Ať už vás trápí popraskané koutky, nebo v horším případě opar, který je ještě bolestivější a je známkou infekce, jsou zásady, díky kterým se těmto nepříjemnostem můžete vcelku spolehlivě vyhnout.
Období, které bylo doteď plné teplotních výkyvů, je doslova rájem pro množství bakterií a virů, které odevšad útočí na naši imunitu. Té dává pořádně zabrat i zvýšený stres, se kterým se každý den setkáváme při plnění povinností v práci či v soukromí.
A právě oslabená imunita je často důvodem, proč jsme náchylnější ke spuštění zánětu, a to i v podobě nepříjemně bolestivých koutků.
Nedostatek vitaminů
Přispět ke vzniku koutků může i nedostatek některých vitaminů skupiny B, konkrétně B2, 5, 7, 9 a 12. Do určité míry může zhoršení stavu způsobit i nedostatek minerálů, a sice železa a zinku.
I proto jsou koutky problémem především lidí bojujících s anémií nebo trávicími obtížemi či chorobami, jako je například Crohnova, kdy se do těla hůře vstřebávají některé ze zmíněných vitaminů.
Nesprávná ústní hygiena
Péči o chrup a ústa bychom rozhodně neměli podceňovat. I chronický a neléčený zánět dásní může být totiž jednou z okolností, které způsobují praskající koutky, nebo napomáhá k jejich dalšímu rozšiřování.
Nedostatečnou ústní hygienou lze také přispět k častějšímu výskytu koutků, protože setrvalý zdroj infekce pochází obvykle zejména z úst. Občas si lidé pletou koutek s tzv. herpes neboli oparem.
Jenže v jeho případě už jde o virové onemocnění, které žadá specifické léčebné přístupy.
Projevy
Zanícené koutky se projevují zarudnutím a bolestivými skvrnami na rozhraní sliznice úst a rtů. Charakterizuje je prasklinka, která se nachází ve středu. Koutky mohou svědit, být pokryty strupem, mokvat nebo i krvácí.
Jde o nepříjemné projevy, které umí zkomplikovat každodenní společenský život, zejména při konzumaci jídla i nápojů. A hlavně jsou projevem vážnějších, výše zmíněných procesů, které v těle probíhají.
Léčba není složitá
Pokud vás bolestivé koutky potrápí, nepanikařte. Není to tak závažná zdravotní komplikace, i když je nepříjemně bolestivá. Léčba spočívá v nanášení protikvasinkových a antibakteriálních mastí, které usnadňují hojení.
Před vlastní aplikací je důležité ranku vydezinfikovat, např. borovou vodou. V lékárně vám poradí, které další roztoky jsou na dezinfekci vhodné, a které nikoli.