nejsem sama
Úvod
Krása a zdraví
Recepty
Nápady
Magický svět
Cestování
Partnerské vztahy
Příběhy
Domů     Bulharsko, země gladiátorů a věštkyň
Bulharsko, země gladiátorů a věštkyň
Zlaté písčité pláže, divoká příroda, thrácké památky a pohodoví lidé.

Ať už sem zamíříte na dovolenou z nostalgie nebo objevovat nová místa, určitě si to tu užijete. Tato země zůstává oblíbenou letní destinací českých turistů a ceny tu jsou stále dobré.

Písek je tu sametově jemný, ceny nejsou přemrštěné, domorodci jsou milí a pohostinní a bulharská kuchyně patří mezi nejzdravější na světě. Bulharsko je nádherná země a má úžasnou historii.

Jako Thrácká říše byla za dob starého Říma známá těmi nejlepšími gladiátory a ženy byly zase těmi nejlepšími jasnovidkami. Možná i vám tu nějaká bulharská žena vyvěští osud za drobný peníz.

Bolata: Oblíbená pláž je obklopená typickými bulharskými útesy a je nezaměnitelná díky mysu Kaliakva. Rilský klášter: Patří mezi nejkrásnější pravoslavné kláštery na světě. Nessebar: Historické město a významný přístav je nejstarším osídleným místem této země. Balčík: Malé, ale velmi osobité městečko s nádhernou pláží, leží na severu země nedaleko Varny. Zlaté Písky: Nejslavnější pláž v Bulharsku, proslavená dlouhou promenádou plnou obchůdků a příjemných restaurací. Pirin: Národní park je opředený dávnými legendami zejména o národě Thráků, kteří zde žili.

Kam na dobrou pláž?

Asi každý Čech si při zmínce o bulharských plážích vybaví vyhlášené letovisko Zlaté Písky. Hned na dalším místě to bude Sluneční pobřeží, které je největším lákadlem turistů z celého světa.

Patří mezi nejlevnější plážové destinace v Evropě, zato se skvělým zázemím a nádhernou dlouhou promenádou, kde si můžete dobře nakoupit.

Pokud zamíříte více na jih, čeká vás další známé letovisko Primorsko a hned za ním Kiten, který se může pochlubit hned dvěma parádními plážemi – severní je hlavně pro děti a na té jižní budete mít od malých divochů klid.

I na severu v letoviscích Obzor, Albena nebo Balčík u samých hranic s Rumunskem je krásné koupání. Bulharsko už není takové, jako kdysi.

Úroveň jeho služeb i ubytování se zvýšila, tato země může v sezoně konkurovat mnoha jiným dovoleným na jihu Evropy, včetně Řecka a Itálie.

Asi nejparádnější pláží, kterou zde najdete, je Bolata u městečka Kavarna. Nejen příjemná pláž a pozvolný vstup do moře, ale i scenérie kolem je pohádková.

Tady si naděláte fotky, které vám bude každý závidět! Velkou výhodou většiny bulharských pláží je to, že tu nenarazíte na mořské ježky ani na ostré korály, také medúzy se tu objevují jen výjimečně.

Klášter v horském údolí

Pokud toužíte po klidu a nechcete se na pláži mačkat s davem turistů, je dobrým tipem tři kilometry dlouhá písčitá pláž Karadere poblíž vesničky Bya­la. Zajímavostí této pláže je pramen pitné vody, který tu vyvěrá ze země, a je údajně léčivý!

Tato země nabízí i nádhernou přírodu. Zamiřte do Ropotama, je to přírodní rezervace, kterou se můžete projet lodičkou po stejnojmenné řece. Uvidíte z ní i hory v dálce, které jsou opředeny úžasnými legendami.

Nejvýznamnější posvátnou horou je Pirin, za ní se ale musíte vydat více do vnitrozemí. Pokud jste milovníci historie, najdete tu mnoho krásných starých měst, největším klenotem je Nessebar.

Dobrým tipem bude také Sozopol, který býval v minulosti opěvován námořníky. Stal se totiž doslova zátokou spásy, protože právě zde se mnoho lodí zachránilo během bouří, které je zastihly na Černém moři.

