Toužíte po levné a krásné dovolené? Albánii Evropané teprve objevují a ta se rychle mění k lepšímu. Najdete tu nádherné a málo obsazené pláže, strmé hory a čisté řeky, stejně jako jezera v rozeklaným březích. A družní Albánci, kteří vás budou hýčkat.
Hlavní město Tirana je jednou z mála míst v Albánii, kde najdete veškeré výdobytky civilizace.
Centrem je Skanderbegovo náměstí s pěknou sochou tohoto bojovníka s Turky, a hned na dohled je Ethem Bejova mešita a Národní muzeum, kde se o Albánii hodně dozvíte. Minout nemůžete zvláštní stavbu zvanou místními Hodžova pyramida, původně mauzoleum albánského komunistického vůdce, dnes skoro ruina, ale stojící určitě za vidění.
Na závěr se vyplatí cesta předlouhou lanovkou z kraje města na jeden z vrcholů hornatého národního parku Dajti. Kabinka stoupá prakticky z nuly až do 1600 metrů nad mořem, výhled je jedinečný, až k pětatřicet kilometrů vzdálenému břehu moře.
Kam vyrazit na pláž?
Tam leží Durrës neboli Drač, kdysi hlavní město Albánie a znatelně, díky turistice, moři a obchodu bohatší než Tirana. Odsud je nejlepší vyrazit podél pobřeží buď na sever, kde je Dračská riviéra, anebo jižním směrem, kde leží Albánská riviéra.
Už tu rostou hotely a letoviska s veškerým komfortem, ty nejlepší jsou na samém jihu u Sarandë. Jistotou je třeba letovisko Dhërmi s bílými plážemi mezi rozeklanými vápencovými skalami a zátokami, kde můžete objevovat místní jeskyně.
Padesát kilometrů jižněji je půvabný Ksamil, od kterého se dá plavat ke třem malým ostrůvkům v tyrkysové zátoce. Ale super míst jsou na albánském pobřeží desítky!
Jeďte taky do hor
U Ksamilu leží Butrint, město antických ruin, uvidíte tu amfiteátr, akropoli, chrámy a jiné, překvapivě dobře zachovalé stavby.
Bylo by ale chybou vynechat vnitrozemské krásy Albánie. Nádherné Skadarské jezero na severu Albánie, kde lze pěší výlety kombinovat s plavbou výletní lodí, nebo přehrada v úzkém údolí Komani, kde na parníku máte ze skalnatých soutěsek pocit, že dál není kudy plout. A to je jezero dlouhé desítky kilometrů!
V krajině narazíte na dvě speciality. Betonové bunkry, které nechal stavět zmíněný diktátor Hodža, a kamenné věže kulla. Tam se kdysi celé rodiny ukrývaly před krevní mstou a dnes jsou z nich často výstavní horské domky. Zato bunkry jsou pouze ohyzdné.
Co si přivézt z Albánie?
Pokud máte peněz víc, plácněte se přes kapsu a přivezte si ručně tkaný koberec s domorodým vzorem, vyplatí se to.
Jinak dekorativních předmětů s albánskou tématikou, jako talíře na stěnu, albánský kroj (nebo jen jeho součást – košili, vestičku, bílý fez), sošku Skanderbega. Tepanou nádobku na kávu zvanou džezva, hrnečky a jiné nádobí, řezbářské výrobky, šperky ze stříbra i mědi.
Možné je koupit i skutečné starožitnosti, ale pozor na podvodníky i na to, aby vás „nenatáhli“. Vyhlášeným místem pro nákup kvalitních věcí je starobylý bazar v městečku Kruja asi 15 km severně od Tirany.
Dobré, byť méně známé je místní víno, merlot, cabernet či tokaj, sázkou do loterie je albánská pálenka raki (varianta balkánské rakije), naopak kvalitní je místní koňak.