Každý je máme, ale málokdy si uvědomujeme, jak mohou být nebezpečné. I když se někdy mohou tvářit nevinně, uvnitř nich se může skrývat časovaná bomba v podobě zhoubného bujení. Jak ho poznat?
Pihy jsou pro někoho sexy symbolem, jiným lidem mohou připadat naopak jako něco, co je třeba před okolním světem schovat. Jak pihy vznikají a podle čeho poznáte, že vás mohou ohrozit?
Kožní pigment
Barva pih se pohybuje od žlutohnědého přes hnědý, tmavě hnědý, skoro až černý odstín. Piha je v podstatě zvýšené množství kožního pigmentu označovaného také jako melanin, který se shlukuje na jednom místě a tvoří tak ohraničený útvar. Za vznikem pih je tzv.
hyperpigmentace, která způsobuje, že se pihy tvoří. Někteří lidé mají sklony k pihám větší. Je to zčásti způsobeno geneticky a tím, jaký typ kůže člověk má. Za vznikem pih kromě těchto dispozic stojí z velké části i sluneční záření. Pihy se tvoří od dětství, avšak okolo dvanáctého roku se jejich počet ustálí.
Mateřská znaménka
Jednou ze skupin pih jsou tzv. mateřská znaménka. Jak z názvu vyplývá, jedná se o pihy, které jsou vrozené. Bývají rozmístěna na různých částech těla a jejich rozměr je větší než u klasických pih. Tvarem jsou to ohraničené útvary, které mají jednotnou barvu.
Právě z mateřských znamének často vzniká rakovina kůže, rizikovou skupinou jsou především ti lidé, kteří jich mají na těle několik. Pozor by si měli dát lidé, kteří si všimli, že jejich mateřské znaménko změnilo barvu nebo výrazně svou velikost.
Doporučuje se, aby znaménka zkontrolovat odborník, jenž posoudí, zda je nutné znaménko odstranit. Některá mateřská znaménka totiž mohou časem přejít do zhoubného melanomu.
Samovyšetření
Jak poznat, zda je piha nebezpečná, a je třeba se obrátit na dermatologa? Nejprve se na pihu podívejte, jaké má okraje. Nebezpečná piha má zpravidla nepravidelný okraj. Druhý rys, na který se zaměřte, je barva.
Pokud jsou vidět barevné změny, pigment se rozpíná nenepravidelně po okolí, piha krvácí nebo má různé odstíny, může to signalizovat nebezpečí. Pozor si dejte, i pokud vás piha svědí, bolí či se zvětšuje.
Odstranění pihy
Jak takové odstranění pih probíhá? Dermatolog prohlédne všechny pihy a určí, které by pro pacienta mohly být ohrožující. Následně se pacient objedná na jejich odstranění, a to přímo k dermatologovi nebo na chirurgii.
Pomocí lokální anestezie je okolní kůže umrtvena a piha vyříznuta. Následně se místo sešije stehy. Vyříznutá piha je poté zaslána na histologii, odkud přijde zpráva o jejích vlastnostech. I tak není důvod k panice.
Statistiky dokazují, že 95 procent všech patologických změn na kůži není zhoubných a je možné se jich jednoduše zbavit kosmeticky pomocí radiofrekvenční metody anebo laserem.
Prevence
Máte-li větší množství pih, je dobré si je jednou čas nechat zkontrolovat dermatologem. Pozor si dejte především na sluneční záření. Pihy mažte vysokým ochranným faktorem, spálení pokožky na sluníčku zvyšuje riziko melanomu.
Jen jediné spálení na sluníčku při opalování zvyšuje riziko rozvoje melanomu až 1,5krát! U mužů je to dokonce téměř třikrát. Zatímco dříve byly rizikovou skupinou lidé mezi šedesátým a sedmdesátým rokem věku, dnes jsou to zejména třicátníci a čtyřicátníci.
Mýty kolem pih
Mezi lidmi je rozšířeno také mnoho pověr, které se nezakládají na pravdě. Jednou z největších je, že rakovinu kůže si přivodíme rozškrábnutím mateřského znaménka. Není to pravda! Pokud k tomu dojde, nádor měl už v době poranění i jiná ložiska v těle.
I tak je ale lepší každou podezřelou změnu na pokožce konzultovat s lékařem a pro jistotu tělo nevystavovat příliš slunečnímu záření.