V Indii je to lék na všechno, u nás ašvaganda až tak známá není. Přesto si ji můžete snadno vypěstovat a užívat ji na vysoký tlak nebo cukrovku.
Tato vytrvalá bylinka patří do čeledi lilkovitých a dorůstá do výšky až dvou metrů. Budete-li ji chtít pěstovat doma, vyhraďte jí dostatek místa. A co vlastně dokáže? Posiluje imunitu, léčí artritidu a zároveň vám pomůže při psychických potížích.
Snadné pěstování
Protože bylina roste především v tropech a subtropech, nemá ráda příliš velkou zimu. V tuhých mrazech byste ji proto měli přesunout do vnitřních prostor.
Lze ji pěstovat v záhoně nebo ve velkém květináči. V zimních měsících ale omezte zálivku na minimum. Hnojte ji nejlépe organickým hnojivem.
Ájurvédská bylina vyléčí skoro všechny neduhy
Ašvaganda je tradiční ájurvédskou bylinkou, která má na lidské zdraví blahodárný vliv. Působí antivirově, antibakteriálně, antioxidačně a rovněž také protizánětlivě.
Jejím pravidelným užíváním lze vyléčit problémy s kostmi a svaly, funguje i jako prevence proti různým typům nádorových onemocnění. V neposlední řadě příznivě působí na činnost mozku a při psychických obtížích.
Které části použít?
Zázračný je především kořen rostliny. Ten se nejprve rozdrtí a pak se přidává do obyčejné vody nebo mléka. Zakoupit si ji ovšem můžete také v kapslích. Nikdy však nepřekračujte denní množství, které je tři až čtyři gramy, pak by mohla mít vedlejší účinky.
Odvar jako letní detox
Pronásledují vás chmury nebo plánujete letní detox? Připravte si odvar. Ten je ostatně dobrý i jako prevence proti kardiovaskulárním onemocněním.
Přibližně 3–4 g mletého kořene povařte ve 4 dcl vody. Vařte pět minut a pak nechte odvar deset minut louhovat. Nakonec sceďte.
Na cukrovku pomůže tinktura
Na čištění krve nebo snižování hladiny krevního cukru můžete využít i ašvagandovou tinkturu.
Do skleněné láhve umístěte 100 g sušené byliny a zalijte ji až po okraj 60% alkoholem. Tinkturu nechte odpočívat ve tmě a suchu po dobu sedmi dnů. Nakonec sceďte a užívejte třicet kapek denně.