Červené oči, svědění a dýchací obtíže jsou příznaky, které si většina lidí a spojuje s alergií na pyly. Stejný účinek ale mají i plísně.
Podzimní vlhko a mnohdy ještě teplo plísním velmi svědčí. Ne náhodou tak dobře rostou v lese houby. U citlivějších lidí ale mohou plísně vyvolat i vážné obtíže.
Odkud se berou?
Plísně v ovzduší se šíří prostřednictvím mikroskopických spor. Nejraději mají prostředí s vysokou vlhkostí, jako jsou koupelny, sklepy nebo nevětrané místnosti.
Nevyhneme se jim ale ani venku, zejména během teplého a deštivého podzimu, kdy se jejich koncentrace v ovzduší dramaticky zvyšuje.
V tomto období se totiž na zahradách i ve městech vyskytuje velké množství rozkládajícího se listí a dalšího organického materiálu, na kterém se plísně usazují, a vítr pak spory roznáší po okolí. Jak se tedy před nimi můžete chránit?
Vyhněte se jim
Alergií na plísně trpí až 5 procent populace. Příznaky zahrnují rýmu, kýchání, svědění očí, ale také vážnější projevy jako zhoršení astmatu, ekzému nebo chronické bronchitidy.
Pokud se u vás alergie na plísně prokáže, neměli byste se na podzim příliš procházet v parcích a lesích plných tlejícího listí, protože by se vaše problémy mohly zhoršit.
I tak je vždy po návratu domů dobré si pořádně umýt ruce a obličej, aby se přímý kontakt s případnými sporami plísní omezil na co nejkratší dobu.
Vyžeňte je z domova
Doma proti vzniku plísní pomáhá pravidelné větrání. Ideální je větrat několikrát denně po dobu 5 až 10 minut, a to zejména v místnostech, kde se tvoří nejvíce vlhkosti, jako jsou koupelny a kuchyně.
Hlídejte si vlhkost, v interiéru by neměla překračovat 50 %. Pomoci může instalace odvlhčovačů vzduchu nebo větracích systémů.
Pomáhají i čističky vzduchu s tzv. HEPA filtry, které dokážou zachytit až 99 % spor plísní a dalších alergenů. A pokud se už plíseň v bytě objeví, je důležité ji okamžitě odstranit pomocí speciálních prostředků proti plísním.
Pomohu i bylinky
Odolnost dýchacích cest proti plísním lze posílit i bylinkami. Možná vás překvapí, že se mezi léčivé prostředky počítá i houba – žampion.
Podporuje činnost sliznic, tedy i průdušek. Dýchací ústrojí podpoří a kašel zklidní i divizna.
Zkusit můžete i gemmoterapeutika, tedy kapky s výtažky z pupenů rostlin. Dobře fungují ty z černého rybízu či růže šípkové.
Je fakt hustý, jak plísně můžou dělat úplně stejné potíže jako pyl. Pro mě to byla fakt novinka! Musím dávat bacha, když se courám po lese.