Ovšem největším historickým klenotem je Rilský klášter v horském údolí nedaleko Zlatých Písků. Ten musíte vidět zblízka!

A co si přivézt domů jako suvenýr? Určitě růžový olej! Je vyhlášený! Bulharsko je největším pěstitelem růží na světě a zdejší růžový olej je součástí mnoha parfémů světových značek.

Dejte si škembe čorba

Víte, že Bulhaři mají také svou dršťkovou polévku? Pokud ji chcete ochutnat, pak se dožadujte škembe čorba.

Do této polévky se přidává červená paprika a malé množství mléka. Tradičně se podává s česnekem rozmačkaným v octě a s chilli. V levných restauracích ji na jídelním lístku zpravidla stále najdete.

Pokud ne, tak vsaďte na bob čorba, fazolovou polévku, která se řadí k bulharským národním jídlům. Kromě fazolí obsahuje cibuli, rajčata, mrkev, saturejku a mátu.

Dovolenou letecky na 9 dní ve čtyřhvězdičkovém hotelu s all inclusive pořídíte již od 12 900 Kč

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
barboramarkova

Jsem nadšená, že Bulharsko nabízí tak širokou škálu aktivit. Ať už jde o koupání na krásných plážích nebo prohlížení historických měst, vypadá to na perfektní destinaci. Přidávám ji na seznam mých must-see míst!

irena101

Celý článek mi připomněl, jak moc technologie proměnily způsob, jakým cestujeme. Můžeme si předem prohlížet pláže a hotely a plánovat tak dovolenou snů. Bulharsko vypadá jako ideální kombinace krásné přírody, historie a moderního ubytování.

gabriela149

Bulharsko má opravdu nádhernou historii, zamilovala jsem se do příběhů o gladiátorech a věštkyních. Je skvělé, že si z této země můžu přivézt i kousek jejích tradičních vůní domů díky růžovém oleji. Ke všemu, když je dovolená za tak přijatelnou cenu!

