Lidé odjakživa věřili, že právě v tento čas duše zemřelých mohou přijít na Zem a živí mohou navštívit podsvětí. To vše na pouhou jednu noc.
U nás se Dušičky slaví 2. listopadu, keltské tradice ale praví, že svátek Samhain připadá na noc z 31. října na 1. listopadu. Pradávná síla těchto dní přímo vybízí k čarování a rituálům! Většina lidí uctí své milované zesnulé tak, že na hřbitově zapálí svíčku.
To však není jediný způsob, jak si vzpomenout a komunikovat s těmi, kteří mezi námi již nejsou. Je to den k zastavení se a zamyšlení nad prchavostí života. Poděkování, že žijeme díky předkům. Jaké magické rituály jsou pro tento svátek vhodné a co vám mohou přinést?
Hostina pro zesnulé
Abyste mohli uctít vaše blízké, měli byste se nejprve chránit před těmi, kteří nepřicházejí s dobrým úmyslem. Pokud se chcete ujistit, že budete chráněni před zlými duchy, zkuste položit před dům talíř s jídlem pro zbloudilé duše.
Zemřelí se už dříve vítali také vydlabanou či vyřezanou dýní, do které se vkládala svíčka. Věřilo se, že právě tahle svítidla ochrání dům před zlem a také před tím, aby zlá duše k domu přilnula.
Pro vaše blízké zesnulé je to naopak maják, jak k vám znovu najít cestu a domu požehnat.
A pokud si pořídíte plastovou či keramickou dýni a naplníte ji sladkostmi, zajistíte pro všechny, kteří v domě bydlí, blahobyt. Tu byste měli umístit do chodby či ke vchodu, aby k vám hojnost mohla bez obtíží proudit.
Pokud budete v tento čas hostit své živé blízké, měli byste se vyhnout hned několika potravinám.
Česnek blokuje bílou, tedy dobrou, energii, v pokrmech ho tak vynechte. Rovněž ani brambory by se na stole neměly objevit. Uzemňují totiž myšlenky a nedovolí vám přijmout nové dobro. Naopak vítaná jsou jablka, samozřejmě dýně a rýže. Její konzistence symbolizuje dostatek peněz a blahobyt celé rodiny.
Navázání kontaktu
Někteří v tento čas prahnou po navázání kontaktu s těmi, kteří mezi nimi již nejsou. Dejte si však vždy pozor, za jakým účelem takové spojení tvoříte.
Pokud totiž chcete řešit staré křivdy a chystáte se duši zemřelého vyčinit, mohlo by to znemožnit její návrat na druhý břeh.
Pokud jí totiž přidáte hřích, který na svém listě předtím neměla, nemusela by mít sílu odletět. Naopak vítané je poděkování, oznámení radostné novinky nebo prosba o radu. Ke spojení s vašimi blízkými vám pomůže to, co už máte jistě doma.
Vezměte si v tento čas do ruky fotoalba a fotografie svých předků. Vhodné je prohlédnout si je spolu se zapálenou bílou svíčkou. Právě ta umožní, aby věděli, že na ně myslíte.
Tradice dušičkového pečení
Hospodyňky připravovaly v tento čas tradiční sladké pečivo, které se nazývalo „kosti svatých“. Tradice se však liší od kraje, někde se peklo ve slané verzi či v různých obměnách.
Ani podoba není jednotná, nejčastěji ale šlo o kynuté bochánky nebo žemle, někde rohlíky.
Posypané bylo mákem nebo plněné povidly, někde vzali zavděk tvarohem či solí. Známé jsou také žebravé koláčky, které se pekly pro koledníky, kteří se modlili za duše zemřelých. Těsto je klasické, jen nezapomeňte navrch přidat rozinky a kříž.
Jak se rozloučit
Někdy se duše drží zemské roviny a nechce odejít. Může se tak stát ve chvíli, kdy zesnulý odešel znenadání nebo když se k němu jeho pozůstalí stále upínají.
Pokud máte pocit, že ve vašem domě straší duch, kterého se chcete zbavit, Dušičky jsou pro toto období ideální.
Vykuřujte prostory bílou šalvějí několik dní za sebou, použít můžete také vykuřovací prášek, který bude složen z popela z rýžových plev. Přivolá radost, bezpečí a jistotu. A zlé odežene pryč.
Nezapomeňte, že ne každý duch má být vyhnán. Vždy byste měli prostory čistit ve chvíli, kdy vám škodí, cítíte strach nebo v sobě nosíte tíživý pocit z nového návštěvníka. Pokud jde o vaše blízké, volte raději rituál přijetí a s duší si promluvte. Pravděpodobně se dozvíte, že duše přišla hojit, a nikoli škodit.
Jak vyvolat duchy?
Ducha byste nikde neměli vyvolávat sami kvůli energii, kterou s sebou přináší. Domluvte se tedy ideálně v rodině anebo s kamarádkami. Prostory, které zvolíte, by měly být temné, duše snese nanejvýš zapálenou svíčku. A teď to nejdůležitější: zavřete oči a třikrát za sebou řekněte, jakého ducha chcete přivolat.
Pokud víte, řekněte i nejen jméno, ale i datum narození a úmrtí. Hodně to může během ritálu pomoci. Pak řekněte znamení, které vám duch má dát, abyste si byli jisti, že je v místnosti. Důležité je také vědět, na co se ducha chcete zeptat. Řekněte mu, co má udělat, když odpoví ano a naopak.
Nikdy nevyvolávejte ducha jen z nudy, mohli byste ho rozčílit a to by se vám mohlo vymstít. Minimálně tím, že až to budete myslet vážně, celý proces nebude fungovat. Než ho pošlete pryč, určitě mu nezapomeňte poděkovat. Vždy buďte k duším zemřelých uctiví.
Při odvolání zopakujte jeho jméno třikrát a pak otevřete okno a místnost vyvětrejte.