Jde o chronické kožní onemocnění, kterým trpí muži i ženy bez rozdílu věku. Nejčastěji se objevuje v okolí loktů, kolen, na pokožce hlavy, ale také na místech, která se snadno zapaří, například v tříslech.
Málokdo o lupénce ví, že se léčí velmi těžko, a to proto, že má především psychický původ. To, jak se cítíme a jak žijeme, se odráží na naší kůži, a bohužel občas i v podobě lupénky.
Pokud vás také toto onemocnění trápí, připravili jsme si pro vás několik rad a tipů, jak můžete projevy nemoci zmírnit.
Vitamin A a zinek
Zinek nejenže výrazně zlepšuje stav kůže, ale také urychluje její hojení. Nejlepším zdrojem zinku jsou například dýňová se-mínka, obilné klíčky nebo sardinky v oleji.
Díky vitaminu A zase vaše kůže dostane vše, co ke správné funkci a regeneraci potřebuje. Najdete ho v telecích játrech, másle, vaječném žloutku nebo v sýru.
Vitamin A je rov-něž nedílnou součástí špenátu, mrkve, kukuřice nebo meruněk, borůvek a ostružin.
Solná koupel
Výborná je na lupénku také třiceti-minutová koupel ve sla-né vodě. Mořskou sůl koupíte v obchůdcích s bio kosmetikou nebo ve větších drogeriích. Stačí nasypat půl hrnku mořské soli do horké vody a relaxovat v ní. Opakujte nejlépe jednou až dvakrát týdně.
Odvar z kopřivy a zemědýmu
Nejlepší je odvar složený z 25 g zemědýmu lékařského a 25 g listu a natě kopřivy dvoudomé. Dvě lžičky směsi přelijte půl litrem vroucí vody, pět minut louhujte a pak čaj po doušcích vypijte.
Čaj pijte nejlépe třikrát denně po dobu čtrnácti dnů a následně si dejte alespoň čtrnáct dní pauzu.
Hořcová tinktura
Nasekejte si hrst kořene hořce a nasypejte ho do tmavé skleněné uzavíratelné nádoby. Vše zalijte čtyřiceti procentním alkoholem tak, aby byla léčivka celá ponořená. Nádobu uzavřete a tři týdny nechte louhovat.
Občas nádobu protřepejte. Po uplynutí doby sceďte přes jemné plátýnko a postižené mís-to si tinkturou jednou týdně pomažte. Tinkturu uchovávejte v lednici nebo jiném chladném místě.