Tajemství, záhady a mystéria, místa nabitá energií, ať už pozitivní, nebo negativní, či místa spojená s neštěstím a tragédiemi, i taková u nás máme. A není jich málo. Na některá z nich stojí za to se vypravit.
Svatý Jan pod Skalou
Jsme nedaleko Berouna, na úchvatném místě v kaňonu říčky Loděnice. Až tudy budete procházet, zastavte zrak i na bělostných skalách Českého krasu, které tu lemují údolí. Vesnička Svatý Jan pod Skalou je považována za jeho perlu.
Turista nemůže minout místní tajemno, tedy podzemní jeskyni poustevníka Ivana a kostel, jehož výjimečností je propojení s původní jeskyní s krápníkovou výzdobou, která má tři části.
V jedné z nich vyvěrá pramen silně mineralizované vody, k vidění je tu i kamenné lůžko a balvan s otisky nohou poustevníka Ivana i stropní otvor, kudy vyhnal podle pověsti z jeskyně zlé duchy.
Holašovické Stonehenge
Na louce a na dohled z obce, která leží jen 16 km od Českých Budějovic, se návštěvníkům nabízí megalitický kruh z obřích kamenů, které tady stojí od srpna 2008. Autorem je místní stavbař Václav Jílek.
Soustava pětadvaceti žulových obrů, která tady vytvořila novou energii, synergicky zesílenou, díky tomu, že prvky v kruhu na sebe vzájemně působí, má až magickou moc.
Pro holašovický útvar zvaný kromlech, což je okrouhlé seskupení vztyčených kamenů čili menhirů, se vžil název jihočeské Stonehenge.
Zdejší největší novodobý menhir je z ruly a má výšku 862 cm, obvod 880 cm v nejširším místě, hmotnost 90 tun a ční do výšky 658 cm.
Zřícené Trosky
Najdete je v okrese Semily v Libereckém kraji. Podle kronikáře Hájka z Libočan leží v podzemí pod zříceninou Trosek obrovský poklad, který v 15. století ukradl Ota z Bergova opatovickému klášteru. Dává současně i návod, jak k němu.
Vstup k pokladu a tajemnu Trosek je pod věží Panna nebo z jeskyně Sklepy. O kronikáři je známo, že si rád vymýšlel, ale tady asi hlásá pravdu, neboť podzemí pod Troskami skutečně existuje.
Zda je tam poklad materiální, nebo duchovní, však známo není. Pokud se pukliny vyhloubené od samotného čerta nebojíte, dopřejte si pohled na tajemnou zříceninu.
Obří skály u Jeseníků
Kolem Obřích skal se prý chvěje půda. Někteří návštěvníci dokonce říkají, že mají pocit, jako by tu nebyli sami. Hýbe se tu drak, nebo kolem obcházejí obři? Toť otázka.
Bezpochyby je to excelentní kousek přírody, mimořádný skalní útvar v blízkosti vrcholu Šeráku, který je součástí pohoří Hrubý Jeseník v chráněné krajinné oblasti Jeseníky.
Obří skály se tyčí nad Vražedným potokem a jejich skaliska jsou vysoká až šestnáct metrů s typickými znaky zvětrávání. O skaliska se prý přičinil jistý obr Amík, když se vsadil s jiným obrem, kdo dál dohodí skálu. Jenže Amík prohrál a v rozzlobení skalnatý masiv rozpůlil.
Branišovský les
V jižních Čechách, kousek od českobudějovického sídliště Máj, je také jedno z tajemných a strašidelných míst, je to les Bor, známý jako Branišovský.
Na první pohled se ničím neliší od jiných, až na to, že místem údajně prostupuje silná negativní energie, která příchozím ochromuje myšlení. Les prý k sobě váže mnoho děsivých záhad a historek.
Kdo vstoupí, prý slýchá zvláštní melodie, mužský pronásledující hlas, hlasité kroky, vidět je prý i obrys mužské postavy v černém plášti, klobouku a se svítícíma očima.
Vypráví se i o stromu oběšenců, který je obestřen legendami o sebevraždách. Kdysi se jeden z místních obyvatel snažil strom zlikvidovat, jenže následně mu prý ochrnula jedna ruka.
Lom Amerika
Opuštěné lomy mezi Karlštejnem a Mořinou na Berounsku lákají výjimečnou krásou, průzračně čistou vodou i panenskou přírodou.
To vše ale obepíná tajemná pověst o přízraku německého vojáka Hagena, který v roce 1945 nalezl úkryt v labyrintu podzemních chodeb ve 3. patře západní části komplexu štol u lomu Malá Amerika, a přežil tak útok ozbrojenců.
Čas strávený ve tmě, vlhku a tichu si však vybral svoji daň a voják zešílel. Na křižovatce nad jezerem visí staré důlní zařízení, tzv. kovový gong. Kdo prý na něj podle legendy třikrát zazvoní a zavolá „Hagene, přistup blíž“, dalšího dne se nedožije.
Tak pozor na to, co v českém Velkém kaňonu uděláte a zvoláte! Podle legendy duch německého vojáka Hanse Hagena prý stále hlídá lom a jeho poklady.
Takhle mystický místa mě vždycky fascinujou, hned bych vyrazila do Svatýho Jana pod Skalou a okolí. Takhle psát o historii a legendách je vážně zajímavý!