sdílejte článek
Související články
Patříte mezi lidi, kteří ještě před návštěvou lékaře a nasazením léků sáhnout po přírodních zázracích a zkouší se kurýrovat pomocí bylinek? Tak to je pro vás knihovnička Domácí lékař učiněný svatý grál, po kterém můžete sáhnout ať už vás trápí cokoli. Ať už vás trápí angína nebo snad žlučníkový záchvat, v novém Domácím lékaři najdete nejčastější […]
Poruchy štítné žlázy se projevují množstvím různých příznaků, které lidé často připisují věku nebo jiným diagnózám. Štítná žláza však komplexně ovlivňuje celý metabolismus, a důležité orgány v těle. Správná funkce štítné žlázy je nutná pro správnou funkci mnoha orgánů a tkání již od nitroděložního vývoje. Z toho důvodu bylo také zavedeno vyšetření štítné žlázy u […]
Jak vyřešit svačiny, aby dětem chutnaly, zasytily a zároveň byly zdravé? Lahodná fitness tyčinka je super do školy i na výlet, nebo jako snídaně, kterou si můžete nachystat i den předem. Cukr jsme nahradili čekankovým sirupem, určeným speciálně pro děti (koupíte na 4Slim.cz). Obsahuje o 45% méně kalorií než cukr nebo agávový či javorový sirup. […]
Na začátku října vyšlo třetí číslo letošního speciálu oblíbeného časopisu Moje šťastná hvězda. Speciál je opět plný zajímavých příběhů slavných celebrit. Tentokrát se do hledáčku redakce dostaly jejich nevěry, zrady a podrazy, které často skončily špatně. Například se dozvíte o milostném trojúhelníku manželů Dany Batulkové s Davidem Prachařem a Lindou Rybovou. Svého času tvořili David […]
reklama
Partnerské vztahy
Ubližuje, ale i tak ho milujete?
Proč ženy tak často zůstávají ve vztazích, které je ničí? Jak je těžké od sebe odehnat darebáka dřív, než vás úplně vysaje, zničí a odhodí? Když máte nevyřešené problémy z dětství, které se týkají neopětované lásky, máte pak tendence nacházet si muže, s nimiž zažíváte stejné trápení. Protože vás tyto prožitky velmi zasáhly, podvědomě hledáte někoho, kdo by vám je pomohl […]
Co napoví vaše poloha v posteli?
Oblíbená pozice, ve které spolu se svojí drahou polovičkou usínáte, odhalí, jak to mezi sebou máte a v jakém stadiu se váš vztah právě nachází. Ve spánku si totiž nemůžete nic nalhávat. Spánek je očistný nejen pro naše tělo, mysl a duši, ale také je ideální k tomu, abyste si mohla nalít příslovečného čistého vína co se týče vztahu […]
Kolegyně mi záviděla, a tak mi dělala naschvály
Ženy dokážou být někdy opravdu zákeřné. S kolegyněmi jsme myslely, že k nám Eva lehce zapadne. Jenže jako jediná bez dětí i chlapa to těžce nesla a odnášela jsem to právě já. Svou práci v kanceláři miluji, ale jak už tomu běžně bývá, v kolektivu plném žen se nevyhnete intrikám, pomlouvání a naschválům. My jsme se třemi kolegyněmi byly naprosto sehrané a byly […]
Mít se ráda opravdu není sobectví
Naučte se přistupovat k sobě s větší velkorysostí. Buďte na sebe hodná a sama sebe se naučte chválit a ocenit. Budete mnohem šťastnější. Představte si teď, že se pozorujete očima své kamarádky. Neviděla by přece na vás jen nedostatky, o kterých se domníváte, že je máte. Zkuste vyslovit následující větu: Možná nejsem úplně dokonalá, ale některé mé vlastnosti jsou prostě skvělé! Uvědomte […]
Cestování
Starobylé Turecko – Evropa
Turecko nabízí rozmanité možnosti pro strávení letní dovolené. Luxusní hotelové resorty nabízí skvělé služby, ale místní městečka a letoviska také mnoho památek k poznávání. Letní dovolená v Turecku je další oblíbenou záležitostí českých turistů. Příjemné počasí tu panuje od května až do října, v letní sezoně tu je 12 hodin slunečního svitu a prakticky žádný déšť. Klasika, která neomrzí Oblíbenou […]
Kouzelné řecké ostrovy
Dokonalé pláže, krásná příroda, zajímavé památky a méně turistů. Tady navíc i trochu ušetříte a dovolená bude i tak úžasná! Zkuste něco nového a přitom řeckého! Krásný výhled Portara Zde najdete opravdu nádherné pláže s tyrkysovým Egejským mořem, malebné typické řecké vesničky i bohatou historii, zejména tu antickou. Na ostrově Naxos si užije ideální dovolenou ten, kdo touží po dobrém odpočinku a hlavně klidu. […]
Ochutnejte snové kouzlo Malediv
