Bezpočet unikátních hradů a zámků, tajemná skalní města, historická centra a rozmanitá přírodní zákoutí, to vše učarovalo českým i zahraničním tvůrcům. Procházka po filmových lokalitách právě začíná. .
Adršpašsko-teplické skály
Kdo se skalním městem prošel, ví, že je lokalitou, kde se může odehrávat jakýkoli příběh, romantický a stejně tak dramatický. Není tedy divu, že ji filmaři tolikrát využili.
Např. první díl filmové ságy Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň se odehrával na několika místech skalního města.
Sourozenci Pevensiovi procházeli zdejší Gotickou bránou. Ve filmu se objevila i Myší díra, chodbička ve skále, jíž se herci jen stěží prodírali. V Adršpachu se natáčel i seriál Dumasových Tří mušketýrů.
Adršpašsko-teplické skály byly k vidění na začátku 9. dílu první série. Objevily se i coby diamantové skály v pohádce Třetí princ.
Vodní hrad Švihov
V oblíbenosti si tento hrad z konce 15. století nezadá snad s žádným jiným u nás, naopak má trumf v podobě vnějšího a vnitřního vodního příkopu. Kdysi dokonalá obrana, dnes prvky, které filmaři hned tak nenajdou.
Stojí v údolí řeky Úhlavy na trase z Plzně do Klatov. Pokud si nenecháte ujít okruh, který připomíná pohádku Tři oříšky pro Popelku režiséra Václava Vorlíčka, rázem se ocitnete v centru dění.
Ve čtyřech podlažích Bílé bašty najdete Vincka s kouzelnými oříšky, Popelku u potoka, nechybí přebírání hrachu, královský ples ani scénka se střevíčkem a prstýnkem. Zaujme i originální rukopis scénáře a fotky z natáčení pohádky. Na hradě.
České Švýcarsko
Kdybyste chtěli vidět místo, kde mlela princezna obilí, pak se vypravte do Dolského mlýna na soutoku řeky Kamenice a Jetřichovické Bělé v národním parku České Švýcarsko.
Z trojkolového mlýna je dnes už jen torzo, ale pořád má co říct, tajemno zde vyzařuje ze všech stran. Právě tady žila mlynářova rodina. Tehdy měl mlýn ještě náhon a ve filmovém záběru Pyšné princezny Bořivoje Zemana bylo celé stavení plně funkční.
Sami uznáte, že je to i dnes místo nadmíru romantické, byť i zádumčivé. Další filmovou příležitost dostal mlýn v roce 2008, kdy zde natáčel režisér Miloslav Šmídmajer pohádku Peklo s princeznou.
Karlovy Vary
Nejen že jsou nejnavštěvovanějšími českým lázněmi, ale také rok co rok v létě hlavním městem filmu. A filmové štáby jsou tu jako doma.
Natáčel se tu např. jeden z filmů o Jamesi Bondovi, Casino Royale – první bondovka, v níž hraje Daniel Craig. Coby agent 007 nacházel nepřátele na zdejších ikonických místech, na Mlýnské kolonádě, v Císařských lázních i v Grand hotelu Pupp.
Ulicemi Varů se proháněl i Jackie Chan v komedii Rytíři ze Šanghaje a slavný je také úprk číšníků centrem města ve filmu Vrchní, prchni! z roku 1980.
Hrad Bouzov
Pochází ze 13.–14. století a traduje se, že se tu narodil i král Jiří z Poděbrad. Národní kulturní památka sice působí středověkým dojmem, ale díky několika přestavbám dospěl do romantické podoby.
Učaroval i italským filmařům, když na začátku 90. let hledali lokace pro pohádku Princezna Fantaghiro, která se proslavila také díky českým hercům, Kateřině Brožové v roli Karolíny nebo Markéty Hrubešové coby Dony nel fiume.
V roce 1993 se hrad Bouzov objevil i ve scénách akčního amerického filmu Mladý Indiana Jones.
Na Bouzově našla místo pro svůj příběh i pohádka O princezně Jasněnce a létajícím ševci, kterou podle předlohy spisovatele Jana Drdy natočil Zdeněk Troška v roce 1987.
Hrad Pernštejn
Kouzelný hrad nad údolím Svratky je jedním z nejnavštěvovanějších hradů u nás. Pro filmaře má jedinečnou výhodu, neboť si zachoval svoji autenticitu a pozdně gotickou tvář.
Je to skutečný majestát východního okraje Českomoravské vrchoviny, který filmaře okouzluje.
Zahrál si v krvavém Wanted v hlavní roli s Jamesem McAvoyem, proměnil se také v transylvánský hrad v hororovém Van Helsingovi a ve svých zdech a exteriérech zažil i francouzskou revoluci v seriálu Červený Bedrník, když v místním vězení drželi malého Dauphina.
Také čeští filmaři si hrad oblíbili – točila se zde pohádka Jak se budí princezny, pořizovaly se tu záběry i do Sedmera krkavců, Ptáka Ohniváka nebo před lety i do legendární pohádky Sůl nad zlato.
Adršpach je prostě nádhera! Jsem ráda, že filmaři využívají naši krajinu tak dobře. Fotografie z míst těch asfantastickejch filmů jsou pro mě inspirací.
Jsem z Plzně a jsem ráda, že právě tady se nachází hrad Švihov. Je tolik inspirující vidět místa, kde se natáčelo tolik krásných pohádek. Umění je opravdu všude kolem nás!
Jako programátorka, která miluje technologie i krásné exteriéry, si neumím představit lepší zemi pro natáčení filmů než Česko. Naše hrady a příroda jsou prostě fascinující kulisy!