Pokud máte diabetes 1. typu, pak jistě víte, jak moc je důležité sledovat hladinu cukru v krvi. Novinkou, která vám to značně ulehčí, je zcela nový typ glykemických senzorů.
Měření a správné dávkování inzulinu je pro diabetiky nesmírně důležité. Dříve byl jedinou možností zjištění hladiny cukru glukometr a v případě vychýlení hladiny cukru použití inzulinového pera nebo pumpy.
Pacienti si tak museli měřit hodnoty i vícekrát denně, což bylo dost omezující a ne vždy docházelo ke včasnému podání inzulinu, čímž se zvyšovalo riziko hypoglykémie, stavu, kdy nemocný může upadnout do kómatu a je ohrožen i na životě, a také komplikací, například vznik bércových vředů nebo oční onemocnění.
První glykemické senzory byly pro pacienty sice zlepšením, ale ani ty nepřinášely velký komfort. Vnitřní část se zavedla do podkoží, vnější část musela být náplastí nepřetržitě připevněná na kůži a po dvou týdnech musel být zaveden nový.
Větší komfort pro pacienty Nyní je k dispozici nový typ podkožního senzoru. Vnitřní část je miniaturní a zavádí se pomocí jehly také pod kůži na paži.
Vnější část, která trochu připomíná většího brouka, je v podstatě miniaturní vysílačka, která zaznamenává veškeré údaje a přenáší je do pacientova mobilního telefonu.
Ale i když mobil nemá, nebo by na něj například kvůli silnému poškození zraku neviděl, může tento senzor používat. Vnější senzor je totiž vybavený vibračním alarmem, který se spustí, kdykoli hrozí hypoglykemie, a to i během spánku.
Hladina glykemie se totiž může rychle změnit během několika minut. Další výhodou je, že pokud by si pacient chtěl třeba zaplavat nebo se věnovat jiné činnosti (sport a podobně), při které by ho vnější část omezovala, může si ji dočasně sundat.
Je také vyrobena z materiálu, který pokožku nedráždí, stačí ji jednou denně sundat a kůži promazat, případně lehce promasírovat. Oproti původnímu senzoru má také mnohem větší životnost, výměnu stačí provést až po šesti měsících.
Od 1. prosince 2019 tyto nové senzory, které stojí řádově desítky tisíc korun, navíc plně hradí zdravotní pojišťovny. U nás je zatím jako první nabízí jediné pracoviště, a tím je Všeobecná fakultní nemocnice v Praze.
Doufejme, že postupem času budou k dispozici i ve více zdravotnických zařízeních. .