovšem je překvapivé, že stejně většinou nepijí ochucené vody. Co nám tedy chutná nejvíc? Nejběžněji to je klasická voda, kterou si s chutí dopřává 60 % respondentů.
Ta totiž přijde vždy k chuti oproti sladkým nebo jinak chuťově specifickým nápojům.
Druhou příčku v celkovém žebříčku zaujímají teplé nápoje, jako jsou káva a čaj, jež jsou nejčastější tekutinou pro 16 % lidí. Vyloženě slazené limonády upřednostňuje pak jen 14 % osob.
Co si nejlépe dopřávat k pití?
Pro správný pitný režim je vždy nejlepší čistá voda, pokud možno bez bublinek.Ochucené nápoje poté konzumujte rozumně s mírou. A nejlepší je samozřejmě se vyhýbat nápojům, které dehydrují, což je především hodně oblíbená káva.