Máte-li hluboko do kapsy, tahle luxusní jihoasijská destinace vám zřejmě zůstane zapovězena. Tedy pokud si netroufnete na velké dobrodružství a nevydáte se na exotické Maledivy na vlastní pěst. Podaří-li se vám vychytat letenky, sen se může stát velmi rychle skutečností. Souostroví Maledivy na jihu Asie v Indickém oceánu tvoří řetězec 19 korálových atolů s celkem […]
Kalábrie úchvatná a malebná – Itálie
Není nad to užívat si na dlouhých písečných plážích a v zátokách si najít diskrétní místo jen pro sebe. Taková je dovolená v italské části Kalábrie. Pokud chcete zažít nefalšovanou italskou atmosféru, pak je pro vás Kalábrie tím pravým místem. Najdete ji v nejjižnější části země jako špičku pomyslné boty. Ač nepatří k nejbohatším regionům, […]
Krása a zdraví
NEJ přítel pudr…
V horkých dnech se pudr pasoval na velmi příjemného a spolehlivého pomocníka, který umí ohlídat krásu vaší tváře. Nechcete se přece lesknout jako zrcadlo… Dejte přednost štětci velkému a hustému, ten totiž dokáže nabrat ideální množství pudru a stejnoměrně ho rozprostřít. Na startu Před použitím štětcem zatřepejte, aby se načechral a oddělily se štětiny. Při nabírání pudru pohybujte štětcem v krabičce […]
Vyzkoušejte chlorelu
Jedná se o přírodní doplněk, který zvýší vaši energii a pomůže detoxikovat tělo od těžkých kovů. Obsažené vitaminy a minerály příznivě působí na správnou funkci jater, přispívají k udržení normálního stavu pokožky. Chlorela podporuje celkovou regeneraci organismu. Pomocník při průjmu Do řady zemí nebo i u nás na dovolenou vyrážíme vybaveni probiotiky v tabletkách nebo léky pro případ průjmu. Mnohem lépe poslouží […]
Pošlete průjem tam, odkud přišel
Průjem může být letní nezvaný host, ale s těmito tipy ho snadno zaženete na ústup. Pamatujte, že prevence je lepší než léčba, a léto si užijete v plné parádě bez zbytečných běhů na toaletu. Takže slunce, moře a zábava – ano! Průjem? Rozhodně ne! Jak na letní grilovačky Léto je časem grilování a osvěžujících ovocných salátů. Ale pozor, dámy! Tyto […]
Bezpečné randění se slunečními paprsky
Na pohlazení od sluníčka se těšíme celý rok. Bronzový nádech pokožku omlazuje a tělo působí tak nějak zdravěji. Pamatujte ale na to, že i opalování je trochu věda a má svá pravidla. Na procházkách a při sportování je nejvíce v ohrožení tvář a dekolt. Nespoléhejte na předpověď počasí, i pod mrakem si můžete spálit nos a nastřádat si pod kůži UVA záření, které […]
Magický svět
Jaký muž se k vám hodí?
Nauka o číslech – numerologie – vám poradí, s kým stvoříte ideální pár. Stačí jen znát, kdy se muž, co vás zajímá, narodil. Pak porovnejte své životní číslo s jeho číslem, a hned budete mít jasno. Omystické povaze čísel psali do hliněných tabulek již staří Sumerové. Spojitost čísel s člověkem a lidským osudem je nabíledni, každý jsme se „někdy“ narodil. To […]
Jak mě uzdravil babiččin kouzelný lektvar
Podle lékařů mi nebylo pomoci. Já ale věřila, že se stane zázrak a já porazím smrt. V těžké chvíli se objevila babička, aby mi poradila. Ještě když jsem slavila své šedesáté narozeniny, říkala jsem si, že jsem zdravý člověk, který si nemá na co stěžovat. A asi jsem se rouhala, protože se sešel rok s rokem, a udeřily problémy ze […]
Základní pravidla učení feng-šuej
Feng-šuej je starobylé čínské umění, které vám ukáže, jak být doma v harmonii s přírodními energiemi a přinést štěstí a lásku. Nejdůležitější zásadou feng- -šuej je udržování čistoty a pořádku. Chaos blokuje tok pozitivní energie a může negativně ovlivnit celý váš život. Základní životní energie se pak nazývá čchi a udržuje rovnováhu a harmonii v přírodě i v lidském těle. Vchod do […]
Babička chodila vyprávět pohádku na dobrou noc
Můj malý syn mi začal náhle povídat pohádky, které jsem znala ze svého dětství. Tvrdil, že je zná od babičky, která za nim chodí, když spinká. Můj šestiletý syn na mě vykulil oči zpod peřiny a řekl: „Mami, nečti mi pohádky z knížky, ale vyprávěj je jen tak, jak to dělala babička u tebe!“ Svojí poznámkou mě překvapil. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Doktor Kittel: Severočeský Faust z Jizerských hor?
enigmaplus.cz
Doktor Kittel: Severočeský Faust z Jizerských hor?
