Pamatujete, jak jste jako malé děti skákali po jedné noze? Šlo to úplně snadno. Dnes možná máte problém udržet se na obou a nespadnout. Co se s tím dá dělat?
Rovnováha je velmi důležitá. Pomáhá nám pohybovat se bezpečně, chrání nás před pády. Někdy se ale naruší, například když máte nízký tlak, své udělá i zablokovaná krční páteř nebo roky navíc.
Ať už je příčina jakákoli, dobrá zpráva je, že se rovnováha dá znovu natrénovat. Pomůže vám k tomu pár jednoduchých cviků. Čím dříve s nimi začnete, tím lépe.
Cvik se židlí
Stoupněte si rovně a chytněte se opěradla židle. Začněte přenášet váhu těla na paty, pak se vytáhněte na špičky. Proveďte 20krát.
Chůze na místě
Zdá se to být jednoduché, ale bez správného balancu to nejde. Stoupněte si na zem nebo na podložku a začněte na místě pochodovat. Kolena se snažte zdvihat co nejvýše, rukama pohybujte jako při chůzi a pro začátek udělejte třeba deset pochodových kroků.
Čím pomaleji budete cvičit, tím lepšího výsledku dosáhnete. Tento cvik může dělat, kdykoli si vzpomenete.
Pozice stromu
Cvik vycházející z jógy zlepšuje také držení těla a pomáhá i při artróze kloubů. V rovném stoji zvedněte jedno koleno, vytočte ho do strany a opřete chodidlo o lýtko nebo stehno stojné nohy.
Dlaně spojte k sobě před tělem a snažte se vydržet po dobu 3 až 10 dechů. Pak nohy vyměňte. Opakujte 5krát na každou nohu.
Jo, to mi přijde fajn, hlavně ta pozice stromu zní zajímavě. Moc se mi to líbí, možná se do toho pustím po práci.
Technologie nám sice v životě hodně pomáhají, ale na udržování rovnováhy to chce spíš tyhle cviky. Jdu to hned vyzkoušet!
Mám ráda jógu, tak pozice stromu mě určitě baví! A ty cviky se dají dělat kdykoli, což je super, zvládnu je i při vaření.
Jako malá jsem skákala na jedné noze pořád! Děkuju za tipy na cviky, určitě je vyzkouším, hlavně ten cvik se židlí zní jako dobrý způsob, jak začít.