Převalujete se z boku na bok, díváte se do stropu a hodiny ubíhají? Máme pro vás tipy, jak spokojeně usnout i ve chvíli, kdy to vypadá naprosto beznadějně.
Podstatný vliv mají na spánek takzvané předspánkové rituály. Někdo si přečte pár stran knížky, pak si dá horkou sprchu, jiný se věnuje relaxačnímu cvičení, další hraje hry se svými dětmi. Dodržujte tyto zvyky a uvidíte, že se to na kvalitě vašeho spánku brzy odrazí.
Přiměřená teplota
Přetopená místnost spánku do noty zrovna dvakrát nehraje. V ložnici by měla být teplota maximálně 20 ºC. Před spaním místnost také pořádně vyvětrejte, a pak už netopte.
Ideální také je, když si stáhnete rolety nebo zatáhnete závěsy, aby byla místnost zatemněná. Tma totiž způsobuje, že se v mozku vytváří melatonin, který sděluje vašim vnitřním hodinám, že je čas spát.
Voňavé bylinky
Už naše babičky nedaly dopustit na zázračné léčivky. Nejlepší je udělat si bylinkový čaj a dochutit ho například medem. Vyzkoušejte třeba meduňku, heřmánek, mateřídoušku nebo třezalku. Pomoci může i sklenice teplého mléka se lžicí medu.
Trocha fantazie
Psychika také hraje roli. Popusťte uzdu své představivosti a myslete na své oblíbené místo, kde se cítíte v klidu a pohodě. Prostě šťastní. Klíčem k úspěchu je přemýšlení o scéně, která je natolik poutavá, že vás odvede od vašich myšlenek a starostí.
Většinou si před spaním zapíšu aspoň pár řádků do deníčku a hrozně mi to pomáhá upustit myšlenky z hlavy!
Nikdy by mě nenapadlo, že teplota v ložnici může ovlivnit kvalitu spánku, ale teď to dává smysl! Děkuji za tipy, určitě to vyzkouším!
Osobně považuji za velmi důležité mít pravidelný spánkový režim. Deset hodin nespavosti může být časem vylepšeno, pokud si stanovíte pevnou večerku.
Tohle je super článek! Ráda bych přidala, že pro mě funguje meditace. Možná ne každý den, ale když mám fakt těžký večer, tak mi to pomůže.