Cvičení ve vodě je příjemné, nezatěžuje klouby a výsledky se dostaví relativně brzy.
Ať už se vypravíte na lekce aqua aerobicu, nebo se do blahodárné vzpruhy pustíte s kamarádkou, tuhle pohybovou aktivitu si zcela určitě zamiluje nejen vaše tělo, ale také duše.
Pohyb ve vodě je mimořádně prospěšný pro celý náš organismus. Tím spíš, pokud máte nějaká kila navíc, této aktivitě věnujte pozornost, neboť záhy zjistíte, že voda vám i s prostorově výraznější postavou pohyb významně usnadňuje.
Proč právě voda?
Plavání, ale i samotná chůze ve vodě či jednoduché cviky, které můžete provádět na koupališti, v bazénu i v rybníku, jsou skvělé v tom, jak jsou šetrné ke kloubům. Takové aktivity můžete provádět v jakémkoli věku a můžete s nimi začít v jakékoli části roku.
Tlak vody působí blahodárně na kardiovaskulární systém, podporuje funkci lymfatického a krevního oběhu. Pravidelný pohyb ve vodě tak přispívá k „zeštíhlení“ jindy oteklých nohou, boků nebo pasu.
Voda zlepšuje prokrvení dolních končetin a zvyšuje látkovou výměnu na buněčné úrovni.
Pohyb ve vodě je proto zvlášť doporučován i jako prevence proti vzniku bércových vředů a diabetických gangrén. „V případě už otevřených ran na kůži, nejčastěji noze, je však koupání vyloučeno,“ upozorňuje fyzioterapeutka Iva Bílková.
Rotace trupu – pro zeštíhlení břicha i pasu
Postavte se po krk do vody, nohy mějte na šíři pánve. Středně pokrčte kolena. Nadechněte se do spodního břicha, bočních žeber a dolní části zad. S výdechem udržte aktivní břišní stěnu. Napřimte páteř. Držte bradu blízko u krku. Pod hladinou vody rozpažte ruce.
Pomalu plynule rotujte horním trupem i hlavou doleva a poté doprava. Pravidelně dýchejte a udržujte rovnováhu. Cvik několikrát opakujte na obě strany. Pro vyšší tepovou frekvenci zrychlete rotace v trupu.
Výpady – posilování dolních končetin
Cvik je obvykle prováděn s posilovací gumou – dalšími pomůckami, které zvyšují odpor při posilování a jsou vhodné i v bazénu, jsou např. destičky připnuté na zápěstí, kotníky nebo rukavice s blánami.
Zaujměte klidný, vzpřímený stoj, pohled vpřed. Zpevněte břišní stěnu, nadechujete se do spodních žeber, která by se měla rozpínat do stran. Přeneste váhu na levou dolní končetinu a pravou unožte do strany, ale jen tak daleko, aby se nezvedala pánev.
Pohyb provádějte plynule, nekmitejte. Vraťte se do výchozí pozice. Pravidelně dýchejte. V další fázi nohu místo unožování zanožujte za tělo, v další fázi před tělo. Opakujte každý pohyb (do všech tří směrů) 8krát a nohy pak vystřídejte.
Vyvěste se – protažení i posílení celého těla
Chytněte se rukama za okraj bazénu, zapřete se, lehce nakloňte ke stěně, o hranu bazénu, jako byste tlačila stěnu před sebou. Pokrčte a přitáhněte levou nohu co nejblíže k tělu, vraťte.
To samé s pravou nohou. Pokrčte obě nohy najednou. Pokuste se přitahování dolních končetin postupně zrychlovat. Opakujte 6krát na každou stranu.