Jsou pořádně nepříjemné a také docela bolí. Na vznik aft může mít vliv stres, nedostatek některých vitaminů, ale také mechanické poškození v ústech. Jak se jich zbavit?
Přesné příčiny vzniku aft se zatím lékařům nepodařilo objasnit. Pravděpodobně je ale tendence k jejich rozvoji dědičná.
Pokud vás spolu s častými aftami trápí i trávicí a střevní potíže, může se jednat o autoimunitní onemocnění, jako jsou například Crohnova choroba či celiakie.
Pomoc přírody
K výplachům úst můžete použít hojivé bylinky, které podporují imunitní systém sliznic a pokožky. Nejběžněji se k výplachům používá šalvěj lékařská, řepík lékařský nebo heřmánek římský.
Afty můžete potírat i propolisovou tinkturou. Příznivě ovlivňuje zdraví sliznic a má mnoho dalších pozitivních účinků. Propolis můžeme užívat i ve formě spreje.
Na afty na rtu platí gely, které lze snadno aplikovat přímo na postižená místa a vzhledem k jejich kompaktnější konzistenci na nich i dobře drží.
Dbejte na prevenci
Při léčbě aft mějte dostatečný přísun vitaminu B, který se postará o obnovu tkání zevnitř. Zvyšte také příjem kyseliny listové neboli vitaminu B9, tu najdete hlavně v zelené zelenině, salátech nebo oříšcích.
Naopak se vyvarujte konzumace citrusů, pálivých jídel a červeného vína. Dodržujte ústní hygienu a na nějaký čas používejte čistě přírodní zubní pasty.
Nějak se mi to nezdá, že je to dědičný. Moji rodiče s tím problémy nikdy neměli, ale já furt bojuju. Trochu to zmírňuje šalvějová ústní voda.
Ty afty jsou opravdu utrpení, mě pomohlo, když jsem začala pít víc bylinkových čajů. Propolis je taky super, ale musí se používat pravidelně.
Já jsem dlouho nevěděla, že afty můžou být způsobené i stresem. Zkusím ty bylinky, třeba šalvěj, moc o nich nevím, ale zní zajímavě!