S přechodem máme obvykle spojené výkyvy nálad, únavu, pocení a návaly horka. Doprovázejí ho ale i symptomy, které jsou vysloveně bolestivé.
Ženy v klimakteriu často trpí i na migrény nebo bolesti kloubů. Jak si od bolestí ulevit a lze jim předcházet?
Migrény
Úbytek estrogenu bývá častou příčinou silných migrén, které jsou u žen v klimakteriu téměř dvojnásobně časté. Po přechodu, když se hormonální hladiny zase ustálí, mohou naštěstí samy vymizet.
Bolesti kloubů
Ty jsou samozřejmě i běžným příznakem stárnutí, ale mohou se objevit i v souvislosti s přechodem. Zřejmě za tím stojí opět hormonální změny.
Estrogen se totiž mimo jiné podílí na potlačování zánětů, a když ho začne ubývat, mohou se klouby snadněji zanítit, natéct a začít bolet.
Obvykle se tyto bolesti nejvíc projevují ráno a v průběhu dne ustupují. Nejčastěji jde o bolest, ztuhlost, otoky nebo pocity pálení v krční páteři, čelisti, ramenou a loktech, případně v zápěstí či článcích prstů.
Suché sliznice
Typickou bolestí při i po přechodu je bolest při pohlavním styku, která je zapříčiněna vysycháním sliznic, včetně té poševní. Vaginální atrofie způsobuje nepříjemné pocity svědění či pálení a někdy je bolest natolik velká, že pohlavní styk není možný.
Co pomůže?
Na migrény a bolesti kloubů pomohou léky proti bolesti, zmírnit je mohou i ledové obklady.
S vaginální suchostí je možné bojovat pomocí lubrikantů – krémů nebo čípků s obsahem kyseliny hyaluronové, dostatečným pitným režimem a zvýšeným příjmem omega-3 mastných kyselin. Na řadu symptomů zabírají fytoestrogeny, tedy rostlinné hormony.