Citlivé zuby nejsou výmysl ani přehnaná reakce. Jsou to skutečné signály, že něco není v pořádku. Proč se zuby chovají jako rozmazlená princezna při každém soustu a jak jim konečně dopřát královskou péči?
Problém s citlivými zuby vzniká, když dojde k oslabení skloviny nebo ústupu dásní. Tím se odkryje zubní krček – oblast, kde jsou nervová zakončení mnohem citlivější. Najednou i doušek studené vody může být utrpením.
Nejčastějšími příčinami bývá příliš tvrdé čištění zubů (zubní kartáček není drátěnka!), nadměrná konzumace kyselých potravin a nápojů, časté bělení zubů, skřípání zuby (často nevědomé – například během spánku), nešetrná zubní hygiena v ordinaci, nebo ústup dásní způsobený třeba parodontózou.

I zuby mají podrážděné nervy
Když je sklovina poškozená nebo dásně ustoupí, odkryjí se citlivé části zubu. Nervová zakončení reagují na teplotní změny, sladké i kyselé podněty a bolestivě se ozývají.
Tělo tím vysílá jasný signál: „Něco není v pořádku.“ Dobrou zprávou ale je, že většina případů citlivosti se dá řešit, i když to občas chvíli trvá.
Kartáček jako spojenec
Základem je správná technika čištění a vhodný kartáček.Tvrdé kartáčky mohou poškodit sklovinu i dásně.Sáhněte raději po měkké nebo extra měkké variantě a zuby čistěte jemnými, krouživými pohyby – ne silou.Používejte také zubní pasty určené přímo pro citlivé zuby.
Obsahují účinné látky jako dusičnan draselný nebo fluoridy, které pomáhají utlumit citlivost. První výsledky se obvykle dostaví už po několika dnech či týdnech pravidelného používání. Po zubní hygieně v ordinaci se zuby dají do pořádku samy za pár dní.
Méně kyselin, více péče
Pokud máte problém s odhalenými krčky či zeslabenou sklovinou, kyselé nápoje a jídla (citrusy, víno, slazené nápoje) ji oslabí ještě víc. Vzdát se jich však nemusíte.
Dejte si je ale raději během jídla než samostatně. A pozor – po konzumaci kyselin si zuby nečistěte hned! Počkejte alespoň 30 minut, jinak si můžete sklovinu ještě více poškodit.
Pomůže také, když si zuby vypláchnete čistou vodou, nebo aspoň kyselé dobroty vodou zapijete. Pomoci může i žvýkání žvýkačky bez cukru. Ta podpoří tvorbu slin, které přirozeně neutralizují kyseliny v ústech.
Dočasně pomůže hřebíček pro znecitlivění s antibakteriálními účinky a šalvěj pro zklidnění. Zkuste i výplach úst slanou vodou nebo kloktání kokosového oleje po dobu 10–15 minut.
Když domácí péče nestačí
Některé případy citlivosti ale vyžadují odborný zásah. Pokud bolest přetrvává, zhoršuje se, nebo se týká jen jednoho zubu, může jít o hlubší problém – například zubní kaz, prasklinu nebo odhalený kořen.
Zubní lékař může nabídnout účinná řešení jako fluoridové gely, speciální výplně nebo tzv. bonding, kdy se citlivá část zubu překryje ochrannou vrstvou. Nemusíte se bát, zákroky jsou dnes velmi šetrné a často i rychlé.
Citlivé zuby nejsou konečná stanice, ale signál, že je čas na změnu péče. Správnou hygienou, výběrem vhodných přípravků a včasnou konzultací u zubního lékaře se můžete vrátit k oblíbené zmrzlině nebo horké kávě bez bolesti. A to přece stojí za to, nemyslíte?
No konečně někdo vysvětlil, proč mám problémy s citlivýma zubama. Pořád jsem si myslela, že se jen přeháním. Asi se budu muset podívat na tu svou techniku čištění, o které se tu píše.