V Libereckém kraji, nedaleko Jablonce nad Nisou, se nachází obec Pěnčín-Krásná. Právě zde pobýval věhlasný doktor Kittel, který je přirovnáván k legendárnímu doktoru Faustovi. Byl to bezesporu člověk,
Konal se první orientační závod v Rakousku-Uhersku?
historyplus.cz
Konal se první orientační závod v Rakousku-Uhersku?
Sedm cyklistů se v prvním orientačním závodě světa pouští nazdařbůh do terénu jen s mapou a vírou ve své schopnosti. Zvítězí ale opravdu ten, který dokáže najít nejkratší možnou cestu k cíli? Orientační závody, během nichž dostane soutěžící mapu a musí překonat stanovenou trasu, se dnes konají v běhu, na kolech i na lyžích po celém světě. Za kolébku
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
panidomu.cz
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný
Tajemství Mallorcy a Menorcy: Mají starověký telegraf?
epochaplus.cz
Tajemství Mallorcy a Menorcy: Mají starověký telegraf?
Doba bronzová a železná je v plném proudu a na dnes turisticky oblíbených ostrovech Mallorca a Menorca drží otěže moci společnost, kterou dnes nazýváme Talajotickou kulturou.   Zhruba mezi 1. a 2. tisíciletím před Kristem se pustí do budování talajotů, megalitických památek, o jejichž účelu se dnes můžeme jen dohadovat. Předcházejí jim takzvané tumuly, které
Rolky s medvědím česnekem
tisicereceptu.cz
Rolky s medvědím česnekem
Můžete využít i jiné čerstvé bylinky. Rolky jsou skvělé třeba s bazalkou nebo špenátem. Suroviny 3 hrnky hladké mouky 1 hrnek vlažné vody 3 lžičky cukru krystal ½ lžičky soli 1 vejce 3 lžíc
Zůstala Krejčíková s dětmi na všechno sama?
nasehvezdy.cz
Zůstala Krejčíková s dětmi na všechno sama?
O problémech ve vztahu herečky Anety Krejčíkové (32) s tělocvikářem Ondřejem Rančákem (39) se snad šušká od začátku, co jsou spolu. Hvězda seriálu Ulice totiž neměla být jedinou, pro kterou často a 
Zemřel muž, který strávil 72 let v železných plicích
21stoleti.cz
Zemřel muž, který strávil 72 let v železných plicích
Než byla v roce 1955 vytvořena první vakcína, byla dětská obrna obávanou nemocí. V jejím důsledku mohlo u dětí dojít k ochrnutí dýchacích a polykacích svalů. V takovém případě se jejich jedinou nadějí
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
epochalnisvet.cz
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
Byl vztyčen uprostřed džungle na ostrově Jáva, a to zhruba před 1200 lety. Kým, to dodnes zůstává záhadou. V době, kdy kamenný skvost Borobudur vznikl, zde totiž žila kultura, která i velké stavby pokrývala jen palmovými listy… Několik dlouhých staletí je Borobudur zcela zapomenutý a skrytý lidským očím. Chátrající kamenný kolos vyrve ze spárů bující
Moderní obývací pokoj
rezidenceonline.cz
Moderní obývací pokoj
Text: Alena Müllerová Foto: Archiv firem
Benátská! s Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
epochanacestach.cz
Benátská! s Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
Poslední červencový víkend je pro milovníky hudby již neodmyslitelně spjatý s festivalem Benátská! s Impulsem. Ten se od svého vzniku, kdy měl pódium sestavené z lešení a aparaturu přivázanou ke stožárům veřejného osvětlení, etabloval mezi tuzemskou špičku. Letos slaví 30 let. Mezi gratulanty nebudou chybět ani zahraniční ikony Scooter, Suzi Quatro a Slade, kteří mají
Utekla jsem sektě právě včas
skutecnepribehy.cz
Utekla jsem sektě právě včas
S Blankou jsem se seznámila hned první den na vysoké. Dali nás na koleji do jednoho pokoje a sedly jsme si kupodivu okamžitě. Ještě ten večer jsme vyrazily na pivo a náš pokoj jsem pokřtila nocí strávenou na záchodě. Brzy jsem pochopila, že Blanka není úplně šťastný člověk. Než nastoupila na univerzitu, žila s mámou, která hodně pracovala, hodně
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
iluxus.cz
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
Společnost Mercedes-AMG představila na automobilové slavnosti Goodwood Festival of Speed nejnovější přírůstek do rodiny supersportovních vozů AMG GT – nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+. Novinka se z
3
0
Would love your thoughts, please comment.x